Sarunu festivālā “Lampa” arī pasaules latviešiem aktuālas tēmas

Foto: LETA / Paula Čurkste

1. un 2.jūlijā Cēsīs ar vairāk nekā 250 pasākumiem uz 33 skatuvēm norisināsies astotais sarunu festivāls LAMPA. Tā uzmanības lokā – sabiedrībai aktuālas tēmas par praktiskiem, filosofiskiem, individuāli un valstiski svarīgiem jautājumiem – sākot no gatavības krīzē un izvēlēm vēlēšanās līdz samuraju mācībām un cieņai pret savu organismu. Starp daudzajiem tematiem atrodami arī daudzas pasaules latviešiem aktuālas tēmas.

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām nozīmīga ir Eiropas jauniešu biedrības EJ un Latvijas Jaunatnes padomes kopīgi rīkotā diskusija un darbnīca “Jauniešu balss vēlēšanās – Saeima, vai Tu mūs dzirdi?”. Tajā tiks runāts par jauniešu balss vērtību Saeimas vēlēšanās, vēlēšanu nozīmi jauniešu dzīvē. Caur ikdienas situācijām atradīsim veidus, kā runāt ar saviem vienaudžiem, kuriem politika neinteresē. Diskusija ir ieskaņas pasākums Eiropas Latviešu Jauniešu biedrības rīkotajam pasākumu ciklam visā Eiropā, kura mērķis ir veicināt jauniešu pilsonisko aktivitāti pirms Saeimas vēlēšanām.

Jauniešu auditorijai veltīta arī saruna “Kā mūsdienu jaunietis izjūt piederību savai valstij?”, kurā viedokli izteiks arī EJ valdes loceklis Ernests Barons. Saruna aktualizēs jautājumu par to, kā tādi fenomeni kā globalizācija, pārmaiņas, plašās iespējas un piedāvājumi ietekmē mūsdienu jauniešu identitātes veidošanos. Cik lielu vietu tajā aizņem piederības apziņa savai valstij? Un kas ietekmē piederības apziņas veidošanos?

Savos atgriešanās stāstos dalīsies remigrācijas diskusiju paneļa “Nekur nav tik labi kā mājās” dalībnieki, kurus izvaicās Latgales reģiona remigrācijas koordinatore Astrīda Leščinska. Pieredzē dalīsies virkne cilvēku, kas pēc ilgāka laika ārzemēs pārcēlušies uz Latviju. Elīna Zelča ir māksliniece un handpoke tetovēšanas meistare, kas atgriezusies no Vācijas uz savu dzimto Baltinavu, lai realizētu savus. Elīna ir izveidojusi savu tetovēšanas studiju vienā no Latgales kultūrvietām – Upītē. Māsas Lauma un Māra Grīvas saimnieko “Kabiles muižas vīna darītavā”, kas atrodas Kabiles muižas vēsturiskajā pagrabstāvā, ražo dažāda veida sidrus un dzirkstošos vīnus no Latvijā audzētiem augļiem un ogām. Produktu darīšana ir 100% roku darbs. Lauma pēc prombūtnes Itālijā atgriezās dzimtajā Kuldīgas novadā, bet Māra atbrauca no ASV. Saimniecības “LAUX” īpašnieces Madara Mestere un Marta Vētra, par kurām nesen rakstīja Latviesi.com, nodzīvoja Lielbritānijā vairāk nekā desmit gadus, vienmēr zinot, ka atgriezīsies Latvijā. Lai cik nepiemēroti apstākļi bija iegrozījušies, tobrīd vairāk kā jebkad viņas zināja, ka viņu vieta ir pie Baltijas jūras, uz savas zemes. Latvijā radītā saimniecība tagad piedāvā sīpolpuķes, grieztos ziedus ar savvaļas sajūtu un svaigus dārzeņus un garšaugus. Tikmēr Irēna Persidska par sevi saka – finansists pēc izglītības, karavīrs pēc profesijas un florists pēc aicinājuma. Irēna, pēc 10 nodzīvotiem gadiem Lielbritānijā atgriezusies uz Ādažiem, kur ar vīru uzsāka “Inbloom ziedi Ādaži” saimniecību.

Notiks saruna “Radošuma kompromisi, noklusējumi un konformisms laikmetu griežos“, kurā piedalīsies trimdas literatūras pētniece Kristiāna Kuzmina. Diskusija uzdos jautājumu – vai bailes no varas, naivums un pārcentība raksturo Latvijas radošās personības? Un, vai vēlme saglabāt dialogu ar sabiedrību, iekļaujoties attiecīgā laika kontekstā, var apdraudēt vārda brīvību un demokrātijas būtību? Vai politiskās sistēmas spiediens uz personības mākslinieciskajiem meklējumiem ietekmē uzskatus un noved pie sevis noliegšanas?

Pilnu festivāla programmu iespējams aplūkot šeit.