Šī gada 29.martā Kurzemes pieaugušo izglītības koordinatori, speciālisti un izglītotāji tikās Kurzemes plānošanas reģiona organizētajā tiešsaistes pasākumā-diskusijā “Pieaugušo izglītība Kurzemē”.

Kā jau kādu laiku ierasts, arī šoreiz tikāmies tiešsaistē, taču pasākuma laikā izskanēja viedoklis, ka pēc ilgā attālinātā darba posma nākamreiz būtu vērtīgi tikties klātienē.

Pasākumā visi kopā diskutējām par aktuālāko un svarīgāko pieaugušo izglītībā, pārrunājām ES fonda projekta Nr. 8.4.1.0/16/I/001 “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” pieteikšanās mācībām laiku: Cik aktīvi bijuši pieaugušie, izvēloties izglītības programmas un piesakoties mācībā? Cik daudz šajā procesā bija jāiesaistās pieaugušo izglītības koordinatoriem? Un, tā kā pēc VIAA plānotā laika grafika, pašreiz notiek līgumu slēgšana izglītojamajiem ar izglītības iestādēm, cik apmācību grupas plānojas, kādas izglītības programmas pieaugušie izvēlējušies.

Kā atzina Ventspils Augstskolas Mūžizglītības centra vadītāja Egija Udadova, ka projekta 7.kārtā mācīties gribētāju bija daudz  salīdzinājumā ar iepriekšējām kārtām. Ļoti pieprasīts bija studiju modulis “Python programmēšana”, bet visus gribētājus nebūs iespējams apmācīt, jo jāņem vērā gan pedagogu kapacitāte, gan mācību gada termiņi. Un, ka lielā interese no iedzīvotāju puses galvenokārt varētu būt saistīta ar to, ka šīs kārtas apmācības izglītības iestādes vēl joprojām īstenos attālināti. Arī Kuldīgas Tūrisma un Tehnoloģiju tehnikuma pieaugušo izglītības projektu koordinatore Zanda Šlegelmilha piekrita, ka arī uz tehnikuma piedāvātajām izglītības programmām 7.kārtā bija liels pieprasījums un mācīties gribētāju ir daudz. Pašreiz notiek mācīties gribētāju apzināšana, līgumu slēgšana un grupu komplektēšana.

Pēc tam diskutējām par šī projekta 8.kārtu, kur jau noslēgusies mācību iestāžu pieteikšanās, bet, saskaņā ar VIAA plānoto laika grafiku, pavisam drīz uzsāksies iedzīvotāju pieteikšanās apmācībām. 8.kārtas prioritārā mērķa grupa ir pieaugušie nodarbinātie ar zemu izglītības līmeni, apmācību programmu īstenošana būs jānodrošina daļēji attālināti, daļēji klātienē. Tā kā šīs mērķgrupas motivācija mācīties varētu būt zemāka un, cilvēkiem varētu būt grūtāk izvēlēties, ko mācīties, diskutējām par iespēju šīs mērķgrupas pārstāvjiem piedāvāt un aicināt viņus  apmeklēt Nodarbinātības valsts aģentūras nodrošinātās karjeras konsultācijas. Iespējams, ka šāda papildus aktivitāte, palielinātu interesi par apmācību iespējām un ļautu cilvēkiem daudz mērķtiecīgāk veidot savu karjeru.

Pasākumā atskatījāmies arī uz LIKTA organizēto Digitālo nedēļu Latvijā no 21. līdz 25. martam, kas norisinājās Eiropas kampaņas ALL Digital Weeks 2022 norises laikā. Šī kampaņa ir ikgadēja digitālās iekļaušanas un iespēju veicināšanas kampaņa, kas tiek rīkota digitālo kompetenču centros, bibliotēkās, kopienu centros, skolās un citās vietās visā Eiropā. Katru gadu tas palīdz 100 000 eiropiešu mācīties un iedvesmoties no tā, ko tehnoloģijas var sniegt viņu labā.

Šajā pasākumā šogad pirmo reizi piedalījās arī Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Izglītības attīstības un metodiskā atbalsta centr, kurš savu darbību uzsācis šī gada janvārī, piedāvājot iedzīvotājiem 12 dažādas klātienes un tiešsaistes pasākumus  digitālo prasmju pilnveidei dažādā mērķgrupām. Plašāk par Liepājas IP IAMAC Digitālā nedēļa norisi lasi šeit.

Tāpat diskutējām arī par jauno laiku realitāti – Krievijas karu Ukrainā, par Ukrainas valstspiederīgajiem Kurzemes reģiona pašvaldībās, par nepieciešamību nodrošināt izglītības iespējas gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem, par viņu iedzīvošanos Latvijā, par darba iespējām, kas, protams, nozīmē arī papildu pienākumus ikvienā pašvaldībā un arī pieaugušo izglītības koordinatoriem.

Pēc tiešsaistes diskusijas par aktualitātēm pieaugušo izglītībā neliela pauzīte un tad jau visi kopā klausījāmies un varējām iedvesmoties no pasākuma ciemiņu, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes ekspertes projektu jautājumos Elīnas Balodes un izglītības atbalsta nodaļas izglītības metodiķes pieaugušo izglītībā Ilzes Onzules, kā arī Tukuma novada IP vadītājas vietnieces Jeļenas Šnikvaldes, pieredzes un labās prakses stāstiem.

Elīna Balode, kas pēc profesijas ir kultūrvēstures skolotāja un ir eksperte projektu jautājumos, stāstīja par savu pieredzi pašvaldībā rakstot un koordinējot dažādus projektus, īpaši akcentējot  ES Erasmus+ iespējas, nozīmi un ieguvumus projekta dalībniekiem.

Jeļena Šnikvalde, kā Kandavas pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības centra pārstāve, ar pasākuma dalībniekiem dalījās savā pieredzē, kā būt drosmīgiem, kā uzdrīkstēties, kā uzrunāt sadarbības partnerus, kā ģenerēt projektu idejas. Iedrošināja būt aktīviem, nebaidīties un izmantot iespējas, ko sniedz šie projekti un to finansējums.

Centrs dibināts 2017.gadā kā pieaugušo izglītības mācību iestāde, kur tika īstenotas dažādas izglītības programmas pieaugušajiem, kā arī tika īstenoti dažādi Erasmus+ projekti. Līdz Reģionāli teritoriālajai reformai 2021.gada 1.jūlijā  Jeļena bija šī centra vadīja. Savukārt pēc šīs reformas,  Kandavu pievienojot Tukuma novadam, centrs kļuva par Tukuma novada Izglītības pārvaldes struktūrvienību, mainoties arī tā vadības struktūrai.

Ilze Onzule pasākuma dalībniekiem stāstīja par savu pieredzi un darbā gūtajām atziņām no pašvaldības Pieaugušo izglītības koordinatora skatupunkta, jo kā izglītības metodiķe pašvaldībā strādā jau ilgu laiku un ikdienas darba pienākumi pieaugušo izglītības jautājumos netiek apvienoti ar citiem pienākumiem, kas nereti ir prakse lielākajā daļu Latvijas pašvaldību. Ilze stāstīja par saviem panākumiem, par savām sadarbībām un veiksmīgi īstenotajām aktivitātēm pašvaldībā pieaugušo izglītošanā. Ilzes pieredze un viņas stāstījums iedvesmoja, liekot paraudzīties uz daudzām lietām racionālāk, saskatīt iespējas, kaut reizēm tas liekas nereāli, un mācēt koordinēt šo procesu tā, ka ieguvumi var būt vairāk nekā sākotnēji šķitis.

Ceru, ka pasākums bija noderīgs un interesants Kurzemes reģiona pieaugušo izglītības koordinatoriem un izglītotājiem, un pasākuma dalībnieču pieredzes stāsti iedvesmoja darboties šajā jomā arī turpmāk, radot jaunas idejas, lai īstenotu dažādu projektu aktivitātes, lai veicinātu pašvaldībās izpratni par pieaugušo izglītības nozīmi un pieaugušo izglītības koordinatoru darba nepieciešamību kā pilnas slodzes speciālistam pašvaldībā un, ka šie pienākumi ir svarīgi un ideālajā situācijā savu ikdienas darbu varētu veltīt vienīgi un tikai pieaugušo izglītības koordinēšanai, īstenošanai, organizēšanai.

Paldies visiem pasākuma dalībniekiem un uz tikšanos!

Informāciju sagatavoja:
Agnese Matvejeva
Kurzemes plānošanas reģiona reģionālā izglītības jomas koordinatore
agnese.matvejeva@kurzemesregions.lv
28381229