“Liepāja vienmēr būs mana pilsēta,” saka Kaspars Golts, kurš pēc vairākiem gadiem ārzemēs kopā ar sievu pieņēma svarīgu lēmumu — atgriezties dzimtajā Liepājā, lai šeit liktu stabilus pamatus gan ģimenes dzīvei, gan nākotnei. Šajā “Cilvēkstāsti” sērijā stāstām par Kaspara ceļu no Liepājas uz ārzemēm un atpakaļ, un par drosmīgu soli — kopā ar draugu Raivi Ekšteinu izveidot uzņēmumu InPass, kuru viņi arī šobrīd vada plecu pie pleca.
No sapņa par tehnoloģijām līdz pieredzei ārzemēs
Kasparam Liepāja vienmēr ir bijusi ne tikai dzimtā pilsēta, bet arī vieta, kur viņš patiesi jūtas mājās. Jau skolas gados viņu aizrāva tehnoloģijas, tāpēc mācības turpināja Liepājas Valsts tehnikumā, apgūstot lietišķo datorsistēmu tehniķa profesiju, vēlāk papildinot zināšanas Rīgas Tehniskās universitātes koledžā programmētāja specialitātē. Sākotnēji viņš strādāja IT jomā Liepājā, tomēr 2009. gadā, saskaroties ar ekonomisko situāciju, nolēma doties uz ārzemēm, lai meklētu jaunas iespējas.
Jauna dzīve ārzemēs — izaicinājumi un ieguvumi
Pirmajos gados, meklējot dzīvesvietu un darbu, nācās saskarties ar dažādiem izaicinājumiem, taču ar laiku viss nostabilizējās.
“Bija sajūta, ka viss ir jauns, nezināms, bet pamazām dzīve iegāja ritmā,” atceras Kaspars.
Dzīve ārzemēs deva vērtīgu pieredzi, tomēr sirdī vienmēr bija ilgas pēc dzimtenes.
Lēmums atgriezties — ģimenes dēļ
Brīdī, kad Kaspars ar sievu gaidīja savu pirmdzimto, pāris pieņēma nozīmīgu lēmumu — atgriezties Latvijā, dzimtajā pilsētā.
“Mēs vēlējāmies, lai mūsu bērni augtu vidē, kas mums ir tuva un saprotama,” stāsta Kaspars. Lai gan atgriešanās nebija bez izaicinājumiem, piemēram, dzīvojot kādu laiku šķirti, ģimene veiksmīgi iedzīvojās atpakaļ Liepājā.
InPass — kopīgs sapnis, kas kļuva par realitāti
Atgriežoties Latvijā, Kaspars turpināja strādāt attālināti Nīderlandes IT uzņēmumā, kur guva nozīmīgu pieredzi starptautiskā vidē. Šī pieredze palīdzēja skaidri saskatīt, cik daudz Latvijā vēl ir iespēju uzlabot uzņēmumu ikdienas darbu un procesus. “Jau kādu laiku domāju par savu uzņēmumu, bet tieši drauga Raivja Ekšteina iedrošinājums un ticība, ka mēs kopā to varam īstenot, deva nepieciešamo impulsu,” atzīst Kaspars.
Tā tapa InPass — uzņēmums, kas piedāvā digitālos risinājumus uzņēmumu darba efektivitātes uzlabošanai.
“Mēs abi ticējām, ka mūsu zināšanas un pieredze ļaus radīt praktiskus, uzņēmumiem noderīgus rīkus. Ar gandarījumu redzam, ka tas mums ir izdevies,” stāsta Raivis Ekšteins, InPass līdzīpašnieks.
Uzņēmums šodien piedāvā digitalizācijas risinājumus dažāda mēroga organizācijām — sākot no ikdienas procesu optimizācijas līdz individuāli pielāgotām sistēmām, kas samazina laika patēriņu, palielina darba efektivitāti un uzlabo darba kvalitāti. Vairāk par InPass piedāvātajiem risinājumiem iespējams uzzināt mājaslapā www.inpass.lv, kā arī uzņēmuma Facebook un LinkedIn profilos.
Liepājas atbalsts uzņēmējdarbībai
Viens no nozīmīgajiem soļiem uzņēmuma attīstībā bija arī pašvaldības sniegtais atbalsts. 2023. gada maijā Liepājas valstspilsētas dome piešķīra 5 000 eiro līdzfinansējumu InPass projektam remigrantiem paredzētā grantu programmas pirmajā kārtā. Šis atbalsts tika izmantots jauna kontroliera un programmatūras izstrādei ražošanas procesu monitorēšanai. “Šāds pašvaldības atbalsts dod reālu iespēju spert nākamo soli,” atzīst Kaspars.
Ieteikums tiem, kuri apsver atgriešanos
Par remigrācijas koordinatoru darbu Kaspars uzzināja tikai pēc atgriešanās, taču viņš atzīst, ka šāda atbalsta sistēma ir svarīga.
“Latvija ir ļoti piemērota vieta ģimenes dzīvei — tuvums dabai, drošība un savējo klātbūtne ir īstas vērtības. Iesaku ikvienam, kurš domā par atgriešanos, godīgi sev pajautāt — kur es patiešām redzu savas saknes un ģimenes nākotni,” dalās Kaspars.
Šodien Kaspars kopā ar sievu un trim bērniem dzīvo Liepājā, attīsta uzņēmumu InPass un turpina veidot dzīvi, kurā ģimene, darbs un piederības sajūta Latvijai ir cieši saistīti.
Par remigrācijas koordinatoru darbu:
Ja Jums ir jautājumi un nepieciešams atbalsts, lai atgrieztos dzimtenē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatoru, kurš pēc vajadzību apzināšanas, sadarbojoties ar pašvaldībām vai citām valsts iestādēm, izstrādā individuālu piedāvājumu. Remigrācijas koordinators var sniegt atbalstu par: pakalpojumiem ģimenēm, mājokļa jautājumiem, darba un uzņēmējdarbības iespējām, sociālo un sadzīves jautājumu risināšanu.
Ar koordinatora sniegtajiem pakalpojumiem var iepazīties: www.paps.lv. Savukārt vairāk par remigrāciju Kurzemē var uzzināt Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapas sadaļā www.kurzemesregions.lv/remigracija, kur iespējams arī iepazīties ar citu remigrantu pieredzi, atgriežoties dzimtenē.
Informāciju sagatavoja:
Kurzemes plānošanas reģionālā remigrācijas koordinatore
Agnese Berģe