Ar izstādes atklāšanu un atvērtajām radošajām darbnīcām 27. un 28. maijā tiks atklāts ikgadējais starptautiskais starpdisciplinārais festivāls “Skaņas Dienas”. Festivāls norisināsies no 27. maija līdz 4. jūnijam Liepājā, Kuršu ielā 20, Liepājas Universitātē un kultūrvietā “Pegaza pagalms”.

2023. gada festivāls veltīts starptelpas meklējumiem vizuālajā mākslā, audio kultūrā un literatūrā. Festivāls ir satikšanās un sadarbības platforma jaunajiem māksliniekiem, mūziķiem, studentiem, profesionāļiem un citiem skaņā, mākslā, mūzikā, valodā un tehnoloģijās ieinteresētajiem.

Sestdien, 27. maijā 19.00 tiks atklāta festivāla izstāde, kura veltīta skaņas un teksta mijiedarbes atklāšanai  – apskatāms mākslinieka un dzejnieka Artūra Puntes veidots elektromagnētisks stīgu insntruments, kurš analizē dzejas ritmus un muzikalitāti. Mediju māksliniece Diana Lelis izveidojusi instalāciju, kurā mākslinieces apziņas plūsmas spēle tiek fiksēta laikā un telpā, ieņemot dažādas mediju formas (tekstu, skaņu) un citas liecības. Ar skaņas mākslas instalācijām zstādē piedalās arī jaunie mākslinieki – Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas studenti Raivo Mihailovs un Mikus Svikulis.

Izstāde atvērta visu festivāla nedēļu līdz 4. jūnijam, no pirmdienas līdz sestdienai 17.00 – 20.00, svētdienās (29.05.,4.06.) 12.00 – 16.00. Ieeja bez maksas.

Svētdien, 28. maijā 12.00 – 16.00 aicinām pavadīt izzinošu dienu atvērtajās radošajās darbnīcās, kurās uztversim maņām, pētīsim un radīsim, reflkektēsim, mācīsimies apzinātību un atklāsim jaunas lietas par sevi un vidi sev apkārt. Radošajās darbnīcā aicinātas ģimenes ar bērniem, taču tās būs interesantas visu vecumu apmeklētājiem  –  arī jauniešiem, pieaugušajiem un senioriem.

Mākslinieces Paula Vītola un Krista Dintere izveidojušas radošo darbnīcu sēriju “Maņas – skaņas” projekta Latvijas Skolas Soma ietvaros, un festivāla atvērto darbnīcu dienā tās būs pieejamas plašākam apmeklētāju lokam. Darbnīcās pētīsim, kā darbojas mūsu maņas un kā eksistē un mijiedarbojas dažādi signāli dabā, mūsu ķermenī un arī tehnoloģijās. Iesim skaņas pastaigās, pievēršot uzmanību skaņam un signāliem, kurus ikdienā nemanām, klausīsimies vidē ar un bez tehnoloģiju palīdzības, iepazīsim dažādas skaņas radīšanas un ierakstīšanas metodes, izmēģināsim neparastus mikrofonus un instrumentus.

Teksta un mediju māksliniece Diana Lelis aicina atraisīt iztēli, veidojot īs-stāstus kolāžas tehnikā – ar tekstiem, attēliem un formām – iedarbināt “motoriku”, (jaun)atklājot veidus, metodes, likumus un sistēmas radošai domai.

Darbnīcām nav iepriekš jāpiesakās. Katrā darbnīcā vidēji pavadāmais laiks – 30 minūtes.

Paralēli būs iespēja apskatīt skaņas mākslas izstādi gida pavadībā, kā arī izbaudīt nesteidzīgu svētdienu Pegaza pagalma dārzā.

Skaņas un teksta mijiedarbe tiks atklāta un pētīta arī citās festivāla aktivitātēs, kuras norisināsies visas nedēļas garumā līdz 4. jūnijam – radošās darbnīcās, audiovizuālu performanču vakari, izstāde, dzejas un citu radošo tekstu lasījumi, mākslinieku prezentācijas, aktivitātes ģimenēm un bērniem, paraugdemonstrējumi u.c.

Vēl tikai līdz 29. maijam ir iespēja pieteikties festivāla radošajām darbnīcām starptautiski pazīstamu mākslinieku vadībā, ar iespēju apgūt unikālas metodes un tehnikas mākslinieciskajai jaunradei, nedēļas garumā radot dažādu formu mākslas darbus un performances. Darbnīcas norisināsies no 30. maija līdz 3. jūnijam un to rezultāti tiks prezentēti festivāla noslēguma performanču programmas ietvaros. Darbnīcu vadītāji ir dažādi starptautiski atzīti mākslinieki no Latvijas un ārvalstīm –  Antje Greie-Ripati (Antye Greie-Ripatti (AGF) DE/FI),  Olīvija Džeka  (Olivia Jack, US/DE), Frīdemans Dupelius (Friedemann Dupelius, DE), Maksims Šenteļevs, Artūrs Punte, Platons Buravickis, Reinis Semēvics. Radošo darbnīcu klāstu papildina arī īsā formāta radošā darbnīca 31. maijā un 1. jūnijā, ko vadīs skaņas mākslinieks Tobiass Hartmans (Tobias Hartmann, DE).

2. jūnijā notiks arī literatūrai un eksperimentiem veltītās aktivitātes – Elīnas Bākules-Veiras un Ivara Šteinberga lasījumi un īsā formāta radošās darbnīcas, kā arī Liepājas Universitātes jauno rakstnieku lasījumi un multimediālas performances.

“Skaņas dienu” noslēguma vakarā, 3. jūnijā visā festivāla norises vietā uz vairākām skatuvēm notiks radošo darbnīcu rezultātu prezentācijas un daudzveidīga performanču programma. Performancēs piedalīsies radošo darbnīcu vadītāji, kā arī vairākas eksperimentālās mūzikas apvienības un mākslinieki.

30. maijā notiks arī Huana Duartes Regino (Juan Duarte Regino, MX/FI) un Antona Felatova (Anton Filatov, DE) performance Tirgus ielā 9.

Pilnu festivāla programmu un citu informāciju atradīsiet festivāla mājaslapā: sound.mplab.lv,

Kontakti: skana@aste.gallery

“Skaņas dienas” organizē biedrība ASTE. Art, Science, Technology, Education un Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija (MPLab), sadarbībā ar Liepājas Universitātes rakstniecības studiju programmu un kultūrvietu Pegaza Pagalms.

Festivālu atbalsta Liepājas Kultūras pārvalde, Valsts Kultūrkapitāla fonds (VKKF), Liepājas Universitāte.