Dižjūras apsekojums, kurš tika uzsākts no Lietuvas/Latvijas robežstaba, uzreiz pēc Vasaras saulgriežiem – 26.jūnijā un tika veikts 10 dienās. No robežas līdz Sīkragam kopumā ar kājām tik noieti vairāk kā 240 km. Pirmās divas dienas Baltijas jūra pārgājiena dalībniekiem izrādīja savu spēku un varenību. Vējš pūta tik stipri, ka bija jāapbruņojas ar ziemas cepuri un cimdiem. Kad pārbaudījums bija izturēts, pārgājienu dalībniekus pavadīja tikai labi laikapstākļi, par spīti prognozei un vispārējām lietusgāzēm citviet Latvijā.
Mazjūras posmuapsekot uzsākām pēc neliela pārtraukuma – 27.jūlijā. Posmu no Sīkraga līdz Engures novada / Jūrmalas pilsētas robežai veicot 7 dienās. Kopumā šajā laikā noejot vairāk kā 160 km. Salīdzinot ar Dižjūras posmu Rīgas līcī un pārgājiena dalībniekus pavadīja tikai saulainas dienas, mierīga un rāma jūra. Salīdzinot ar atklāto jūru šī teritorijā bija vairāk apdzīvota, līdz ar to arī vieglāk pieejama un apgūstama.
Iepriekš izsludinātie pārgājienu datumi projekta lapā (EstLatHiking) sociālajā vietnē Facebook.com, kā arī pašvaldību un Tūrisma informācijas centru mājas lapās, bija guvuši cilvēku ievērību. Projekta koordinatori un vides eksperts no Latvijas lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs” – Juris Smaļinskis nekad nebija vieni. Tos vienmēr pavadīja vietējie uzņēmēji, tūrisma informācijas centra dalībnieki, pašvaldību pārstāvji, kā arī aktīva dzīvesveida cienītāji no Latvijas, bet arī Beļģijā, Austrijā, Zviedrijā dzīvojoši latvieši, ceļotājs no Izraēlas un pārgājienu rīkotāji no Lietuvas. Bija dienas, kad apsekojuma organizētājiem pievienojās līdz pat 20 interesenti. Tas vien liecina par to, ka šāds maršruts ir vajadzīgs un būs iecienīts ceļotāju vidū, kas īpaši svarīgi un nozīmīgi arī vietējai ekonomikai.
Pārgājiena laikā projekta koordinatorine tikai ar kājām, nogāja vairāk kā 400 km garu posmu gar juras krastu, bet arī tikās ar vietējo pašvaldību pārstāvjiem, apmeklēja uzņēmumus klātienē, fotografēja, vērtēja plānoto norāžu, informācijas stendu vietu atbilstību un veica piezīmes par posmiem un kritiskajām vietām, savākts bagātīgs materiāls, kas turpmāk tiks likts lietā, precizējot infrastruktūras izvietošanas shēmas, veidojot maršruta posmu aprakstus un kartes, izstrādājot ceļvedi. Darbu bija daudz un lielākie vēl tikai priekšā, tāpēc pasakāmies visiem iesaistītajiem par informācijas sniegšanu, dalību pārgājienā, loģistikas organizēšanu un ne mazāk svarīgi par pausto atbalstu šāda projekta īstenošanai.
Aicinām turpināt iepazīt Latvijas un Igaunijas piekrasti vides eksperta Jura Smaļinska vadībā, apsekojuma posmos Vecāķi – Ainaži un Ainaži – Tallina. Par konkrētiem apsekojumu datumiem uzzināsiet sekojot līdzi informācijai www.facebook.com/estlathiking/
Atgādinām, ka projekts “Pārgājienu maršruts gar Baltijas jūras piekrasti Latvijā un Igaunijā”tiek īstenotsIgaunijas – Latvijas Programmas ietvaros, peilikumā Nm.1. Projekta mērķis ir izveidot pārgājienu maršrutu gar Baltijas jūru no Latvijas dienvidrietumu robežas līdz Tallinai Igaunijā. Plānots, ka kopējais maršruta garums būs ap 1100 km un tas iekļausies Eiropas garo distanču kājnieku tūrisma maršrutu tīklā E9.
Augstākminētā informācija atspoguļo autora viedokli un Igaunijas – Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.
Informāciju sagatavoja:
Aija Neilande
Projekta reģionālā koordinātore
Kurzemes plānošanas reģions
aija.neilande@kurzemesregions.lv