5.septembrī Saldū norisinājās pirmais no piecu semināru sērijas projekta LLI – 303 “Clean Brownfields” ietvaros. Seminārā speciālisti no Kurzemes plānošanas reģiona pašvaldībām iepazinās ar likumdošanas izklāstu, teorētisku risinājumu piedāvājumiem, kā arī praktiskiem piemēriem degradētu teritoriju sakārtošanai.
Projekta “Clean Brownfields” vadītāja Sarmīte Ozoliņa iepazīstināja ne tikai ar ieguvumiem no konkrētā pārrobežu projekta aktivitātēm, bet arī apskatīja degradēto teritoriju rašanās iemeslus, apgrūtinājumus sakārtošanai, kā arī potenciālos ieguvumus, aicināja nepalaist garām pieejamās iespējas šādu vietu sakārtošanai.
Par jau izdarīto, bet vēl vairāk par plānoto šādu teritoriju atdzīvināšanai uzņēmējdarbības veicināšanai, par finanšu atbalsta teorētiskajām iespējām nākamajā plānošanas periodā runāja VARAM reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits.
Ar atbildības sadalījumu un uzdevumiem pašvaldībām, kas izriet no zemes pārvaldības likuma un likuma par piesārņojumu, kā arī labās prakses piemēriem, iepazīstināja LPS padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe un LPS padomniece vides aizsardzības jautājumos Sandra Bērziņa.
Par visai jaunu un izstrādes stadijā esošu pieeju – piesārņoto vietu pārvaldības stratēģiju un pārvaldības rīku runāja LLU Meža un ūdens resursu zinātniskās laboratorijas pētniece Inga Grīnfelde.
Visi runātāji aicināja paskatīties uz degradētajām teritorijām no dažādiem aspektiem, saskatīt degradēto teritoriju resursu, kā arī nevairījās no šīs tēmas problemātiskām pusēm.
Semināra noslēgumā bija iespējams iepazīties ar kādreiz degradētu, bet tagad sakārtotu teritoriju un ēku, kur darbojas Saldus Bērnu un jaunatnes centrs, kā arī apskatīties dabā un iepazīties ar iecerēm Saldus vēsturiskā centra sakārtošanai, paviesoties senajā Kapelleru namā, kas no iekšpuses dzīvo ļoti aktīvu sabiedrisku dzīvi, bet no ārpuses vēl gaida savu sakārtošanas iespēju.
pašlaik degradētā teritorijā – Saldus vēsturiskajā centrā
Degradēto teritoriju tēma nav viennozīmīgi definēta un risināta ne likumdošanā, ne plānošanā, ne metodiskā pieejā, ne finanšu piesaistes ziņā, tāpēc semināra saturs bija noderīgs un rosinošs gan lektoriem, gan dalībniekiem.
Diskusijā ar pašvaldību pārstāvjiem vienojās par galvenajām tēmām turpmāko semināru organizēšanai, lai piedāvātu tikpat vērtīgu saturu arī pārējos četros projekta ietvaros plānotajos semināros.
Par projektu
Vairāk par projektu var uzzināt šeit:
Papildu informācijai: Sarmīte Ozoliņa, projekta vadītāja, tel. 29453184, e-pasta adrese: sarmite.ozolina@kurzemesregions.lv