No 10. līdz 11. septembrim Kurzemes plānošanas reģions kopā ar pārstāvjiem no Liepājas valstspilsētas, Dienvidkurzemes un Ventspils novada pašvaldībām, LIAA, Lietuvas un Igaunijas uzņēmumiem, ministrijām, pašvaldībām un NVO piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā Nīderlandē. Brauciens bija veltīts atjaunīgās enerģijas un ostu attīstības iespējām, un to organizēja Nīderlandes valdība, LIAA un LinkedbyOffshoreWind klāstera pārstāvji.
Brauciena laikā dalībnieki apmeklēja lielāko atkrastes vēja parku iekšzemes ūdeņos o= Ijsselmērā – “Wind Park Fryslân”. Tikšanās laikā grupas dalībnieki tika iepazīstināti ar sarežģīto vēja parka “Wind Park Fryslân” būvniecības procesu, īpaši uzsverot nozīmīgo sadarbību un nepārtrauktu dialogu ar vietējām pašvaldībām un iedzīvotājiem šādu lielu infrastruktūras projektu būvniecībā. Parks darbojas kopš 2021. gada, saražojot 1,5 TWh elektroenerģijas gadā, kas nodrošina aptuveni 500 000 mājsaimniecību ar elektrību.
Dalībnieki viesojās arī Súdwest-Fryslân pašvaldībā, kur tika iepazīta vietēja līmeņa pieredze par vēja parka būvniecības posmiem un īstenotajām aktivitātēm, sadarbību ar Nīderlandes valdību, vēja parka attīstītājiem, būvuzņēmējiem un vietējiem iedzīvotājiem, kā arī par atkrastes vēja parka ietekmi uz pašvaldības teritoriju un iedzīvotājiem. Tika skaidrots arī par kompensācijām, kas tiek saņemtas no vēja parka darbības (aptuveni 720 000 eiro gadā) un to, kā šie līdzekļi tiek sadalīti un izlietoti vietējās kopienas vajadzībām. Pašvaldība norādīja, ka tikai 10% no vēja parkā ražotās atjaunojamās enerģijas paliek pašvaldības teritorijā un ir jāturpina strādāt pie citiem enerģijas ieguves veidiem tās teritorijā esošo uzņēmumu un iedzīvotāju vajadzību nodrošināšanai.
Lai izprastu ostu nozīmi atjaunīgās enerģijas nodrošināšanā delegācija apmeklēja Ēemshavenas enerģijas ostu Groningenā, kas kopš 1973.gada ir kļuvusi par nozīmīgu atbalsta centru Ziemeļjūrā izvietoto atkrastes vēja parku būvniecībai, uzturēšanai un apkopei, nodrošinot regulāru servisu 21 jūras vēja parkam. Apmēram trešdaļa no visas Nīderlandes saražotās enerģijas ar kopējo jaudu 8000 MW iziet caur šo ostu. Ēemshavenā ir uzcelts arī naftas terminālis, Google šeit veido lielu datu centru, tiek apkalpotas arī zaļā ūdeņraža nozares vajadzības.
Brauciena noslēgumā tika apmeklēta Groningenas universitāte, kurā darbojas pasaulē vadošā enerģētikas biznesa skola ar apmācību programmām ilgtspējīgā enerģētikā – Jaunās enerģijas biznesa skola
Dalībnieki iepazinās arī ar Jaunās enerģijas koalīcijas pieredzi, meklējot pāreju uz iespējamiem nākotnes ilgtspējīgas un tīras enerģijas risinājumiem un īpašu uzmanību veltot zaļā ūdeņraža ražošanas tēmai. Labākai izpratnei par zaļā ūdeņraža tehnoloģiju iespējam un potenciālu ar virtuālās realitātes tehnoloģiju palīdzību tika prezentēta tā vērtību ķēde. Koalīcijas galvenais mērķis ir virzīties uz zemu oglekļa emisiju energosistēmu un pozicionēt Nīderlandes ziemeļus kā enerģētikas inovāciju līderi.
Pieredzes apmaiņas brauciens uz Nīderlandi bija profesionāli un pārdomāti organizēts, sniedzot iespēju klātienē iepazīt Nīderlandes vēja parku attīstītāju un vietējās pašvaldības pieredzi sarežģītu un lielu infrastruktūras objektu celtniecībā, enerģijas ostu attīstībā, tīras enerģijas iespējamajiem risinājumiem, kā arī tīkloties ar pārējo Baltijas valstu atjaunīgās enerģijas jomā iesaistītajām pusēm.
Informāciju sagatavoja:
Kurzemes plānošanas reģiona
Projektu vadītaja un eksperte plānošanas un reģionālās attīstības jautājumos
Alla Kudiņa