Kurzemes plānošanas reģions 16.martā Kuldīgā informēs Kurzemes pašvaldību un sociālo aprūpes iestāžu pārstāvjus par aktualitātēm deinstitucionalizācijas (DI) procesa ieviešanā Kurzemē un Latvijā kopumā.
Deinstitucionalizācijas procesa ietvaros Latvijā paredzēts radīt tādu sociālo pakalpojumu un atbalsta sistēmu, kas sniedz sabiedrībā balstītus pakalpojumus un maksimāli samazina ilgstošas aprūpes iestādēs esošo personu skaitu. Personas, kas šobrīd atrodas iestādēs, lielākoties nav noteicējas par savu dienas ritmu un pakāpeniski zaudē vai arī neiegūst patstāvīgas dzīves iemaņas. Lai personas, kuras šobrīd nepietiekamu atbalsta pakalpojumu pieejamības dēļ ir spiestas dzīvot izolēti no sabiedrības ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs, tai skaitā bērnu namos, varētu dzīvot patstāvīgi un saņemt nepieciešamos pakalpojumus, Latvijā ir uzsākts deinstitucionalizācijas (DI) process. DI ietvaros sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus varēs saņemt arī ģimenes, kurās aug bērni ar funkcionāliem traucējumiem.
Lai deinstitucionalizācija notiku vienmērīgi visā Latvijā, to līdz 2022.gadam īsteno visos 5 plānošanas reģionos ar Eiropas Eiropas Sociālā Fonda līdzfinansējumu. Pēc tam izveidotajai sociālo pakalpojumu un atbalsta sistēmai būs jāspēj funkcionēt bez Eiropas finansiālās palīdzības.
Procesu Kurzemē koordinē un virza Kurzemes plānošanas reģions, sadarbībā ar pašvaldībām un aprūpes iestādēm. DI ietvaros 2016.gadā tiks veikts individuālo vajadzību izvērtējums 956 personām, tai skaitā 609 bērniem (ar funkcionāliem traucējumiem un bez tiem) un 347 pieaugušām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Balstoties uz šiem izvērtējumiem katram tiks izstrādāts individuālā atbalsta plāni, tai skaitā patstāvīgas dzīves veicināšanai.
Līdz 2022.gadam Kurzemē paredzēts sasniegt vēl šādus rezultātus:
- patstāvīgai dzīvei sabiedrībā tiks sagatavotas 97 personas ar garīga rakstura traucējumiem, kas šobrīd dzīvo valsts sociālās aprūpes centros,
- 290 personas ar garīga rakstura traucējumiem saņems sabiedrībā balstītus pakalpojumus: aprūpi mājās, dienas aprūpes centros, specializētās darbnīcās, grupu dzīvokļos, īslaicīgu sociālo aprūpi, speciālistu konsultācijas, individuālo atbalstu, atbalstu grupās un nodarbībās,
- 439 bērni ar funkcionāliem traucējumiem saņems sociālās rehabilitācijas, “atelpas brīža” un/vai sociālās aprūpes pakalpojumus.
Kopējais personu ar garīga rakstura traucējumiem skaits Kurzemes pašvaldībās 2015. gada sākumā bija vairāk kā 11 000. Papildus tam 756 personas uzturējās valsts sociālās aprūpes centrā „Kurzeme” tostarp gandrīz 600 no tām ir darbspējas vecumā un daļa, ar atbilstoša individuāla atbalsta palīdzību, būtu spējīgas dzīvot patstāvīgi, iekļaujoties gan sabiedriskajā, gan darba dzīvē.
Atbilstoši Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) datiem 2015.gada sākumā Kurzemes reģionā dzīvoja 1 395 bērni ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem piešķirta invaliditāte. Savukārt bērnu namos jeb ārpusģimeņu aprūpes iestādēs Kurzemē 2015. gada sākumā dzīvoja 195 bērni, tai skaitā 122 zēni un 73 meitenes. 117 bērni bija 13-17 gadu vecumā un viņiem ir īpaši svarīgi apgūt patstāvīgas dzīves iemaņas dzīvei ārpus institūcijas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas.
Vairāk par deinstitucionalizāciju Kurzemē un projektu “Kurzeme visiem”:
Inga Kalniņa, projekta vadītāja
Tel. 27008743, inga.kalnina@kurzemesregions.lv
Informāciju sagatavoja
Inese Siliņa
Kurzemes plānošanas reģiona
projekta “Kurzeme visiem” sabiedrisko attiecību speciāliste
m.t. 29811722, inese.silina@kurzemesregions.lv