Sabiles mākslas kultūras un tūrisma centrā 10.decembrī pulcējās interesenti, lai iepazītos ar vides pieejamības risinājumiem cilvēkiem ar redzes traucējumiem, suņiem asistentiem un suņiem pavadoņiem, kā arī diskutētu un gūtu atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.
Semināru atklāja Kurzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Aija Neilande, iepazīstinot klātesošos ar projektu “Pārgājienu taku pieejamība” un galvenajām projekta aktivitātēm, piemēram, audio gidu izveidi, peldošo ratiņkrēslu nodrošināšanu, mājaslapas baltictrails.eu pielāgošanu un citām nozīmīgām aktivitātēm.
Tāpat auditorija tika informēta par jau paveiktajiem darbiem Kurzemē, tostarp labiekārtošanas darbiem Apšuciema pludmalē, kur peldēties var arī cilvēki ar kustību traucējumiem, izmantojot peldošo ratiņkrēslu.
Biedrības “Apeirons” vadītājs Ivars Balodis uzsvēra vides pieejamības nozīmi, aicinot domāt par vienlīdzīgām iespējām visiem. Viņš arī diskutēja par komunikāciju ar auditoriju, kurā ir cilvēki ar redzes traucējumiem, un precizēja terminoloģijas lietojumu, norādot, ka piemērotāk ir runāt par cilvēkiem ar invaliditāti, nevis “cilvēkiem ar īpašām vajadzībām”.
Vides pieejamības eksperts Jurģis Balodis semināra dalībniekiem pastāstīja par praktiskiem risinājumiem, kas palīdz cilvēkiem ar invaliditāti orientēties vidē. Viņš uzsvēra kontrastu, taktilo elementu un audio risinājumu nozīmi, demonstrējot, kā šie elementi var veidot pieejamu un drošu vidi.
Jurģis Briedis dalījās ar dažādiem piemēriem un skaidroja, kas ir universālais dizains un ko tas sevī ietver. Viņš norādīja arī uz piemēriem, kas ikdienu nevis atvieglo, bet sarežģī.
Servisa suņu biedrības “Teodors” pārstāvis Andris Ošāns sniedza ieskatu suņu asistentu un pavadoņu apmācības procesā. Viņš atgādināja, ka šie suņi ir neaizvietojami palīgi cilvēkiem ar invaliditāti un uzsvēra, cik būtiski ir neiejaukties viņu darbā. Ošāns uzsvēra, ka pavadonim nedrīkst pievērst uzmanību, to glaudot, cienājot ar kārumiem vai citādi novēršot no viņa uzdevumiem. Šādi suņi un to saimnieki darbojas kā vienota komanda, un jebkāds uzmanības novēršanas mēģinājums var ietekmēt viņu darbu.
Semināra otrajā daļā SIA “Exceed” pārstāvis Gatis Grīntāls iepazīstināja ar digitāliem risinājumiem cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Viņš demonstrēja Seeing AI aplikāciju, taktilās kartes un braila rakstu. Viņa prezentācija bija bagāta ar praktiskiem piemēriem un idejām, kā padarīt vidi pieejamāku ikvienam.
Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības Interreg Igaunija–Latvija programmas 2021–2027 finansiālu atbalstu.
Vairāk par projektu “Pārgājiena taku pieejamība”
Projekta “Pārgājiena taku pieejamība” mērķis ir uzlabot Baltijas pārgājienu taku – Jūrtakas un Mežtakas pieejamību dažādām sociālajām grupām, ieviešot pieejamības un iekļaujošā mārketinga risinājumus abu taku teritorijā Latvijā un Igaunijā.. Projekts tiek īstenots ar Igaunijas – Latvijas Pārrobežu programmas atbalstu no 2023. gada 1.jūlija līdz 2026. gada 30.jūnijam ar kopējo finansējumu – € 1 245 027,00, no kā € 996 021,60 ir ERAF finansējums.
Vairāk informācijas par projektu: https://dev.kurzemesregions.lv/projekti/turisms/pargajienu-taku-pieejamiba/
Projekta vadītāja Kurzemes plānošanas reģionā:
Aija Neilande
Tālrunis: +371 26 147 139, aija.neilande@kurzemesregions.lv