Turpinot publikāciju sēriju “Kurzeme – vieta, kur atgriezties”, stāstām par uzņēmīgiem cilvēkiem, kuri atgriezušies Kurzemē pēc ārvalstīs pavadītiem gadiem. Jau divpadsmitajā publikācijā iepazīstinām ar liepājniekiem – Kasparu Goltu, Līvu Hammondu un Aneti Ozoliņu no Saldus, kuri ir arī LIAA Liepājas biznesa inkubatora dalībnieki. Pašdarinātas dabīgo un cilvēku radīto akmeņu rotas, elektroniskā darba laika uzskaite un ražošanas digitalizācija un dažādu veidu 100% dabīgas bišu maizes pastilas ir šo aizrautīgo un radošo kurzemnieku ikdienas nodarbošanās.
Kaspars Golts un “INPASS”
- Krīzes laikā 2009.gadā Kaspars ar sievu aizbrauca no Latvijas, lai uzsāktu jaunu dzīvi Nīderlandē. Taču pēc 4 gadu prombūtnes viņi nolēma atgriezties savā dzimtajā pilsētā Liepājā.
- Kaspara profesionālā dzīve ir saistīta ar IT jomu un Nīderlandē tā aizveda pie diviem augsta līmeņa IT uzņēmumiem, kuros viņam bija iespēja smelties pieredzi un pilnveidot savas IT zināšanas.
- Kādu rītu Kaspara dzīve piedzīvoja pagriezienu, kad viņa sieva, viņam guļot, klusi iečukstēja: “Mums būs bērniņš!” Tas mainīja viņu abu dzīves prioritātes un viņi nolēma atgriezties dzimtajā pilsētā Liepājā, jo tā ir piemērotāka ģimenei. “Tā nebija viegla izvēle, jo dzīve Nīderlandē bija labi nodrošināta. Bet Dievs visu sakārtoja,” atceras Kaspars. Nīderlandes IT uzņēmums izņēmuma kārtā piekrita Kaspara attālinātai strādāšanai no Liepājas, kas deva zaļo gaismu uz mājām.
- Uzkrātā pieredze un kurzemnieku dzinulis neļāva Kasparam nosēdēt mierā un drīz vien viņš ar savu studiju laika draugu nolēma izveidot “INPASS” – pirmo lietu interneta jeb Internet of Things uzņēmumu Liepājā.
- Veiksmīgi izveidojot vides monitorēšanas rīkus, viņi drīz vien izstrādāja iekārtas elektroniskā darba laika uzskaitei būvniekiem un jaunu pakalpojumu ražotājiem – ražošanas iekārtas efektivitātes mērīšanu. “INPASS” ir sekmīgi startējis EuroStar projektā un turpina iesākto attīstības ceļu.
- Ar “INPASS” varat iepazīties mājas lapā inpass.lv vai Facebook lapā @facebook.com/Monitorings. Ja vēlaties sazināties, tad sūtiet epastu uz info@inpass.lv vai zvaniet uz tālruņa numuru +371 29873054.
Līva Hammonda – “March17” un “Stāsti Latvijai. Par mums, kuri aizbrauca”
- Līva ar ģimeni pēc desmit pavadītiem gadiem Ķīnā un pusgada Kanādā, atgriezusies Liepājā.
- 2009.gadā Līva ieguva bakalaura grādu Latvijas Universitātē Āzijas studijās, sinoloģijas specialitātē. Tūlīt pēc diploma iegūšanas viņa devās uz Ķīnu, lai apgūtās valodas un kultūras zināšanas pielietotu praksē. Desmit gadus Ķīnā Līvas pamatnodarbošanās bija angļu valodas apmācības speciāliste.
- 2018.gadā Līva izdod stāstu apkopojumu “Stāsti Latvijai. Par mums, kuri aizbrauca” par Latvijas iedzīvotājiem, kuri izvēlējušies aizbraukt no valsts un veidot savu dzīvi citur. Par viņu izvēlēm, iemesliem aizbraukt un nākotnes plāniem – atgriezties vai nē. Ideja šim projektam radās, kad 2014. gadā, esot Latvijā, Līva sastapās ar ļoti pretrunīgiem un agresīviem Latvijas iedzīvotāju un ierēdņu viedokļiem un nostāju par tiem cilvēkiem, kuri ir izvēlējušies no Latvijas aizbraukt.
- Meitiņas pieteikšanās 2017.gadā pievērsa Līvu radošai dzīves pieejai un viņa kopā ar vīru izveidoja zīmolu ar nosaukumu “March17”.
- “March17” ir pašdarinātas dabīgo un cilvēku radīto akmeņu rokassprādzes. Tās īpašas padara rokassprādzēs iestrādātie lavas akmeņi, kas darbojas, kā aromterapijas elementi un absorbē sevī ēteriskās eļļas. Tādā veidā šīs rotas ir ne tikai skaists aksesuārs, bet tām piemīt arī veselību veicinošas un labsajūtu radošas īpašības.
- Līva ar “March17” 2018. un 2019. gadā ar rokassprādžu darināšanas meistarklasēm ir piedalījusies medicīnas centra “Vista-SK International Medical Center” organizētajā “Health & Wellness Fair” Ķīnas pilsētā Šendženā.
- Īpaša rokassprādžu kolekcija tika radīta Šendženas suņu patversmes “Karuna” labdarības projektam.
- Sadarbībā ar Dottera ēterisko eļļu pārstāvi Šendženā organizējusi arī labsajūtas un skaistuma meistarklases “March Essentials” rokassprādžu, auskaru, kakla rotu darināšanā un to lietošanā kopā ar ēteriskajām eļļām.
- “March17” ir aizsācies Ķīnā, kur ieguvis lielu interesentu loku, šobrīd Līva ar vīru Kwesi pārbauda tirgus iespējas Ziemeļamerikā un Eiropā.
- Rokassprādzes ir košās krāsās un pamanāmas uz nēsātāja rokas. Pieejamas ne tikai rotas dāmām, bet arī kungi var tikt pie vīrišķīgiem un stilīgiem aksesuāriem.
- Vairāk informācijas par “March17” mājas lapā https://gabrielkjones.com/march17-shop/, Facebook lapā @TheMarch17Shop un Instagram Savukārt ar “Stāsti Latvijai. Par mums, kuri aizbrauca” vairāk varat iepazīties Facebook lapā @projektsstastilatvijai un Instagram stasti_latvijai.
Anete Ozoliņa un “BEE BITE”
- Anete pēc vairāku gadu prombūtnes ārzemēs atgriezusies dzimtajā Saldū.
- Anetei vienmēr paticis ceļot, tādēļ uzreiz pēc studijām izmantoja izdevību strādāt par modeli ārzemēs, kā arī pie viena apceļoja pasauli. Viņa dzīvojusi Turcijā, Itālijā, Dienvidkorejā un Ķīnā.
- Pēc laika Anete tomēr uz īsu brīdi atgriezās Latvijā, lai pēc tam atkal dotos tālāk – šoreiz uz Meksiku, kur nodzīvoja pusotru gadu. Kā Anete saka: “Melošu, ja teikšu, ka man Meksikas nepietrūkst vēl šodien. Domāju, ka iepriekšējā dzīvē jau biju tur dzīvojusi. Pietrūkst Meksikas saules, pozitīvo cilvēku, aso garšu un noteikti skaistās, daudzveidīgās dabas, vēstures un kultūras. Varbūt tieši Meksika bija tā, kas mani iedrošināja gribēt un darīt. Likās, ka esmu nokļuvusi tādā kā iespēju zemē. Ja Latvija man vienmēr bija likusies maza, tad Meksika ļāva noticēt, ka varam sasniegt visu, ka iespēju ir daudz un dažādas, vajag tikai mēģināt!”
- Atgriežoties Latvijā, Anetei atlika tikai sākt strādāt pie idejām. Tādu netrūka. Anete atceras: “Pirms “BEE BITE” izmēģinājām vairākas. Izmēģinājām daudzskaitlī, jo mamma mani atbalstīja it visā – palīdzēja darināt sieviešu apakšveļas līniju, palīdzēja arī dibināt manu pirmo uzņēmumu – “Palešu Mēbeles”, kas ražoja egles koka dizaina mēbeles.”
- Vēlāk, kad “Palešu Mēbeles” jau darbojās Latvijas tirgū, paralēli kopā ar mammu tika dibināts uzņēmums “BEE BITE”. Diemžēl bija jāfokusējas uz vienu uzņēmumu un laika vairs nepietika abiem, tāpēc akcents tika likts uz “BEE BITE”, kurš nu jau stabili darbojas 3 gadus.
- “Tā kā agrāk daudz ceļoju, mamma vienmēr mudināja paņemt līdzi bišu maizi, taču, tā kā nepārstrādātu bišu maizi lietot ir samērā nepraktiski (to uzglabā stikla burkās un ēd pa tējkarotei), tad abas ar mammu sākām domāt, kā to padarīt ērti lietojamu ikdienā, lai nesagādātu neērtības. Tā domājot, nonācām pie pašreizējā produkta izskata – heksagona formas pastilas, kas iepakota atsevišķā maisiņā, lai to varētu paņemt ārpus mājas un lietot, esot darbā, sporta zālē vai mašīnā,” atminas Anete. Pēc vairāku mēnešu izmēģinājumiem izdevās tikt pie īstās ražošanas formulas. Lai sasniegtu maksimālo efektu gala produktam, tika veikti daudz un dažādu izmēģinājumu. Kā Anete uzsver: “Mūsu uzdevumus bija izgatavot pastilu, saglabājot 100% dabīgu produkta sastāvu, kas nozīmēja, ka produktam netiek pievienotas nekādas saistvielas vai garšas uzlabotāji. “BEE BITE” pastilu sastāvā ir vai nu 100% bišu maize, vai arī bišu maize un ogas/ ābols/ kanēlis.
- Šobrīd aktīvi tiek strādāts pie jauna produkta, kas būs pieejams jau pavisam drīz. Tā sastāvā būs 50% bišu maizes un 50% ziedputekšņu. “Tiem, kuriem bišu maizes garša liekas pārāk spēcīga, jaunais produkts būs pašā laikā, jo tas garšo pēc ziedputekšņiem”, skaidro Anete.
- Šobrīd tirgū pieejamas pastilas ar upenēm, smiltsērkšķiem un āboliem/kanēli. Tās iespējams iegādāties veselīga uztura veikalos visā Latvijā.
- Par “BEE BITE” var uzzināt un apskatīt visu piedāvājumu, apmeklējot mājas lapu – beebite.eu, vai Facebook lapu @BeeBite.eu un Instagram beebite.eu, kā arī zvanot pa tālruni +371 26315049.
Papildus informācijai:
Agnese Berģe
Remigrācijas koordinators
E-pasts: koordinators@kurzemesregions.lv
Kurzemes plānošanas reģions
https://kurzemesregions.lv/remigracija/