2025. gada 17. un 18. jūnijā Lietuvā projekta “WaterWays” ietvaros norisinājās pieredzes apmaiņas brauciens, kurā piedalījās Latvijas un Lietuvas ūdenstūrisma attīstītāji un tūrisma informācijas sniedzēji. Vizītes mērķis bija veicināt pārrobežu sadarbību, dalīties ar labās prakses piemēriem un smelties iedvesmu no Molėtai reģiona tūrisma piedāvājuma, īpaši – ūdenstūrisma un dabas tūrisma attīstības risinājumiem.

Vizīte sākās lauku sētā “Kliukai”, kur notika sarunas ar Molėtai tūrisma informācijas centra pārstāvi par aktuālajiem izaicinājumiem, kas saistīti ar ūdenstūrisma attīstību – sezonalitāti, drošības jautājumiem un ilgtspējīga tūrisma produktu veidošanu. Diskusijā tika uzsvērta nepieciešamība pēc ciešas sadarbības starp publisko un privāto sektoru, lai izveidotu konkurētspējīgu un pievilcīgu tūrisma piedāvājumu. Turpinājumā “Kliukai” saimnieki dalījās pieredzē par viesmīlības pakalpojumu attīstību reģionā, akcentējot praktiskus risinājumus sezonas pagarināšanai un klientu uzturēšanās ilguma palielināšanai. Teritorijā tiek piedāvāti arī naktsmītnes pakalpojumi, un vizītes dalībniekiem bija iespēja iepazīt bibliotēkas tēmai veltītu brīvdienu māju, kā arī uzzināt, kā dīķiem var iegūt tirkīzzilu krāsu, izmantojot bioloģiskas metodes.

Pēc pusdienām dalībnieki devās uz Mindūnų kempingu – daudzfunkcionālu teritoriju, kas apvieno atpūtu pie dabas, ūdenstūrismu un pasākumu norises iespējas. Kempinga pārstāve iepazīstināja ar infrastruktūru, tai skaitā skatu torni, no kura paveras plašs ainavisks skats uz apkārtni. Turpinājumā sekoja izzinošs brauciens ar īpašnieka būvētu plosta laivu pa Bebrusų ezeru lauku sētā “Įlankos sodyba”, kur vizītes dalībnieki varēja ne tikai uzzināt vairāk par uzņēmējdarbības specifiku, bet arī gūt ieskatu vietas atpūtas iespēju attīstībā.

Otrās dienas rīts tika veltīts ainaviskiem iespaidiem – dalībnieki apmeklēja “Medžių lajų takas” jeb taku koku galotnēs, kas ir pirmais šāda veida tūrisma objekts Baltijā un Austrumeiropā. Tā ļauj izzināt mežu no unikālas perspektīvas, pastaigājoties koku galotņu līmenī. Takas noslēgumā atrodas skatu tornis, bet tās sākumā – tūrisma informācijas centrs, kas vienlaikus kalpo arī kā dabas izziņas vieta. Apmeklējuma laikā tika pārrunātas arī dabas objektu apsaimniekošanas un infrastruktūras uzturēšanas nianses.

Pēc tam vizītes dalībnieki devās uz Rubikiai ezera krastu, kur atrodas restorāns “Žuvienės pašiūrė”. Tur bija iespēja izmēģināt ūdensvelosipēdus un airu laivas, kas iekļauti restorāna piedāvājumā kā daļa no integrētas atpūtas pieredzes. Tādējādi tika parādīts, kā ēdināšana un aktīvā atpūta uz ūdens var veiksmīgi savstarpēji papildināt viena otru, veidojot pakalpojumu ar pievienoto vērtību.

Pēcpusdiena tika veltīta lauku sētām, kas atrodas pie Šventoji upes un piedāvā dažādus ūdenstūrisma pakalpojumus. Saimniece no “Žalioji stotelė” iepazīstināja ar savu teritoriju un pastāstīja par ikdienas darbu kajaku nomā, tai skaitā klientu plūsmas organizēšanu un sezonas plānošanu. Dalībnieki uzzināja, ka šajā Lietuvas reģionā tipiski laivu braucieni ir 7–10 km gari. Saimniecība piedāvā arī izkāpšanas vietas, atpūtas zonas un naktsmītnes tieši pie upes.

Saimniece no lauku sētas “Geras” dalījās pieredzē par caurspīdīgo kajaku nomas pakalpojumu – unikālu piedāvājumu, kas izpelnījies klientu atzinību. Viņa pastāstīja arī par praktiskajiem izaicinājumiem – šādos kajakos nav ērti ilgstoši sēdēt, un to vadīšana prasa lielāku piepūli nekā ierastajos. Saimniecībā tiek piedāvātas arī unikālas naktsmītnes reljefainā vidē – katrs namiņš iekārtots atšķirīgā krāsu gammā, sākot no interjera līdz pat galda piederumiem.

Noslēgumā dalībnieki apmeklēja “Šventosios upės slėnis” – vasaras māju ar pirti meža ielokā dabas lieguma teritorijā. Šī bija vismežonīgākā no visām apmeklētajām vietām, kur īpašnieki uzsver mierīgu un autentisku pieredzi. Te pieejama ne tikai laivu noma, bet arī īpaši izstrādāta karte ar orientēšanās punktiem laivošanas maršrutā, kā arī nakts laivošanas piedzīvojums. Ceļā uz šo vietu tika veikta pietura pie Mikieriai stāvkrasta, no kura pavērās ainavisks skats uz Šventoji upes līkumiem. Arī tur bija ierīkota īpaša pieturvieta laivotājiem.

Divu dienu laikā tika gūti vērtīgi ieskati par to, kā dažāda mēroga uzņēmēji Lietuvā rada pievilcīgu ūdenstūrisma vidi, veiksmīgi apvienojot vietējās tradīcijas, dabas resursus un mūsdienīgas atpūtas formas. Dalībnieki atzina, ka redzētais ir sniedzis daudz iedvesmas un praktisku ideju, ko iespējams pielietot arī Latvijas reģionos. Gandrīz visos apmeklētajos objektos īpaši tika uzsvērta klusuma nozīme, baudot atpūtu uz ūdens – neviena no vietām netiek izīrēta uz vienu nakti vai skaļām svinībām, jo tās galvenā vērtība ir miers un iespēja būt dabas tuvumā.

Projekts WaterWays jeb  “Ūdens maršrutu tīkla attīstība Latvijā un Lietuvā, paplašinot pārrobežu tūrisma produktu www.riverways.eu” (LL-00011) tiek īstenots ar Interreg Latvia – Lithuania Programme atbalstu!

Projekta oficiālā mājas lapa: https://latlit.eu/theprojects/waterways/

Informāciju sagatavoja: 

Viktorija Reine
Kurzemes plānošanas reģiona projekta vadītāja
tālr. +371 28232978,
E-pasts: viktorija.reine@kurzemesregions.lv