Kurzemes plānošanas reģiona organizētajā pieredzes apmaiņas vizītē uz Norvēģiju piedalās tūrisma nozares pārstāvji – projektu eksperti, “Apeirons,” “Kurzemes tūrisma asociācija” (VisitKurzeme), Dienvidkurzemes un Talsu novadu pārstāvji, kā arī brīvprātīgie. Vizīte tiek veikta ar mērķi iepazīt Norvēģijā veiksmīgi īstenotās pieejas brīvprātīgo kustību veidošanā un tūrisma infrastruktūras attīstībā, iegūstot praktiskus risinājumus, kas palīdzētu uzlabot gan kultūrvēsturisko objektu pieejamību, gan sabiedrības iesaisti tūrisma attīstībā Kurzemē.

Pieredzes apmaiņas vizītes trešajā dienā, 28. novembrī, dalībnieki apmeklēja Lindesnes bāku, kas ir vecākā un vistālāk uz dienvidiem esošā bāka Norvēģijā, atrodoties Lindesnes ragā – pašā kontinentālās daļas galā. Šī bāka, kurā gaisma pirmo reizi iedegta 1656. gadā, ir ne tikai vēsturisks orientieris, bet arī svarīgs tūrisma objekts, kas darbojas visa gada garumā un piesaista apmeklētājus pat nesezonā.
Lasīt vairāk par Lindesnes bāku: https://lindesnesfyr.no

Vēstures un tehnoloģiju mijiedarbība Lindesnes bākā
Pašreizējā bāka, uzcelta 1915. gadā, ir 16 metrus augsta un aprīkota ar Fresnela lēcu, kas ļauj gaismai sasniegt pat 19 jūras jūdzes. Šī iespaidīgā lēca ir tehnoloģisks sasniegums un fascinējošs dizaina elements, kas piesaista apmeklētāju uzmanību. Muzejā, kas izvietots bākas teritorijā, tiek demonstrētas izstādes par jūrniecības vēsturi, īsfilmas par bākas darbību un tās uzraugu ikdienu. Agrāk bākas uzrauga darbs prasīja nepārtrauktu uzmanību, tostarp lampu apkopi un mehānismu uzraudzību. Šobrīd bāka ir pilnībā automatizēta, taču apkārtne saglabāta kā pievilcīga vieta tūristiem, ļaujot izzināt vēsturi un baudīt ainavas.
Lasīt vairāk par Fresnela lēcu un bākas vēsturi: https://lindesnesfyr.no/museum

Mūsdienīgas pieejamības risinājumi Lindesnes bākā
Lindesnes bāka ir piemērs, kā vēsturiski objekti var tikt veiksmīgi pielāgoti mūsdienu vajadzībām, padarot tos pieejamus plašai sabiedrībai. Bākas teritorijā esošās ēkas, kas agrāk tika izmantotas tehniskām vajadzībām, šobrīd kalpo kā muzejs, tūrisma informācijas punkts, mākslas izstāžu un filmu demonstrāciju vieta. Dalībnieki īpaši novērtēja taktīlos risinājumus cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kas iekļauti objektā, un diskutēja par iespēju veidot starptautisko bāku ceļu, lai popularizētu līdzīgus objektus kā tūrisma galamērķus arī Latvijā.
Lasīt vairāk par Lindesnes bākas pieejamības risinājumiem: https://lindesnesfyr.no/universal-design

Tūrisma sezonalitāte un Lindesnes bākas loma
Lai gan lielākais apmeklētāju skaits ir vasarā – līdz 1200 cilvēkiem dienā, ziemā bāka piesaista no 5 līdz 25 tūristiem dienā, ar strauju pieaugumu vētras laikā, kad jūras ainava kļūst par īpaši pievilcīgu. Šī pieredze ļauj analizēt, kā ar dabas un vēsturisko objektu palīdzību attīstīt tūrisma stratēģijas un izmantot sezonālus apmeklējuma modeļus.
Lasīt vairāk par Lindesnes bākas apmeklējuma stratēģijām: https://lindesnesfyr.no/statistics

No Lindesnes bākas apmeklējuma Kurzemes tūrisma pārstāvji guva vērtīgas atziņas par to, kā vēsturisku objektu modernizācija un pielāgošana plašākai sabiedrībai var veicināt ilgtspējīgu tūrisma attīstību. Tika izcelta brīvprātīgo kustības loma šo objektu uzturēšanā, kā arī praktiskie risinājumi, lai nodrošinātu pieejamību cilvēkiem ar dažādām vajadzībām. Šīs atziņas var kalpot par pamatu līdzīgu iniciatīvu īstenošanai Kurzemes reģionā.

Pieredzes apmaiņas vizīte norisinās no 25. līdz 29. novembrim Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” Divpusējas sadarbības fonda Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās DSF iniciatīvas “Baltijas – Ziemeļvalstu pieredzes apmaiņa brīvprātīgo kustību līdzdalībā un iekļaujoša tūrisma veicināšanā” ietvaros.