No šodienas, 1. jūlija, ikviens interesents var apskatīt Kuldīgas Adatu fabrikas atjaunotās telpas. Tās atjaunotas ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu, lai radītu jaunu kultūrtelpu Latvijā. No šī gada septembra tā kļūs par mājvietu Latvijas Mākslas akadēmijas starptautiskās maģistra studiju programmas “Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas” studentiem no visas pasaules.
Adatu fabrikā noslēgusies telpu atjaunošanas pirmā kārta, kas ietvēra telpu iekšdarbus, kā arī pabeigti teritorijas labiekārtošanas darbi. Vēl turpinās ēkas fasādes atjaunošana. Kā informē Kuldīgas Mākslinieku rezidences vadītāja Ilze Supe – neraugoties uz to, ka Adatu fabrikas būvdarbi pilnībā nav pabeigti, tiks vērtas durvis interesentiem, lai varētu ieskatīties arhitektes Zaigas Gailes biroja radītajos interjeros. Tā kā no septembra Adatu fabriku sāks intensīvi apdzīvot tās galvenie lietotāji – studenti un prototipēšanas darbnīcas -, vasara ir īstā iespēja netraucēti ielūkoties Adatu fabrikas telpās.
No šodienas līdz septembra vidum Kuldīgas Adatu fabrikā iekārtota Latvijas Mākslas akadēmijas praktiskās doktorantūras studentu un diplomdarbu vadītāju darbu izstāde. Telpas un izstāde būs apskatāma no šodienas līdz 15.septembrim no trešdienas līdz svētdienai no plkst.12 līdz 18.
Iecere par Adatu fabrikas izveidi radās 2015.gadā, kad Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) un Kuldīgas novada pašvaldība vienojās par ambiciozu plānu – Kuldīgā izveidot jaunu studiju programmu. 2016.gadā LMA sāka meklējumus jaunās studiju programmas saturam, lai tiktu radīts unikāls izglītības piedāvājums Latvijā un Baltijas valstīs. Savukārt Kuldīgas novada pašvaldība tam paralēli sāka Adatu fabrikas projekta īstenošanu ar mērķi topošajai studiju programmai iekārtot mājvietu.
LMA ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu izstrādājusi un 2021.gadā licencējusi pirmo pakalpojumu dizaina studiju programmu Baltijas valstīs “Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas”. Programma ir starptautiska un tiek īstenota četru augstākās izglītības institūciju – LMA, Lapzemes Universitātes, Rīgas ekonomikas augstskolas un Igaunijas Mākslas akadēmijas – sadarbībā. Studijas norisināsies angļu valodā. Savukārt Kuldīgas novada pašvaldība ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu projektā “Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti” vairāku gadu garumā īstenojusi Adatu fabrikas telpu atjaunošanu, lai šā gada septembrī šeit varētu sākt studiju procesu.
Pirmie seši pakalpojumu dizaina maģistra programmas studenti no Latvijas, Taivānas un Somijas mācības sāka 2021.gada rudenī. Tās pārsvarā norisinājās attālināti, paredzot četras klātienes radošā darba nedēļas Kuldīgā. Mācību gadu viņi noslēdza ar prezentācijām jaunajās telpās. Nākamajā gadā viņiem studijas turpināsies Lapzemē, bet augusta vidū Kuldīgā sāks ierasties jaunie studenti.