2025. gada pirmajā pusgadā Kurzemes reģionā pēc dzīves ārvalstīs atgriezušās 38 ģimenes jeb 112 cilvēki, un vēl 29 ģimenes (93 cilvēki) pašlaik apsver iespēju atgriezties. Šajā laika posmā individualizēti piedāvājumi izstrādāti 108 ģimenēm jeb 316 cilvēkiem, kuri interesējas par dzīvi Kurzemē.
Kopumā no 2018. gada marta līdz 2025. gada jūnijam Kurzemē ar remigrācijas koordinatora atbalstu atgriezušās jau 543 ģimenes jeb 1615 cilvēki. Šajā laikā individualizēti piedāvājumi sagatavoti 1654 ģimenēm jeb 4647 cilvēkiem, savukārt vēlmi atgriezties izteikušas vēl 415 ģimenes (1247 cilvēki).


“Par spīti gadiem ārvalstīs, daudziem Latvija joprojām ir mājas – tā ir vide, kur valoda un kultūra ir pazīstama, kur dzīvo tuvinieki un kur ir iespēja būt tuvāk dabai. Atgriešanās bieži saistīta ar vēlmi bērniem nodrošināt latvisku vidi, būt tuvāk ģimenei vai vienkārši atgriezties vietā, kur jūties piederīgs,” stāsta Kurzemes plānošanas reģiona reģionālā remigrācijas koordinatore Agnese Berģe, uzsverot galvenos iemeslus, kādēļ ģimenes un indivīdi izvēlas atgriezties Kurzemē.
Par biežāk izvēlētajām dzīvesvietām Kurzemē kļuvušas Liepāja, Ventspils, Tukuma, Talsu, Kuldīgas un Saldus novadi, kas remigrantiem šķiet pievilcīgi gan ar izglītības un darba iespējām, gan ar mierīgāku un dabai tuvāku dzīves vidi.
“Ļoti nozīmīga ir personiska pieeja – ar katru ģimeni vai cilvēku strādāju individuāli, meklējot piemērotākos risinājumus atbilstoši viņu vajadzībām. Nereti tieši iedrošinājums ir tas, kas palīdz uzsākt atgriešanās ceļu – ir svarīgi, lai līdzās būtu kāds, kas spēj uzklausīt, atbildēt uz jautājumiem un soli pa solim palīdz virzīties pretim mērķim – dzīvot atkal Latvijā. Šo atbalstu cenšos sniegt ikvienam, kurš apsver iespēju atgriezties,” norāda Agnese Berģe.
Remigrācijas koordinators sniedz atbalstu ikdienā, palīdzot atgriezties Latvijā, risinot jautājumus, kas saistīti ar dzīvesvietu, darba iespējām, izglītību un citiem praktiskiem aspektiem. Tāpat sadarbībā ar pašvaldībām un valsts iestādēm tiek veidoti personalizēti piedāvājumi atbilstoši remigrantu vajadzībām.
Par remigrācijas koordinatoru darbu:
Ja jums ir jautājumi vai nepieciešams atbalsts, lai atgrieztos dzimtenē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatoru. Pēc jūsu vajadzību apzināšanas, sadarbojoties ar pašvaldībām un citām valsts iestādēm, koordinators izstrādās individuālu piedāvājumu. Remigrācijas koordinators var palīdzēt ar jautājumiem par pakalpojumiem ģimenēm, mājokļa risinājumiem, darba un uzņēmējdarbības iespējām, kā arī ar sociālo un sadzīves jautājumu risināšanu.
Plašāka informācija par remigrācijas koordinatora sniegtajiem pakalpojumiem pieejama tīmekļa vietnē www.paps.lv. Lai uzzinātu vairāk par remigrāciju Kurzemē, aicinām apmeklēt Kurzemes plānošanas reģiona mājaslapu www.kurzemesregions.lv/remigracija un sekot Facebook lapai “Atgriežos Kurzemē”.
Par Kurzemes plānošanas reģionu
Kurzemes plānošanas reģions ir viens no pieciem plānošanas reģioniem, kas izveidots 2006. gada jūnijā ar mērķi – nodrošināt reģiona attīstības plānošanu, koordināciju, pašvaldību un citu valsts pārvaldes iestāžu sadarbību. To veido 8 pašvaldības – 2 valstspilsētas – Liepāja un Ventspils – un 6 novadi – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu, Tukuma un Ventspils novads. Vairāk par Kurzemes plānošanas reģionu, tā funkcijām un īstenotajiem projektiem var uzzināt: www.kurzemesregions.lv
Papildu informācijai:
Agnese Berģe,
Kurzemes plānošanas reģiona
reģionālā remigrācijas koordinatore
e-pasts: koordinators@kurzemesregions.lv