Š.g. 27. jūnijā Kuldīgā projekta “Kurzeme visiem” ieviesēji – Kurzemes plānošanas reģions, Kurzemes pašvaldības, bērnu nami un VSAC “Kurzeme” tikās ar vadošajiem Labklājības ministrijas darbiniekiem, lai pārrunātu aktualitātes deinstitucionalizācijas (DI) procesa ieviešanā Latvijā, personu ar garīga rakstura traucējumiem nodarbinātības iespējas, pašvaldību aktuālās vajadzības sabiedrībā balstītu pakalpojumu infrastruktūras attīstībai, kā arī lai rastu atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem par DI procesa organizēšanu un tam nepieciešamo finansējumu.
Tikšanās laikā Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme klātesošos iepazīstināja ar akutālajiem statistikas datiem par deinstitucionalizācijas procesa mērķa grupu Kurzemē, apliecināja, ka Kurzemē netiks slēgta neviena no valsts sociālās aprupes centra “Kurzeme” filiālēm, kā arī informēja, ka dažādu iemeslu dēļ ir pagarināts gan personu ar garīga rakstura traucējumiem un bērnu ar funkcionāliem traucējumiem izvērtēšanas un individuālo atbalsta plānu izstrādes termiņš, gan arī līdz 30.06.2017. Kurzemes reģiona DI plāna izstrādes termiņš.
Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departaments direktors Imants Lipskis iepazīstināja ar vēl citiem ESF projektiem, kurus īsteno vai drīzumā uzsāks īstenot, lai palīdzētu sasniegt deinstitucionalizācijas procesa mērķus, kas saistīti ar nodarbinātības veicināšanu. Kā nozīmīgāko lipsaka kungs izcēla Nodarbinātības valsts aģentūras īstenoto projektu “Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem”, kura ietvaros tiks veicināta personu ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušana darba tirgū, paredzot finansējumu ne tikai personas atalgojumam un darba vietas pielāgošanai, bet arī atlīdzību darba vadītājam, surdotulkam, ergoterapeitam, atbalsta personai un citiem speciālistiem, kas nepieciešami.
Vēl līdz šī gada beigām Labklājības ministrija sadarbībā ar Attīstības finanšu institūciju “Altum” plāno uzsākt pieteikumu pieņemšanu projekta «Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai» ietvaros, lai palielinātu nodarbinātības iespējas nelabvēlīgākā situācijā esošiem bezdarbniekiem, personām ar invaliditāti, tai skaitā personām ar garīga rakstura traucējumiem. Projekta ietvaros komersanti un līdz 2018. gadam arī nevalstiskās organizācijas (biedrības, nodibinājumi) varēs saņemt finansējumu sociālu uzņēmumu izveidei un attīstībai, tai skaitā darba integrācijas sociālo uzņēmumu atbalstam. Video skatīt pielikumā Nm.1.
Savukārt Labklājības ministrijas ES struktūrfondu departamenta direktore Sarmīte Uzuliņa klātesošos informēja par gaidāmo ERAF ieguldījumu pašvaldību sociālo pakalpojumu infrastruktūrā deinstitucionalizācijas procesa ietvaros, kuru varēs sākt apgūt tikai pēc Kurzemes reģionālā DI plāna izstrādes. Viņa rosināja diskusiju par pašvaldību jau apzinātajām aktuālajām vajadzībām sabiedrībā balstītu pakalpojumu infrastruktūras attīstībai.
Tikšanās noslēgumā projekta “Kurzeme visiem” vadītāja ar partneriem pārrunāja līdz šim ieviestā projekta gaitu, tuvākos plānotos darbus un atbildēja uz neskaidrajiem jautājumiem.
Prezentācijas no tikšanās:
- Deinstitucionalizācijas procesa aktualitātes ESF projektu ietvaros. Ieva Jaunzeme, LM valsts sekretāre. Tai skaitā Imanta Lipska prezentācija par nodarbinātības iespēja’m (30.-34.slaids)
- ERAF ieguldījumi pašvaldību pakalpojumu infrastruktūrā deinstitucionalizācijas procesa ietvaros. Sarmīte Uzuliņa, LM ES struktūrfondu departamenta direktore
- Projekta „Kurzeme visiem” ieviešanas aktualitātes. Inga Kalniņa, projekta “Kurzeme visiem” vadītāja