LLI-010 “DABAS TŪRISMS VISIEM (UniGreen)”

Pagājušajā nedēļā 25 Lietuvas pierobežas reģiona pašvaldību, tūrisma informācijas centru un nacionālo un reģionālo parku pārstāvji piedalījās divu dienu pieredzes apmaiņas vizītē Kurzemē. Pirmajā dienā dalībnieki apmeklēja Liepājas Neredzīgo biedrību, kuras priekšsēdētājs Māris Ceirulis iepazīstināja dalībniekus ar biedrības darbību, sniegtajiem pakalpojumiem un līdz šim paveikto pilsētas pieejamības veicināšanai, īpašu uzmanību veltot pilsētvides pielāgošanai neredzīgajiem. Māra Ceiruļa vadībā dalībnieki apsekoja pilsētu, diskutējot par pilsētā veiktajiem pielāgojumiem – uzstādītajām ceļa seguma vadlīnijām, informācijas stendiem braila rakstā, taktilajām kartēm, luksoforiem, marķējumu, paveikto attiecībā uz sabiedriskā transporta, izglītības iestāžu, atpūtas vietu u.c. pielāgojumiem. Dalībnieki iepazinās arī ar Liepājas Neredzīgo biedrības izveidoto Dvēseles veldzes dārzu Ziemupē, tās darbību, finansējuma avotiem, piedāvātajām rehabilitācijas iespējām un ierīkotajām trīs dabas takām (Baso pēdu taka, Sajūtu parks, Labirints), kas speciāli veidotas neredzīgajiem. Pāvilostas Tūrisma informācijas centra pārstāves Antas Lībietes pavadībā dalībnieki apmeklēja Pāvilostas pludmales laipu, kas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām pieejama ar asistenta palīdzību.

Otrajā vizītes dienā dalībnieki tikās ar Rojas Tūrisma informācijas centra darbiniekiem un centra vadītājas Kristīnes Voldemāres pavadībā apmeklēja projekta ietvaros jaunizbūvēto koka laipas pagarinājumu gar jūras krastu Rojas pludmalē. Dalībnieki atzinīgi novērtēja gan paveikto attiecībā uz pašas laipas, atpūtas vietu un tualešu pieejamību cilvēkiem ratiņkrēslos un cilvēkiem ar kustību traucējumiem, gan informācijas stendu, kas sniedz informāciju arī braila rakstā un ļauj iztaustīt pludmalē esošās takas uz kartes. Laumu dabas parka apmeklējuma laikā dalībnieki tikās ar parka īpašnieku Robertu Riekstiņu, kas dalījās ar savu pieredzi parka izveidošanā un uzturēšanā no uzņēmēja viedokļa. Talsu Tūrisma informācijas centra pārstāve Līva Dāvidsone dalībniekus iepazīstināja ar tūrisma centra izveidotajiem produktiem un pakalpojumiem tūrisma veicināšanai Talsu novadā. Kā sevišķi inovatīvu produktu dalībnieki atzina izveidoto “Talsi VAU” zīmolu, kas ne tikai asociējas ar suņu valodu, bet arī angļu valodas izsauksmes vārdu “wow”. Talsi VAU” zīmola izveides mērķis ir popularizēt Talsu novadu kā suņiem un viņu saimniekiem draudzīgu galamērķi. Vizīte noslēdzās ar Cieceres dabas takas apmeklējumu Saldū, kur dalībniekiem bija iespējams pārliecināties, cik būtiski ir ne tikai izveidot pieejamu taku, bet arī paredzēt līdzekļus takas turpmākai uzturēšanai, jo lai arī Cieceres dabas taka sākotnēji ir tikusi veidota kā pieejama, laika gaitā kļuvusi tikai par daļēji pieejamu dabas taku cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Dalībnieki atzina, ka vizīte bija ārkārtīgi vērtīga, jo deva iespēju diskutēt kā ar vides pieejamības ekspertiem, tā ar uzņēmējdarbības sektora un tūrisma informācijas centru pārstāvjiem, kā arī arī savām acīm vērot Kurzemē paveikto dabas tūrisma pieejamības veicināšanai.

Pieredzes apmaiņas vizīte organizēta Interreg V-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.g. projekta Nr. LLI-010 “Dabas tūrisms visiem” ietvaros.

Informāciju sagatavoja:
Kurzemes plānošanas reģiona
UniGreen Projekta vadītāja
Alise Lūse
Tālrunis: 26567874, alise.luse@kurzemesregionslv