Šī gada 13. decembrī Kuldīgā Kurzemes plānošanas reģions rīkoja informatīvu pieredzes apmaiņas pasākumu Islandes pieredzes iepazīšanai, kas bija paredzēts pašvaldību vadības pārstāvjiem un pieaugušo izglītības speciālistiem. Pasākums tika organizēts, lai dalītos pieredzē un gūtajās atziņās no pieredzes apmaiņas brauciena uz Islandi, kas norisinājās no 24. līdz 28. novembrim. Brauciena mērķis bija iepazīt Islandes pašvaldību pieredzi sadarbībā ar iedzīvotājiem un pieaugušo izglītības jomā.

Braucienā piedalījās Kurzemes plānošanas reģiona administrācijas un Kurzemes pašvaldību pārstāvji, kuru ikdienas darbs saistīts ar pašvaldību lēmumu pieņemšanu sociālo un labklājības pakalpojumu jomā, pieaugušo izglītības attīstības veicināšanu pašvaldībās, kā arī iedzīvotāju demokrātiskās līdzdalības veicināšanas pasākumu plānošanu.

Mūsu tikšanās reizē pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki klātesošajiem stāstīja gan par pieredzēto, tiekoties ar Islandes pašvaldību pārstāvjiem un pieaugušo izglītotājiem, gan dalījās ar savām atziņām, salīdzinot islandiešu pieredzi ar situāciju Latvijā. Lai gan Islandes pašvaldību darbs šajās jomās ir sistēmiski sakārtots un vērsts uz aktīvu iedzīvotāju līdzdalību, mēs, kurzemnieki, secinājām, ka daudzas lietas tiek organizētas līdzīgi kā Islandē. Taču mums pietrūkst sistēmiska redzējuma.

Latvijā pašvaldības nodrošina pakalpojumus, kas bieži vien ir vērsti uz šauru iedzīvotāju loku un kalpo kā īstermiņa risinājumi seku likvidēšanai. Savukārt Islandes pieredze rāda, ka pakalpojumi un pašvaldību darbība tiek organizēta tā, lai mazinātu problēmu rašanās risku sociālajā, labklājības un pieaugušo izglītības jomā. Islandē ir izveidota un nepārtraukti pilnveidota sistēmiska pieeja, kas ietver mērķtiecīgus pasākumus iedzīvotāju demokrātiskās līdzdalības veicināšanai, mūžizglītībai un kvalitatīvas dzīves nodrošināšanai. Tas veicina iedzīvotāju līdzatbildību par pašvaldībā notiekošo, kā arī par savu dzīvi, labklājību un labbūtību.

Pasākumā tika organizētas arī radošas darba grupas, lai:

  • diskutētu par iespējamajām nākotnes sadarbībām ar Islandes pašvaldībām, pieaugušo izglītotājiem vai pieaugušo izglītības pakalpojumu sniedzējiem,
  • apspriestu paveikto Kurzemē,
  • modelētu jaunas pieejas un pakalpojumus pašvaldību sadarbībā ar iedzīvotājiem un pieaugušo izglītības jomā.

Apkopojot pasākuma laikā dzirdēto Islandes pieredzi un darba grupās izdiskutēto pieredzi Latvijā, klātesošie secināja, ka ir lietas, ko kā labo praksi varētu pārņemt arī pie mums. Vienlaikus tika atzīmēts, ka Kurzemē jau ir daudz labu iniciatīvu, kuras būtu jāattīsta, veidojot sistēmisku pieeju.

Pasākums tika īstenots Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” Divpusējās sadarbības fonda ietvaros, īstenojot iniciatīvu “Pieredzes apmaiņa starp Kurzemes plānošanas reģionu un Islandi pašvaldību sadarbības ar iedzīvotājiem un pieaugušo izglītības jomā”