2024. gada 14. decembrī viesu namā “Raxti” Kuldīgā norisinājās seminārs “Kurzemes tūrisma klastera izveides perspektīvas un ilgtspējīga tūrisma principi: Islandes pieredze un potenciālo sadarbības partneru iesaiste”. Pasākumā piedalījās tūrisma nozares pārstāvji, eksperti un sadarbības partneri, lai apmainītos pieredzē un identificētu jaunas attīstības iespējas.
Pasākuma ievadā tika prezentēti Islandes tūrisma klastera veiksmes stāsti, kas sniedza iedvesmojošas idejas Kurzemes tūrisma attīstībai. Friðheimar tomātu saimniecība uzsvēra lokālo resursu gudru izmantošanu ilgtspējīgai audzēšanai un tūristu piesaistei. Efsti Dalur piena ferma demonstrēja vietējo produktu piedāvājuma potenciālu tūrisma attīstībā, savukārt Hafnar House tika izcelta kā inovāciju un sadarbības platforma, kas stiprina partnerību. Diskusijā tika apspriests arī Visit Iceland stratēģiskais publiskās un privātās partnerības modelis, kas uzsvēra sadarbības nozīmīgumu tūrisma nozares stiprināšanā.
Diskusijās par Islandes pieredzes pielāgošanu Kurzemes vajadzībām dalībnieki apsprieda, kā klastera modelis varētu darboties vietējā mērogā. Moderators Andris Klepers, Kurzemes plānošanas reģiona un Vidzemes Augstskolas pārstāvis, veiksmīgi vadīja sarunas, kur tika izteikti daudzsološi ierosinājumi un uzsvērta sadarbības nozīmība starp reģiona tūrisma ekosistēmas dalībniekiem.
Pēcpusdienā tika apspriestas Kurzemes tūrisma attīstības iniciatīvas 2025. gadam un prioritātes, lai veicinātu klastera izveidi un stiprinātu sadarbību ar pašvaldībām, uzņēmējiem un starptautiskajiem partneriem. Diskusijās izskanēja arī idejas, kā Kurzemes tūrisma piedāvājumu padarīt ilgtspējīgāku un pievilcīgāku plašākai auditorijai.
Semināra dalībnieki augsti novērtēja iespēju mācīties no Islandes pieredzes un veidot konkrētus soļus Kurzemes tūrisma attīstībai. Kurzemes plānošanas reģions pateicas visiem dalībniekiem, lektoriem un partneriem par aktīvu iesaisti un vērtīgu ieguldījumu!
Šis seminārs ir būtisks solis ceļā uz ilgtspējīgu un konkurētspējīgu tūrisma vidi Kurzemē, kur sadarbība ir veiksmes atslēga.
Pasākums tika īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” atbalstu. Seminārs bija daļa no Kurzemes plānošanas reģiona iniciatīvas “Baltijas-Ziemeļvalstu pieredzes apmaiņa ilgtspējīga tūrisma veicināšanā”.