2024. gada pirmajā pusgadā Kurzemes reģionā pēc dzīves ārvalstīs atgriezušies 92 cilvēki un vēlmi atgriezties pauduši vēl 103 cilvēki. Kopumā kopš 2018. gada marta līdz šī gada jūnija beigām Kurzemes reģionā atgriezušies 1367 cilvēki, kuri par savu dzīvesvietu visbiežāk izvēlējušies Liepāju, Ventspili, Tukuma, Kuldīgu un citas Kurzemes pilsētas. Savukārt par potenciāliem plāniem atgriezties informējuši 1049 cilvēki.
“Priecājamies, ka arvien vairāk cilvēku izrāda interesi vai atgriežas uz dzīvi Kurzemē. Lai to panāktu, esam ieguldījuši daudz darba. Šajā pusgadā tikāmies ar diasporas organizācijām un cilvēkiem, kuri interesējas par atgriešanās iespējām Kurzemē, strādājām ar pašvaldībām, veicinot sadarbību vēl efektīvākam remigrantu atbalstam, sadarbojāmies ar diasporas, reģionālajiem un nacionālajiem medijiem, kā arī veicām daudzas citas komunikācijas aktivitātes. Ir svarīgi, ka cilvēki turpina atgriezties Kurzemē, un tas ir skaidrs apliecinājums mūsu darba rezultātiem,” stāsta Kurzemes plānošanas reģiona reģionālā remigrācijas koordinatore Agnese Berģe.
Kurzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinators ikdienā sniedz atbalstu Latvijas piederīgajiem, kuri dažādu iemeslu dēļ reiz devušies prom no Latvijas, bet ir izlēmuši vai domā par atgriešanos Kurzemē. 2024. gada pirmajos divos mēnešos individualizēti piedāvājumi sagatavoti 394 cilvēkiem. Kopumā no 2018. gada marta līdz 2024. gada jūnijam individuāli piedāvājumi sagatavoti 4029 cilvēkiem, kuri izrādījuši interesi par atgriešanos dzimtenē.
“Cilvēki arī atzinīgi novērtē pašvaldību centienus attīstīt infrastruktūru un sniegt nepieciešamo atbalstu. Lai piesaistītu remigrantus un jaunus iedzīvotājus, pašvaldības veic būtiskus uzlabojumus mājokļu, izglītības pieejamības un citās svarīgās jomās. Piemēram, Liepājā tiek plānots izveidot jaunu mājokļu rajonu, kā arī šobrīd tiek renovētas un būvētas jaunas pirmsskolas iestādes. Tukuma novada pašvaldība piedāvā remigrācijas pabalstu līdz 500 eiro ģimenēm, ko var izmantot mājokļa iegādei vai īres izdevumu segšanai līdz diviem mēnešiem. Ventspils pašvaldība nodrošina ilgtermiņa dzīvokļu īri speciālistiem, kuri strādā vietējos uzņēmumos. Papildus remigrantu atbalstam pašvaldības organizē projektu konkursus, kas veicina remigrantu uzņēmējdarbību. Šobrīd vairākas pašvaldības ar Kurzemes plānošanas reģiona un Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas atbalstu ir izsludinājušas grantu konkursus, kuru finansējums būs pieejams no 2024. gada līdz 2026. gadam. Arī citas pašvaldības vēl var pieteikties grantu konkursam,” piebilst Agnese Berģe.
Par remigrācijas koordinatoru darbu:
Ja Jums ir jautājumi un nepieciešams atbalsts, lai atgrieztos dzimtenē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatoru, kurš pēc vajadzību apzināšanas, sadarbojoties ar pašvaldībām vai citām valsts iestādēm, izstrādā individuālu piedāvājumu. Remigrācijas koordinators var sniegt atbalstu par: pakalpojumiem ģimenēm, mājokļa jautājumiem, darba un uzņēmējdarbības iespējām, sociālo un sadzīves jautājumu risināšanu. Ar koordinatora sniegtajiem pakalpojumiem var iepazīties: www.paps.lv. Savukārt vairāk par remigrāciju Kurzemē var uzzināt Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapas sadaļā www.kurzemesregions.lv/remigracija, kur iespējams arī iepazīties ar citu remigrantu pieredzi, atgriežoties dzimtenē.
Par Kurzemes plānošanas reģionu:
Kurzemes plānošanas reģions ir viens no pieciem plānošanas reģioniem, kas izveidots 2006. gada jūnijā ar mērķi – nodrošināt reģiona attīstības plānošanu, koordināciju, pašvaldību un citu valsts pārvaldes iestāžu sadarbību. To veido 8 pašvaldības – 2 valstspilsētas – Liepāja un Ventspils – un 6 novadi – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu, Tukuma un Ventspils novads. Vairāk par Kurzemes plānošanas reģionu, tā funkcijām un īstenotajiem projektiem var uzzināt: www.kurzemesregions.lv
Papildu informācijai:
Agnese Berģe,
Kurzemes plānošanas reģiona
Remigrācijas koordinatore
e-pasts: koordinators@kurzemesregions.lv