No 2024. gada 28.–29. novembrim Kurzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja un eksperte plānošanas un reģionālās attīstības jautājumos Alla Kudiņa piedalījās “Apvārsnis Eiropa” – ES pētniecības un inovācijas pamatprogrammas 2021.–2027. gadam – organizētajos pasākumos: “Excellence Hubs & Teaming Networking Event” un “HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-07 Coordinators Day Excellence Hubs” Briselē, Beļģijā.
Tīklošanās pasākumā, kurā piedalījās “Apvārsnis Eiropa” Teaming for Excellence un Excellence Hubs programmu projektu pārstāvji, galvenā uzmanība tika pievērsta kopienas veidošanai starp Excellence Hubs iniciatīvas dalībniekiem. Tika dalīta veiksmīga pieredze no diviem projektu konsorcijiem – SolarHub (Grieķija, Turcija) un FinEst Twins (Igaunija, Somija). Kopīgajās sesijās dalībnieki apsprieda inovācijas un komercializācijas jautājumus, īpaši pievēršot uzmanību uzņēmējdarbības partneru iesaistei, projekta rezultātu ilgtspējai, papildu finansējuma iespējām un citiem būtiskiem tematiem.
Īpašā politikas sesijā par Izcilības centriem tika pētīti šķēršļi un problēmas Quintuple Helix pieejai (savstarpēja akadēmijas (A), industrijas (I), valsts pārvaldes (G) un vietējo kopienu (S) sadarbība) starpnozaru sadarbības uzlabošanai.
Kopīgajās sesijās pasākuma dalībnieki diskutēja par tādiem tematiem kā inovācijas un komercializācija, īpašu uzmanību pievēršot efektīvai uzņēmējdarbības partneru iesaistei, projekta rezultātu ilgtspējai pēc to beigām autonomijai, mākslīgā intelekta izmantošanai un ietekmei, papildu finansējumam u.c. jautājumiem, kā arī meklēja sadarbības iespējas starp Excellence Hubs un Teaming for Excellence programmu projektiem, veicinot tīklošanos un jaunu kontaktu veidošanu.
Excellence Hubs programmas Koordinatora dienā tika sniegti ieteikumi sekmīgākai projektu īstenošanai. Dalībnieki tika iepazīstināti ar Excellence Hubs programmas politikas aspektiem, pētniecības virzieniem, projektu prasībām un atskaišu veidošanu, kā arī ar finanšu, juridiskiem un komunikācijas jautājumiem.
Tikšanās laikā klātesošajiem bija iespēja precizēt sev interesējošos jautājumus par Horizon Excellence Hubs programmu, kā arī vērtīga iespēja klātienē satikt atbildīgos projektu koordinatorus un apstiprināto projektu pārstāvjus, lai apmainītos ar informāciju, mācītos viens no otra un liktu pamatus potenciālai nākotnes sadarbībai, sekmīgākai projektu īstenošanai.
Dalība pasākumos saistīta ar jauno projektu “MarTe: Jūras tehnoloģiju izcilības centrs ilgtspējīgai zilajai ekonomikai Baltijas jūrā”, kas sāksies 2025. gada 1. janvārī. Projekts tiek finansēts no HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-07 Excellence Hubs apakšprogrammas, un tā mērķis ir izveidot kopēju jūras tehnoloģiju Izcilības centru ilgtspējīgas zilās ekonomikas stiprināšanai Baltijas jūras reģionā (Igaunijā, Latvijā) ar akadēmijas, industrijas, valsts pārvaldes un vietējo kopienu ciešu sadarbību, veicinātu pētniecības, inovāciju, likumdošanas un uzņēmējdarbības sasaisti reģionālajā inovāciju ekosistēmā.
Projekta darbības laiks: no 2025. gada 1. janvāra līdz 2028. gada 31. decembrim.
Kurzemes plānošanas reģions kā viens no 13 projekta partneriem piedalīsies pētniecības un inovācijas stratēģijas izstrādē Baltijas jūras reģionam, iesaistīto pušu kartēšanā un analīzē, kā arī Latvijas un Igaunijas zilās ekonomikas pētniecības un inovāciju iespēju izpētē.
Projekta Konsorcijs:
- Akadēmiskās iestādes: TalTech (Igaunija), Tartu Universitāte (Igaunija), Ventspils Lietišķo zinātņu universitāte, Latvijas Hidroekoloģijas institūts
- Publiskais sektors: Igaunijas Vides investīciju centrs (Vadošais partneris), Sāremā attīstības centrs (Igaunija), Kurzemes plānošanas reģions, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
- Uzņēmējdarbības sektors: Igaunijas Jūras rūpniecības asociācija (Igaunija), Ventspils Brīvostas pārvalde
- Sabiedriskās organizācijas: Saarte Koostöökogu (Igaunija), Pasaules Dabas fonds, Biedrība “Baltijas Krasti
Informāciju sagatavoja:
Kurzemes plānošanas reģiona
Projektu vadītaja un eksperte plānošanas un reģionālās attīstības jautājumos
Alla Kudiņa