Plāno uzsākt uzņēmējdarbību? Uzzini aktuālo informāciju valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv! Kā sākt savu biznesu? Kā un kur reģistrēt uzņēmumu? Kā piesaistīt investīcijas? Kādas atļaujas un licences nepieciešamas?
Par uzņēmēju var kļūt ikviens, bet kļūt par veiksmīgu uzņēmēju palīdz informācija un zināšanas, tajā skaitā par dažādiem atbalsta mehānismiem un citām iespējām. Uzzini, kā izveidot un reģistrēt savu uzņēmumu, kā izdomāt tam nosaukumu, kādas ir pieejamās atbalsta iespējas, un saņem atbildes uz citiem jautājumiem!
1. Kā sākt savu biznesu?
Ikviena biznesa pamatā ir ideja. Maldīgi uzskatīt, ka biznesa ideja vienmēr ir kaut kas jauns un unikāls. Gluži otrādi – unikālas idejas rodas reti. Bieži vien biznesa ideja izriet no tavām prasmēm. Tev ir iemaņas vai zināšanas, kuras transformējas biznesa idejā. Piemēram, tu esi automehāniķis un izveido savu autoservisu. Ideja var rasties, domājot par iespējām, kuru tev pietrūkst tavā reģionā vai, vēl labāk, – globālajā tirgū. Valsts atbalstu ideju dzīvotspējas novērtēšanai un attīstīšanai sniedz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra.
Kā zināt, ka mana biznesa ideja ir laba?
Lai novērtētu idejas potenciālu, pirmām kārtām vēlams par to pastāstīt citiem – radiem, draugiem un kolēģiem. Jo vairāk tu par to runāsi, jo vairāk vērtīgas informācijas iegūsi. Nākamais solis – saprast tirgus iespējas un izpētīt potenciālos konkurentus. Lai novērtētu savu biznesa ideju, ieteicams atbildēt uz diviem jautājumiem:
- kādu problēmu šī ideja atrisina?
- vai kāds par to būs gatavs maksāt?
Noderīgas saites
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalsts biznesa idejām – Ideju kauss.
Dati, kas var noderēt, veidojot savu uzņēmējdarbību – Atvērto datu portāls.
2. Kā izveidot biznesa plānu?
Pareizi izveidots un aprakstīts biznesa plāns noderēs, lai novērtētu biznesa iespējas, riskus un nepieciešamās investīcijas. Turklāt, ja vēlēsies piesaistīt investīcijas, bez nopietna biznesa plāna neiztikt.
Biznesa plāns nav tikai formalitāte – tā ir ceļa karte, kas ietver visu biznesa īstenošanas procesu no A līdz Z, sākot ar idejas aprakstu, līdz pat potenciālās peļņas aprēķinam. Šis plāns ļauj būt drošam un spert pareizos soļus dažādās situācijās.
Biznesa plānam jābūt maksimāli reālam, balstītam uz pārbaudītiem faktiem. Tam jābūt iespējami īsam, konkrētam, skaidri formulētam, viegli uztveramam un saprotamam. Tam jāpārliecina, ka piešķirtie līdzekļi tiks izmantoti mērķtiecīgi un lietderīgi.
Biznesa plānā vajadzētu iekļaut šādus punktus:
- biznesa ideja;
- produkta vai pakalpojuma apraksts;
- nepieciešamās iekārtas un aprīkojums, to pirkšanas vai nomāšanas iespējas;
- uzņēmuma darbībai nepieciešamo darbinieku skaita pamatojums, viņu kvalifikācija;
- plānotās darbaspēka izmaksas, ieskaitot nodokļus;
- tirgus novērtējums;
- konkurentu novērtējums;
- preces (pakalpojuma) cenas veidošanas principi, cenu politika;
- produkcijas realizācijas kanāli;
- plānotās mārketinga aktivitātes;
- kredīta (ja tāds nepieciešams) atmaksāšanas plāns;
- peļņas vai zaudējumu aprēķins (ieņēmumu un izmaksu pamatojums).
3. Kā izveidot uzņēmuma nosaukumu?
Teicienā “Kā kuģi nosauksi, tā tas peldēs” ir liela daļa patiesības. Pievērs uzmanību, lai nosaukums ne tikai atspoguļotu uzņēmuma darbības jomu un viestu uzticību, bet arī izceltos konkurentu vidū un būtu labskanīgs. Nosaukums ir pirmais, ko par uzņēmumu vai zīmolu uzzina tavi potenciālie klienti un sadarbības partneri.
Saprotams, ka uzņēmums var izmantot dažādas preču zīmes. Reizēm mēs zinām, kā sauc veikalu vai salonu, bet nezinām, kā sauc uzņēmumu, kam tas pieder. Tieši zīmola nosaukums, ko izmantosi publiskajā biznesa komunikācijā, ir vissvarīgākais.
Svarīgi atcerēties!
Izvēlētais nosaukums visos iesniedzamajos dokumentos ir jānorāda vienādi.
Izvēlētais uzņēmuma nosaukums nevar sakrist ne ar vienu no Uzņēmumu reģistrā (UR) jau reģistrēta vai reģistrācijai pieteikta uzņēmuma, biedrības u. c. nosaukumu. Uzņēmuma nosaukumā nedrīkst izmantot citam uzņēmumam piederošu preču zīmi. Preču zīme un pakalpojumu zīme ir apzīmējums, kuru lieto, lai uzņēmuma preces un pakalpojumus atšķirtu no citu uzņēmumu precēm un pakalpojumiem.
Noderīgas saites
Uzņēmuma nosaukuma pārbaude un reģistrācija.
Pārbaudi uzņēmuma nosaukumu UR informācijas tīmekļvietnē.
Pārbaudi nosaukumu Patentu valdes reģistrēto preču zīmju meklētājā.
Uzzini, kā reģistrēt preču zīmi.
4. Kādu uzņēmējdarbības formu un darbības veidu izvēlēties?
Pirms uzņēmējdarbības uzsākšanas ir jāizlemj, kāda uzņēmējdarbības forma būs vispiemērotākā. Tas atkarīgs no vairākiem faktoriem – cik liels būs sākuma kapitāls, iespējamais apgrozījums, darbības veidi, darbinieku skaits utt.
Ja darbosies kā privātpersona – saimnieciskās darbības veicējs, jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā (VID), savukārt juridiska persona – individuālais komersants, sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), zemnieku saimniecība vai akciju sabiedrība – jāreģistrē gan Uzņēmumu reģistrā (UR), gan arī VID, kurā jāreģistrējas kā PVN maksātājam.
Neatkarīgi no izvēlētās uzņēmējdarbības formas, uzsākot saimniecisko darbību, VID ir jāsniedz informācija par pamatdarbības veidu.
Uzņēmējdarbības formas savā starpā atšķiras pēc vairākiem būtiskiem kritērijiem:
- juridiska vai fiziska persona;
- reģistrācija;
- īpašnieku skaits;
- peļņas/zaudējumu sadale;
- minimālais pamatkapitāls;
- uzņēmuma pārvalde;
- atbildība (personiska vai uzņēmuma);
- finansējuma ieguve.
Svarīgi atcerēties
- Ja nodarbosies ar mājražošanu vai individuālu pakalpojumu sniegšanu, piemērotākās uzņēmējdarbības formas ir pašnodarbinātais vai individuālais komersants.
- Ja bizness ir saistīts ar tavu saimniecību, piemēram, tajā ierīkota ražotne vai viesu nams, laba izvēle ir individuālais (ģimenes) uzņēmums.
- Zemnieku un zvejnieku saimniecības ir atsevišķa uzņēmējdarbības forma, kas paredzēta tieši šo nozaru uzņēmējiem.
- Populārākā uzņēmējdarbības forma ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA). Atšķirībā no citām uzņēmējdarbības formām SIA īpašnieku atbildība ir ierobežota – viņi neatbild ar savu personisko mantu par uzņēmuma saistībām. Lai nodibinātu SIA, ir nepieciešams pamatkapitāls – 2800 euro, bet var reģistrēt arī mazkapitāla SIA, kura pamatkapitāls ir pat no viena centa.
Noderīgas saites
Informācija jaunajiem uzņēmējiem
Salīdzini dažādas uzņēmējdarbības formas.
Saņem vairāk informācijas par mazkapitāla SIA.
Fiziska persona saimniecisko darbību var veikt individuālā komersanta vai pašnodarbinātā statusā.
Iepazīsties ar VID informāciju par pirmajiem soļiem jaunajiem uzņēmējiem.
5. Kā un kur reģistrēt uzņēmumu?
Lai reģistrētu juridisku personu, nepieciešams iesniegt dokumentus Uzņēmumu reģistrā (UR).
- Reģistrāciju iespējams veikt elektroniski portālā Latvija.lv, kur var iesniegt ar e-parakstu parakstītu pieteikumu kapitālsabiedrības ierakstīšanai komercreģistrā.
- Pieteikumu uzņēmējdarbības reģistrācijai var sagatavot brīvā formā, tajā ietverot visas normatīvajos aktos noteiktās ziņas, kas nepieciešamas reģistrācijai. Lai atvieglotu pieteikumu sagatavošanu, UR tīmekļa vietnē ir pieejami pakalpojumu apraksti, kā soli pa solim sagatavot uzņēmuma dibināšanai nepieciešamos dokumentus, kas jāiesniedz UR reģistrācijas ierakstu izdarīšanai.
- Papīra formātā dokumentus var iesniegt, nosūtot tos UR pa pastu.
Jaundibināmam uzņēmumam, kam atbilstoši normatīvajiem aktiem ir jāizveido un jāapmaksā pamatkapitāls, pirms reģistrēšanās UR ir nepieciešams atvērt pagaidu norēķinu kontu (izņemot SIA, kuras pamatkapitāls ir mazāks par 2800,00 euro), lai veiktu uzņēmuma pamatkapitāla iemaksu.
SVARĪGI
No 2023. gada 1. janvāra e-adreses lietošana uzņēmumiem u. c. reģistros reģistrētiem tiesību subjektiem būs obligāta. Tas nozīmē, ka uzņēmumiem visa saziņa ar valsts un pašvaldību iestādēm būs iespējama elektroniski, izmantojot e-adresi vai iestāžu nodrošinātos e-pakalpojumus.
Izvēlies sev ērtāko veidu, kā reģistrēt uzņēmumu:
- atver e-pakalpojumu “Reģistrācija Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros”, aizpildi to un iesniedz;
- uzraksti iesniegumu, paraksti ar drošu elektronisku parakstu un sūti uz UR e-adresi vai uz pasts@ur.gov.lv;
- klātienē Uzņēmumu reģistrā.
Noderīgas saites
Uzņēmuma reģistrācija Latvijā un ārvalstīs
Reģistrē savu uzņēmumu Uzņēmumu reģistrā.
Uzzini, kas ir e-adrese un kā to izveidot.
Izveido sava uzņēmuma e-adresi.
Soli pa solim – izlasi, kā dibināt SIA.
Soli pa solim – izlasi, kā dibināt mazkapitāla SIA.
Saņem informāciju par uzņēmējdarbības iespējām ES valstīs.
Dati, kas var noderēt, veidojot savu uzņēmējdarbību – Atvērto datu portālā.
6. Kā kļūt par pašnodarbināto un reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam?
Ja vēlies savā jomā darboties kā fiziska persona, pirms darbības uzsākšanas ir jāreģistrējas VID kā nodokļu maksātājam – saimnieciskās darbības veicējam, norādot jomu, kurā veiksi saimniecisko darbību. Šāda darbības forma piemērota, ja tev vismaz iesākumā nav plānu veidot nopietnu biznesu, algot darbiniekus, kaut ko pirkt, pārdot vai ražot ne vien personiskā budžeta piepildīšanai, bet plašākos apmēros. Kā saimnieciskās darbības veicējs vari darboties teju ikvienā jomā ar dažiem izņēmumiem.
Svarīgi!
Pirms reģistrēšanas izlasi! Jomas, kurās var darboties tikai Uzņēmumu reģistrā reģistrēti komersanti, tātad – juridiskas personas:
- mākleri;
- komercaģenti;
- pārvadātāji;
- automobiļu un citu vieglo transporta līdzekļu tirgotāji;
- komercdarbības veicēji ar akcīzes precēm.
Ja vēlies darboties šajās jomās, jāreģistrējas kā individuālajam komersantam vai jādibina SIA.
Ņem vērā, ka, reģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējam, tev jāapliecina tiesības darboties konkrētajā profesijā, ja to nosaka profesionālās darbības jomu regulējošie normatīvie akti. Tātad, ja profesionālās darbības veikšanai nepieciešama atbilstoša kvalifikācija, tas attiecas arī uz saimnieciskās darbības veicējiem.
Ja saimnieciskā darbība notiek ārpus deklarētās adreses, nepieciešams reģistrēt struktūrvienību, kas var būt gan birojs, tīmekļa vietne, mobilā aplikācija, interneta platforma, gan izbraukuma pakalpojums vai darbība ārzemēs.
Papildus jāreģistrējas VID kā PVN maksātājam, ja:
- veiksi ar PVN apliekamus darījumus, proti, tirgosi preces vai sniegsi pakalpojumus;
- saņemsi pakalpojumus no citas dalībvalsts vai trešās valsts, vai trešās teritorijas nodokļa maksātāja, par kuriem PVN jāmaksā pašam pakalpojuma saņēmējam (t. i., visi pakalpojumi, izņemot tos, kas minēti PVN likuma no 20. līdz 30. pantam);
- iegādāsies preces Eiropas Savienības teritorijā par summu, kas pārsniedz 10 000 euro.
Noderīgas saites
Saimnieciskās darbības reģistrācija un informācija
Reģistrē saimniecisko darbību VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā.
Noskaties video pamācību – kā reģistrēties par saimnieciskās darbības veicēju.
Izlasi VID sagatavoto pamācību topošajiem uzņēmumiem.
Iepazīsties ar nodokļu maksātāja reģistrācijas kārtību.
Atrodi savu nozari saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas katalogā.
Ja saimnieciskā darbība notiek ārpus juridiskās vai deklarētās adreses, reģistrē to VID kā struktūrvienību.
Uzzini vairāk informācijas par Pievienotās vērtības nodokli VID tīmekļa vietnē.
Lasi plašāku informāciju un uzzini atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem VID tīmekļa vietnē.
7. Kā piesaistīt investīcijas?
Investīciju piesaiste ir stratēģisks lēmums. To ieteicams darīt, lai attīstītu vai paplašinātu biznesu, savukārt uzsākot biznesu, drošāk iztikt ar saviem līdzekļiem. Lai vai cik rūpīgi aprēķini veikti, reālā dzīve plānos var ieviest korekcijas.
Lai iegūtu papildu zināšanas, kontaktus un atbalstu, ieteicams doties uz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA), kuras biznesa inkubatoros aug un vairojas simtiem mazo uzņēmumu. Tur tev palīdzēs sagatavot biznesu investīcijām un vēlāk tās arī piesaistīt. Turklāt pieredze, ko var iegūt, ikdienā sazinoties ar citiem uzņēmējiem, ir nenovērtējama.
Investorus var meklēt arī pastāvīgi – šeit lieti noderēs labs biznesa plāns.
Noderīgas saites
Informācija par investīciju piesaistes iespējām
Izmanto Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) īstenotās programmas
Uzzini par Ekonomikas ministrijas atbalsta pasākumiem jaunajiem uzņēmējiem.
Saņem konsultācijas par finansējuma piesaisti LIAA klientu apkalpošanas nodaļās.
Uzzini par atbalstu jaunajiem uzņēmējiem LIAA biznesa inkubators.
Piesakies konsultācijai AS “Attīstības finanšu institūcija Altum”, pirms tam aizpildot pieteikumu “Piesakies konsultācijai”.
Atklāj AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” uzņēmējdarbības uzsākšanas un attīstības atbalsta programmas.
Uzzini par atbalstu lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu pārstrādei, ko sniedz Lauku atbalsta dienests.
Saņem LIAA atbalstu jaunuzņēmumiem informatīvajās platformās “Labs of Latvia” un “Start up Latvia”.
8. Kāds atbalsts pieejams?
Uzņēmēju atbalstam ir pieejamas dažādas programmas, kas palīdz ar zināšanām, pieredzi un finansējumu. Īpašas valsts programmas paredzētas gan lauksaimniekiem, gan biznesa sācējiem, investīciju meklētājiem un tehnoloģiju uzņēmumiem. Dažādas mentoringa un atbalsta programmas piedāvā arī privātie investori un biznesa atbalsta biedrības.
Noderīgas saites
Informācija par iespējām saņemt valsts atbalstu
Iepazīsties ar Latvijas Digitālās inovācijas centra izveidoto digitālās attīstības gidu Latvijas uzņēmumiem.
Izmanto iespējas, ko sniedz Valsts platforma biznesa attīstībai.
Aizpildi Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) Digitālā brieduma testu.
Smelies zināšanas un atrodi domubiedrus – pievienojies LIAA Biznesa inkubatoriem.
Uzzini vairāk par “Altum” atbalstu biznesa uzsākšanai, kas radīts, lai iedrošinātu iedzīvotāju iesaisti uzņēmējdarbībā.
Apmeklē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras rīkotos bezmaksas seminārus un konferences.
Paaugstini konkurētspēju un attīsti savas idejas “Altum” Riska kapitāla fondu programmā, kas paredzēta inovatīviem jaunuzņēmumiem.
Iepazīsti dažādas atbalsta programmas lauku uzņēmējiem, ko sniedz Lauku atbalsta dienests.
9. Kādas atļaujas un licences nepieciešamas?
Uzņēmējdarbības veikšanai nereti nepieciešamas dažādas atļaujas un licences. Tās var būt saistītas gan ar uzņēmuma darbības specifiku, gan citiem faktoriem, piemēram, jāsaņem mūzikas publiskā izpildījuma licence, lai varētu publiski atskaņot mūziku, tostarp radiotranslāciju veikalā vai kafejnīcā. Tāpēc, pirms sākt uzņēmējdarbību, vēlams iepazīties ar valsts iestāžu izsniegto licenču un atļauju sarakstu.
Noderīgas saites
Visizplatītākās speciālās atļaujas (licences) un to izsniedzējiestādes
Valsts ieņēmumu dienests izsniedz akcīzes preču speciālās atļaujas (licences) komercdarbībai ar akcīzes precēm.
AKKA/LAA izsniedz mūzikas publiskā izpildījuma licences, lai uzņēmums varētu izmantot ar autortiesībām aizsargātus darbus publiskos pasākumos un sabiedriskās vietās.
Pārtikas un veterinārais dienests reģistrē vai atzīst pārtikas uzņēmumus, kuri iesaistīti jebkurā pārtikas aprites posmā.
Veselības inspekcija (VI) veic ārstniecības iestāžu reģistrāciju, izvērtējot ārstniecības iestādes atbilstību obligātajām prasībām. Plašāka informācija par ārstniecības iestāžu reģistrāciju pieejama VI tīmekļa vietnē.
Ekonomikas ministrija veic nekustamā īpašuma starpnieku reģistrāciju un izsniedz atļaujas elektroenerģijas ražošanai.
Veselības inspekcija izsniedz atļaujas skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanai.
Uzņēmumu Reģistra tīmekļvietnē pieejams valsts iestāžu izsniegto licenču un atļauju saraksts.