Projekta Baltijas jūras aļģu ilgtspējīga izmantošana (Growing Algae Sustainably in the Baltic Sea, akronīms – GRASS) ietvaros šī gada jūnijā, apbraukājot Kurzemes piekrasti, Pāvilostā tikāmies ar Vairu Kārkliņu – vairāku grāmatu autori, dabas studijas “Skara” dibinātāju, Liepājas Universitātes Dabas un inženierzinātņu fakultātes docenti un pētnieci. Veicot eksperimentus ar Kurzemes piekrastē visbiežāk izskaloto sārtaļģi furcelāriju, viņai ir izdevies izgatavot ziepes, kuru sastāvā ir furcelārijas aļģu izvilkums olīveļļā un furcelārijas hidrolāts. Ziepes ar nosaukumu “Sārtaļģe” ir iespējams iegādāties gad dabas studijā “Skara”, Liepājā, gan vietējos tirdziņos.
Abi foto no V.Kārkliņas personīgā arhīva
Vaira stāsta, ka furcelārijās ir daudz vērtīgu vielu, īpaši vērtīgās īpašības slēpjas tās sastāvā esošajos antioksidantos, kas izvada no ādas brīvos radikāļus un citas kaitīgās vielas, mazina iekaisumu, atjauno ādas šūnas, tādējādi ir ļoti piemērotas izmantošanai kosmētikā. Pēc ilgiem eksperimentiem viņai ir izdevies radīt produktu, kas ir vizuāli pievilcīgs un satur šīs vērtīgās aļģu sastāvdaļas.
Vairas mērķis nav kosmētikas rūpnieciska ražošana, bet viņa norāda, ka būtu gatava piedalīties turpmākos pētījumos ar tiem, kam rastos interese par viņas izstrādāto produktu.
Īsi par projektu:
Projekts “Baltijas jūras aļģu ilgtspējīga izmantošana” (Growing Algae Sustainably in the Baltic Sea, akronīms – GRASS) tiek īstenots Interreg Baltijas jūras reģiona Transnacionālā sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros no 01.01.2019. – 30.06.2021. Kopējais projekta budžets ir € 1,946,057.80, no kura ERAF līdzfinansējums ir € 1,544,995.39 (79.39%).
Vairāk par projektu var uzzināt projekta mājas lapā: https://www.submariner-network.eu/grass
Informāciju sagatavoja:
Ligita Kokaine
Projekta vadītāja