Cilvēkstāsti” sērijā Nr.12 par emigrāciju, dzīvi ārzemēs un atgriešanos mājās šoreiz stāstīs kurzemnieks no Kuldīgas novada – Raimonds Herbsts. Raimonds ir suši restorāna “Asaka pasaka” īpašnieks un profesionāls pavārs.

“Iemesls emigrācijai uz ārzemēm bija vienkāršs – caurvējš makā. 2010. gada pavasarī mans finansiālais stāvoklis bija tuvu bankrotam, līdzīgi kā valstī kopumā. Emigrācijas valsti izvēlējos Dāniju, kur jau biju strādājis lauksaimniecībā. Taču, tā kā lauksaimniecība nebija mana sirdslieta un viss, ko pratu, bija darbs virtuvē, šoreiz meklēju pavāra darbu,” stāsta Raimonds.

Pirms došanās uz Dāniju, Raimonds aktīvi meklēja darbu un atsaucās uz gandrīz divdesmit darba sludinājumiem saistībā ar pavāra darbu. Neatlaidība nesa augļus, un drīz vien viņš saņēma zvanu no Dānijas ar diviem darba piedāvājumiem. “Rezultātā uz Dāniju aizbraucām pieci draugi. Divi strādājām virtuvē un trīs celtniecībā pie tā paša darba devēja,” atceras Raimonds.

Sākotnēji Raimonds plānoja pastrādāt Dānijā vienu līdz divus gadus un tad atgriezties Latvijā. Taču Dānija viņam ļoti iepatikās, un divi gadi pārvērtās vienpadsmit. “Dzīve tur man ļoti patika – pozitīvi cilvēki, skaista pilsēta Kopenhāgena, kur nodzīvoju lielāko daļu laika, labs atalgojums un pozitīva darba devēju attieksme pret darbiniekiem,” saka Raimonds.

Sākt dzīvi Dānijā nebija viegli. “Ar laiku atradās stabilāki, labāki darbi, iepazinu citus latviešus, kuri palīdzēja iejusties un iepazīt Kopenhāgenu. No šīs valsts noteikti var mācīties, kā veidot vidi, nodokļu sistēmu un citas lietas, lai cilvēks justos laimīgs. Protams, bija lietas, pie kurām bija jāpierod, viena no tām – ēdiens. Šķita dīvaini, ka marinēta siļķe var būt salda, bet drīz vien šī saldā siļķe kļuva par neatņemamu sastāvdaļu manā ledusskapī,” stāsta Raimonds.

Raimonds strādājis dažādus darbus, un bieži vien strādājis divos darbos vienlaikus, paralēli apgūstot dāņu valodu. Šajos vienpadsmit gados viņš paspējis strādāt par avīžu piegādātāju, pavāru, jūras produktu piegādātāju restorāniem un pārtikas noliktavā. Ar citu latviešu palīdzību viņš ticis pie darba suši restorānā, kas deva neatkārtojamu pieredzi un palīdzēja turpmākajā dzīvē.

Par atgriešanos Latvijā Raimonds saka: “Kā jau minēju, nebija plānots aizbraukt uz vienpadsmit gadiem. Nekad nedomāju, ka varētu palikt uz dzīvi Dānijā, kaut arī man tur ļoti patika. Viens liels pluss, kas palīdzēja atgriezties, bija manu senču skaistais īpašums, kur gribēju dzīvot atlikušo dzīvi. Arī vecāki nepaliek jaunāki, un viņiem noteikti nebūs pa spēkam apsaimniekot lielo īpašumu vieniem.”

2021. gada decembrī Raimonds atgriezās Latvijā. “Savā sētā, savā mājā, kuru jau biju uzcēlis par Dānijā nopelnīto naudu. Atgriežoties, uzreiz ķēros pie darbiem,” saka Raimonds. Viņa sapnis bija uzcelt savu suši māju, jo, strādājot suši restorānā Dānijā, sapratis, ka šī ir lieta, ko vēlas darīt un kas viņam no sirds patīk. “Nebija nekāda biznesa plāna, vienkārši gribēju vietu, kur pats varu būt sev saimnieks un darīt to, kas man patīk. Bija draugi skeptiķi, kuri mēģināja mani atrunāt, sakot, ka uz mežu neviens nebrauks suši ēst. Tagad jau divus gadus gatavoju suši, un klientu kļūst arvien vairāk,” stāsta Rainonds.

“Tiem, kuri vēlas atgriezties Latvijā – noteikti ir vērts mēģināt,” norāda Raimonds, “Nebaidieties darīt lietas, kas citiem šķiet nereālas. Ticiet saviem spēkiem, dariet to, kas jums sagādā prieku, dariet to kvalitatīvi, un jums viss izdosies!”.

Par remigrācijas koordinatoru darbu:

Ja Jums ir jautājumi un nepieciešams atbalsts, lai atgrieztos dzimtenē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatoru, kurš pēc vajadzību apzināšanas, sadarbojoties ar pašvaldībām vai citām valsts iestādēm, izstrādā individuālu piedāvājumu. Remigrācijas koordinators var sniegt atbalstu par: pakalpojumiem ģimenēm, mājokļa jautājumiem, darba un uzņēmējdarbības iespējām, sociālo un sadzīves jautājumu risināšanu. Ar koordinatora sniegtajiem pakalpojumiem var iepazīties: www.paps.lv. Savukārt vairāk par remigrāciju Kurzemē var uzzināt Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapas sadaļā www.kurzemesregions.lv/remigracija, kur iespējams arī iepazīties ar citu remigrantu pieredzi, atgriežoties dzimtenē.

Informāciju sagatavoja:

Kurzemes plānošanas reģionālā remigrācijas koordinatore

Agnese Berģe