2023. gada 2.augustā uz Kurzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes sēdi pulcējās Kurzemes pašvaldību vadītāji un vadītāju vietnieki, lai turpinātu diskusijas par Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvāto skolu tīkla reformu, atskatītos uz Kurzemes plānošanas reģiona Administrācijas paveikto šī gada pirmajā pusgadā, kā arī pārrunātu citas aktualitātes. Sēdes laikā kopā ar pārstāvjiem no Satiksmes ministrijas un VSIA “Latvijas Valsts ceļi” tika arī pārrunātas aktualitātes autoceļu un transporta jomā.
Attīstības padomes sēde tika atklāta ar diskusijām par Izglītības un Zinātnes ministrijas (IZM) rosināto skolu tīkla reformu. Kurzemes pašvaldību vadītāji un vadītāju vietnieki pārrunāja, kādi jau iepriekš ministrijai sniegtie priekšlikumi ilgtspējīga un efektīva skolu tīkla izveidei ir ņemti vērā, piemēram, 1.- 9. klases posmā neveidot apvienotās klases, kā arī lēmumu pieņemšanu par skolu reorganizāciju arī turpmāk uzticēt pieņemt to dibinātājiem – pašvaldībām, kā arī uz kuriem priekšlikumiem vēl jāvērš uzmanība, tai skaitā skaidram skolu finansēšanas modelim, pašvaldību savstarpējo norēķinu kārtībai un citiem būtiskiem jautājumiem. Attīstības padomes locekļi vienojās par atkārtotu priekšlikumu apkopošanu un sniegšanu IZM, īpaši akcentējot, ka ministrijai jāturpina diskusijas ar jomas speciālistiem, lai tās iecerētā reforma varētu nodrošināt kvalitatīvas izglītības pieejamību ikvienam izglītojamajam.
Sēdes turpinājumā Kurzemes plānošanas reģiona Administrācijas vadītāja Evita Ozoliņa iepazīstināja ar reģiona paveikto šī gada pirmajā pusgadā – aktīvu savu funkciju īstenošanu reģiona attīstības plānošanā, uzņēmējdarbības veicināšanā, reģionālu projektu iniciēšanā un īstenošanā, līdzdarbošanos sabiedriskā transporta organizēšanā, remigrācijas veicināšanā, kā arī dažādu brīvprātīgu iniciatīvu turpināšanu, piemēram pieaugušo izglītības tīkla attīstību Kurzemē un Kurzemes kultūras programmu 2023.gadam.
Plānošanas jomā papildu atzinumu un padomu sniegšanai pašvaldībām par to sagatavotajiem plānošanas dokumentiem, kā arī iesaistei aktuālo jautājumu risināšanā valstiskā līmenī, šogad būtiskākais darbs saistīts ar «Kurzemes piekrastes tematiskā plānojuma» izstrādes uzsākšanu, kas nodrošinās iespējas apzināt piekrastes attīstības izaicinājumus un meklēt piemērotus risinājumus.
Uzņēmēju atbalstam Kurzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs pirmajā pusgadā aktīvi sniedzis informāciju un konsultācijas, organizējis izglītojošus seminārus gan uzņēmējiem, gan pašvaldību uzņēmējdarbības atbalsta speciālistiem, kā arī ar dažādu atbalsta pasākumu un projektu īstenošanu veicinājis Kurzemes uzņēmēju atpazīstamību un konkurētspēju.
Sabiedriskā transporta jomā šajā gadā turpinājies darbs pie pieturvietu apsekošanas un uzraudzības, maršrutu apsekošanas, uzklausot pašvaldību un iedzīvotāju viedokļus par maršrutu tīklu un tajā veicamajām izmaiņām, kā arī priekšlikumu izstrādāšanas reģionālās nozīmes maršrutu grozīšanai un maršrutu tīkla funkcionalitātes uzlabošanai. Šī gada pirmajā pusgadā apsekotas 383 pieturvietas, veiktas izmaiņas 29 reģionālajos autobusu maršrutos, tai skaitā atvērti divi jauni reisi, kā arī veiktas izmaiņas divos vilciena kustības grafikos. Turpinās arī darbs pie taksometru pārvadājumu licencēšanas, un šobrīd reģionā ir 15 Kurzemes plānošanas reģiona izsniegtas spēkā esošas licences pasažieru komercpārvadājumiem ar taksometru. Jānorāda, ka kopējais taksometru pakalpojumu sniedzēju skaits reģionā ir lielāks, jo Liepājas un Ventspils valstspilsētu pašvaldības taksometru licencēšanu savās teritorijās veic pašas.
Remigrācijas jomā turpināta saziņa ar remigrantiem un individualizētu piedāvājumu sagatavošana, kā arī īstenotas dažādas aktivitātes un pasākumi gan remigrantiem, gan pašvaldībām, lai varētu sniegt labāko atbalstu cilvēkiem, kuri izlēmuši atgriezties uz dzīvi Kurzemē. Kopumā no 2018. gada martam līdz šī gada jūnija beigām Kurzemes remigrācijas koordinatore sagatavojusi individualizētus piedāvājumus 3168 cilvēkiem un ar koordinatores atbalstu Kurzemes reģionā atgriezušies vismaz 829 cilvēki.
Kurzemes plānošanas reģions šī gada pirmajā pusgadā turpināja īstenot vai piedalīties deviņu reģionālu projektu ieviešanā tādās reģionam nozīmīgās jomās kā tūrisms, sociālā joma, atbalsts uzņēmējiem, vides aizsardzība, attīstības plānošana un citās. Intensīvs darbs pie projektu sagatavošanas pirmajā pusgadā veiksmīgi rezultējies – 2023.gada otrajā pusgadā tiks uzsākta septiņu apstiprinātu projektu nosacījumu izpilde un ieviešana Interreg programmu 2021. – 2027.gadam ietvaros, lai turpinātu veicināt Kurzemes reģiona attīstību dažādās jomās. Vēl vairākās ES fondu programmās rezultāti iesniegtajiem projektiem tiks paziņoti šī gada pēdējā ceturksnī.
2023.gadā turpinās jaunas Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas «Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma» īstenošana. Kurzemes plānošanas reģiona rīkotajā kultūras projektu konkursā programmas ietvaros tika saņemts 131 projekta pieteikums, un Kurzemes kultūras programmas ekspertu komisijas sēdē atbalstu un VKKF fonda padomes apstiprinājumu no tiem saņēma 53 projekti 125 750 eiro apmērā, kas tiks īstenoti līdz šī gada beigām. Savukārt pieaugušo izglītības jomā turpināts darbs ar pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoriem, veicinot sadarbības attīstību Kurzemē, sniedzot ikdienā nepieciešamo atbalstu, kā arī organizējot dažādus seminārus un pasākumus aktuālo jautājumu risināšanai.
Plašāk ar Kurzemes plānošanas reģiona Administrācijas paveikto 2023. gada pirmajā pusgadā iespējams iepazīties tiešsaistē.
Sēdes noslēgumā Kurzemes plānošanas reģiona Attīstības padome diskutēja ar Satiksmes ministrijas Valsts sekretāra vietnieku Dinu Merirandu un VSIA “Latvijas Valsts ceļi” Attīstības pārvaldes direktoru Klāvu Griezi par aktualitātēm autoceļu un transporta jomā, tai skaitā valsts autoceļu attīstības projektiem un tiem paredzēto finansējumu, veloceliņu attīstības iespējām, sadarbojoties valstij un pašvaldībām, valsts vietējo autoceļu posmu nodošanu pašvaldībām un tam paredzēto valsts mērķdotāciju, kā arī atjaunoto ikdienas vilcienu satiksmi starp Liepāju un Rīgu, taksometru licencēšanu reģionā un citām.
Kurzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes 2023. gada 2. augusta sēdes darba kārtība un citi dokumenti pieejami tiešsaistē.
Par Kurzemes plānošanas reģionu
Kurzemes plānošanas reģions ir viens no pieciem plānošanas reģioniem, kas izveidots 2006. gada jūnijā ar mērķi – nodrošināt reģiona attīstības plānošanu, koordināciju, pašvaldību un citu valsts pārvaldes iestāžu sadarbību. To veido 8 pašvaldības – 2 valstspilsētas – Liepāja un Ventspils – un 6 novadi – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu, Tukuma un Ventspils novads.
Vairāk par Kurzemes plānošanas reģionu, tā funkcijām un īstenotajiem projektiem var uzzināt: www.kurzemesregions.lv