Jau šajā nedēļas nogalē – no 27. līdz 29.septembrim – apmeklētājiem būs pieejami unikāli industriālā mantojuma objekti Latvijā un Igaunijā – Vidzemē, Kurzemē, Rīgas reģionā, kā arī Rietum- un Dienvidigaunijā. Industriālā mantojuma nedēļas nogale norisināsies jau otru gadu, sniedzot iespēju aplūkot arī tādus objektus, kuri ikdienā apmeklētājiem nav pieejami, kā arī daudzu objektu saimnieki piedāvās dažādas aktivitātes. Kopumā būs iespēja apmeklēt vairāk nekā 40 objektus – bākas, dzirnavas, hidroelektrostacijas, ūdenstorņus un dzelzceļu objektus, kuri apvienoti jaunizveidotajā industriālā mantojuma maršrutā.
“Industriālais mantojums Latvijā un arī Eiropā kļūst par arvien populārāku tūrisma galamērķi. To apliecina arī mūsu industriālā mantojuma nedēļas nogaļu pasākumi pērnā gada septembrī un oktobrī, kad piecās nedēļas nogalēs 55 industriālā mantojuma objektus Latvijā un Igaunijā apmeklēja vairāk nekā 13 tūkstoši viesu. Tāpēc priecājos, ka kopīgi ar partneriem no Igaunijas projekta ietvaros esam ne tikai esam radījuši ceļvedi un maršrutu mūsu abu valstu industriālā mantojuma iepazīšanai, kā arī sadarbības tīklu starp objektu saimniekiem un arī atjaunojuši vai pilnveidojuši pašus objektus, tādējādi saglabājot šo vēsturisko bagātību. Ar šīm nedēļas nogalēm mēs nodrošināsim pēctecību un industriālā mantojuma nišu tūrisma klāstā”, stāsta Jana Kalve, Kurzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja.
Ar Industriālā mantojuma nedēļas nogales norisi 27. – 29.septembrī, pilnu objektu sarakstu, kā arī dažādo aktivitāšu programmu var iepazīties industrialheritage.travel mājas lapā.
Industriālais mantojums ir celtnes un ēkas, kas līdz ar tehnoloģiju un nozaru attīstību kļuvušas nevajadzīgas un līdz ar to neizmantotas. Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības projekta ietvaros pilnīgi jaunu dzīvi ir guvuši vairāki industriālā mantojuma objekti – Zilākalna tornis, Alatskivi kalte, Aizputes ūdenstornis, Airītes stacija, Baložu dzelzceļš, Kuldīgas industriālā mantojuma tornis, Jaunpils dzirnavas, kā arī Līgatnes papīrfabrikas strādnieku dzīvoklis. Tāpat projekta ietvaros ir arī izstrādāts unikāls tūrisma maršruts, kas apvieno ne tikai visus projektā iesaistītos 25 objektus, bet arī citas industriālā mantojuma apskates vietas – kopā vairāk kā 80 objektus Latvijā un Igaunijā.
Par projektu
Projekts “Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai” (Revival of Industrial heritage for tourism development) tiek realizēts Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmā 2014. – 2020. gadam un tajā iesaistījušies 30 partneri. Projekta vadošais partneris ir Kurzemes plānošanas reģions un tā mērķis ir atdzīvināt industriālo mantojumu tūrisma attīstībai, veicinot izpratni par industriālā mantojuma vērtībām un nozīmi tūrisma piedāvājuma dažādošanai projekta reģionos, izveidojot sadarbības tīklu starp iesaistītajām pusēm tūrisma un industriālā mantojuma sfērā, kā arī veidot sadarbību ar Eiropas Industriālā mantojuma tīkliem, attīstot industriālā mantojuma objektus par pievilcīgām tūrisma vietām, kas atbilst ceļotāju vajadzībām, kā arī reklamējot industriālā mantojuma tūrisma vietas ārvalstu un vietējiem ceļotājiem
Papildu informācija par projektu pieejama:
FB – https://www.facebook.com/industrialheritagefortourism/
YT – https://www.youtube.com/channel/UC6haTXsbz3aLX4XagCT0jfw
EstLat mājas lapā – https://estlat.eu/en/estlat-results/industrial-heritage.html
Papildus informācija:
Laura Homka, Kurzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, e-pasts: laura.homka@kurzemesregions.lv, www.kurzemesregions.lv