Šovasar un turpmāk ceļotājus ar aizraujošākajiem industriālā mantojuma objektiem Latvijā un Igaunijā iepazīstinās jauns tūrisma maršruts un ceļvedis “Industriālais mantojums tūrismam Igaunijā un Latvijā”. To kopā ar partneriem izveidojis Kurzemes plānošanas reģions tā īstenotā projekta “Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai” ietvaros.
Ceļveži un kartes industriālā mantojuma iepazīšanai
Tūrisma ceļvedis “Industriālais mantojums tūrismam Igaunijā un Latvijā” pieejams projekta mājas lapā, kā arī tūrisma informācijas centros Latvijā un Igaunijā.
Projekta mājas lapa industrialheritage.travelProjektā izstrādātas arī kartes 5 dažādās valodās: latviešu, igauņu, angļu, vācu un krievu valodās, kuras iespējams lejupielādēt sev vēlamajā valodā:
Interaktīva karte – projekta mājas lapā
Interaktīvā kartē var ērti un uzskatāmi aplūkot Latvijas un Igaunijas industriālā mantojuma objektus, kas iesaistījušies projekta “ Industriālais mantojums tūrismam” īstenošanā. Šeit vienkopus pieejama saistoša informācija par objektiem, kas atvērti apmeklētājiem un piedāvā īpašas ekskursijas, aizraujošas ekspozīcijas un citas izzinošas aktivitātes. Kartē pieejama informācija par objektu precīzu atrašanās vietu, to apraksts un fotogalerijas. Vairumam objektu pieejamas arī vairākās virtuālās tūres, kas ļaus vēl plašāk iepazīt šīs apskates vietas piedāvājumu.
Interaktīvā karteAtjaunoti 9 un uzlaboti vēl 16 industriālā mantojuma objekti
Projektā bagātināts un padarīts pieejamāks arī pats Latvijas un Igaunijas industriālais mantojums, no jauna radot 9 jaunus tūrisma objektus:
- Kuzemē jauni 3 objekti: Airītes stacija, Aizputes ūdenstornis – skatu tornis, Kuldīgas adatu tornis;
- Vidzemē: Zilākalna ūdenstornis (ZTornis) un Līgatnes papīrfabrikas strādnieku dzīvoklis;
- Rīgas reģionā: Bīriņu ūdenstornis un Jaunpils dzirnavas.
Taču vēl 16 objektos veikti arī dažādi uzlabojumi, padarot tos par vēl atraktīvākiem tūrisma galamērķiem.
“Industriālais mantojums, piemēram, ūdenstorņi, bākas, dzirnavas, Latvijā un arī Eiropā kļūst par arvien pievilcīgāku tūrisma mērķi. To apliecina arī mūsu rīkotie nedēļas nogaļu pasākumi pērnā gada septembrī un oktobrī, kad piecās nedēļas nogalēs 55 industriālā mantojuma objektus Latvijā un Igaunijā apmeklēja vairāk nekā 13 tūkstoši viesu. Tāpēc priecājos, ka, īstenojot šo projektu, ne tikai esam radījuši ceļvedi un maršrutu mūsu industriālā mantojuma iepazīšanai, kā arī sadarbības tīklu starp objektu saimniekiem un tūrisma attīstības plānotājiem, bet arī atjaunojuši vai pilnveidojuši pašus objektus, tādējādi saglabājot šo vēsturisko bagātību!”
Kopumā ar projektā sakārtoti 25 industriālā mantojuma objekti: papildus būvniecības un rekonstrukcijas darbiem vairākos objektos ir uzstādītas norādes apmeklētāju orientēšanās ērtībai (piemēram, Aizputes ūdenstornis, Baložu kūdras bānītis), uzlabota droša apmeklētāju pārvietošanās, uzstādīti informācijas stendi, ieviestas jaunas, izglītojošas programmas un 8 objekti (kā piemēram Ovīšu bāka, Bīriņu ūdenstornis, Kuldīgas industriālā mantojuma tornis) var lepoties ar jauniem hands – on elementiem apmeklētāju iesaistei. Tāpat daudzos objektos uzstādītas jaunas interaktīvas ekspozīcijas un interaktīvi stendi (piemēram, Jaunpils dzirnavās), izveidoti divdimensiju kvadrātkodi (QR codes), uzstādīta jauna aparatūra un datortehnika mūsdienīgākai ekspozīcijai, kā arī skaitā darināti jauni tērpi un uniformas (piemēram, Līgatnes papīrfabrikas strādnieku dzīvoklim), tapušas jaunas objektu mājas lapas un izveidoti atraktīvi video stāsti (piemēram, Rideļu dzirnavas, Gulbenes – Alūksnes bānītis). Būtisks sasniegums dzelzceļa objektiem ir divu pasažieru vagonu restaurācija (Baložu kūdras bānītim un Haapsalu muzejdzelzceļam) un 2 jaunu drezīnu iegāde apmeklētāju izklaidei – Gulbenes depo un Tootsi kūdras muzejam. Tāpat ir veikti seno mašīnu atjaunošanas darbi Limbažu tīnē, Ķoņu un Rideļu dzirnavās.
Video un foto industriālā mantojuma iepazīšanai
Tūrisma maršrutā iekļautos industriālā mantojuma objektus labāk ļaus iepazīt arī projekta ietvaros sagatavotie video stāsti par industriālo mantojumu, kā arī bākām, dzirnavām, dzelzceļa mantojumu, rūpnīcām un ūdenstorņiem Latvijā un Igaunijā.
Industriālais mantojums
Bākas
Dzirnavas
Dzelzceļa mantojums
Rūpnīcas
Ūdenstorņi
Industriālā mantojuma objektus Kurzemē ļaus iepazīt arī projekta laikā izveidotā fotobanka ar 80 fotogrāfa Ivara Salmaņa uzņemtiem attēliem. Fotogrāfijas var izmantot šo tūrisma objektu ilustrācijai publicitātes nolūkos, pievienojot atsauci uz fotogrāfu.
Saite uz Industriālā mantojuma projekta objektu fotobankuPar projektu
Projekts “Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai” (Revival of Industrial heritage for tourism development) tika realizēts Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmā 2014. – 2020. gadam un tajā bija iesaistījušies 30 partneri. Projekta vadošais partneris bija Kurzemes plānošanas reģions. Projekta mērķis bija iedzīvināt industriālo mantojumu tūrisma attīstībai, veicinot sabiedrības izpratni par industriālā mantojuma vērtībām un nozīmi tūrisma piedāvājuma dažādošanai projekta reģionos, izveidojot sadarbības tīklu starp iesaistītajām pusēm tūrisma un industriālā mantojuma sfērā, kā arī veidot sadarbību ar Eiropas Industriālā mantojuma tīkliem, attīstot industriālā mantojuma objektus par pievilcīgām tūrisma vietām, kas atbilst ceļotāju vajadzībām, kā arī reklamējot industriālā mantojuma tūrisma vietas ārvalstu un vietējiem ceļotājiem.
Papildu informācija par projektu pieejama:
FB – https://www.facebook.com/industrialheritagefortourism/
YT – https://www.youtube.com/channel/UC6haTXsbz3aLX4XagCT0jfw
EstLat mājas lapā – https://estlat.eu/en/estlat-results/industrial-heritage.html
Informāciju sagatavoja:
Jana Kalve,
Kurzemes plānošanas reģiona
projekta „Industriālais mantojums” vadītāja,
mob. 29524558,
e-pasts: jana.kalve@kurzemesregions.lv,
www.kurzemesregions.lv
Šis dokuments atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.