2024.g. vasarā aktīvi turpinām vides pieejamības apsekojumus Kurzemē sadarbībā ar “Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons””.
Līdz šim esam pabijuši Tukuma, Dienvidkurzemes un Kuldīgas novados, kā arī Liepājā un apsekojuši vairāk kā 35 objektus – dabas objektus, takas, muzejus, ekspozīcijas, kafejnīcas, viesu namus u.c. tūrisma objektus.
Tukuma pusē apmeklētājiem riteņkrēslā ir vairāki nozīmīgi daļēji pieejami objekti – t.i. objekti ir pieejami, taču ir nepieciešama pavadoņa palīdzība – Durbes pils, Jaunmoku pils, Čužu purva dabas taka, picērija “Kvazi Pizza”.
Dienvidkurzemē apmeklētājiem riteņkrēslā pieejama Durbes senlietu krātuve, Rucavas centra dzirnavas (1.stāvs), kafejnīca “Dzintariņš” Bernātos un ar pavadoņa palīdzību – Aizputes novadpētniecības muzejs un Bernātu pludmales laipa.
Kuldīgā guvām patiesu prieku apmeklējot Kuldīgas novada muzeju, “Hotel Gothards”, Kuldīgas Mākslas namu, Kaļķu ielas kvartālu, viesnīcu “Kuldīgas Metropole”, “Cafè Riverside”, kas piedāvā apmeklētājiem riteņkrēslā pieejamu vidi un pakalpojumus.
Liepājā pieejams sienas gleznojumu maršruts, Jūrmalas parks, apmeklētājiem riteņkrēslā iespējams peldēties jūrā, izmantojot Liepājas Jūrmalas parka Glābšanas centra pieejamības kompleksu, un pilsētā ir arī izveidots maršruts neredzīgajiem apmeklētājiem.
Vai kas nav pieejams? Protams, un daudz. Tūrisma uzņēmējiem un kultūrvēsturisko objektu apsaimniekotājiem trūkst zināšanu par to kā praktiski realizēt vides pieejamības risinājumus tā, lai tie būtu ērti, efektīvi un reāli izmantojami un kā sabalansēt izmaksu/ieguvumu attiecību, jo bieži tiek minēts, ka pielāgot vidi ir ārkārtīgi dārgi vai tas nav iespējams ēkas vēsturiskā statusa dēļ utml. Jāatzīst, ka vides pieejamības organizāciju, valsts un pašvaldību mērķis nav 100% pielāgot visu vidi – tas objektīvi arī nav iespējams, piemēram, dabā. Taču tur, kur tas ir iespējams un objektiem, kas ir nozīmīgi un apmeklētājiem saistoši, ir jācenšas panākt vienādas pieejas iespējas visiem. Kurzemes plānošanas reģions, vairāk kā 7 gadu garumā īstenojot dažādus vides pieejamības projektus, ir pārliecinājies, ka vides pieejamības risinājumus ir iespējams īstenot arī ar salīdzinoši nelielām izmaksām – tādēļ ir svarīgi konsultēties ar vides pieejamības speciālistiem, lai kopīgi atrastu labāko, vienkāršāko un lētāko risinājumu. Savukārt “Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”” šobrīd aktīvi strādā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, ar mērķi veicināt kultūras mantojuma objektu pieejamību, jo arī vēsturiskas ēkas ir iespējams padarīt pieejamas. Tādēļ vēl visu vasaru turpināsim vides pieejamības apsekojumus Kurzemē un sāksim veidot visiem pieejamus 1-3 dienu tūrisma maršrutus.
Pateicamies Tukuma, Dienvidkurzemes, Kuldīgas un Liepājas tūrisma informācijas centriem par atbalstu vides pieejamības apsekojumu plānošanā un īstenošanā!
Projekta aktivitātes tiek īstenotas ar Interreg Igaunijas-Latvijas programmas 2021.-2027.gadam atbalstu.
Informāciju sagatavoja:
Projekta vadītāja
Alise Lūse
Tālrunis: 26567874, alise.luse@kurzemesregions.lv