Pēc astoņu gadu prombūtnes Norvēģijā Zane un Artis Babri atkal par savām mājām sauc Latviju. Par dzīvesvietu viņi izvēlējušies Skrundu. Te abi ne tikai darbojas savā uzņēmumā, bet arī aktīvi iesaistījušies kultūras dzīvē, vadot vidējās paaudzes deju kolektīvu.
Vidējās paaudzes deju kolektīvam “Ventas stega” šī ir pirmā sezona. Dejotprieku Skrundas Kultūras namā vairs uzturēja tikai senioru deju kolektīvs “Virši”, bet Zanei un Artim Babriem, kas pēc astoņiem Norvēģijā pavadītiem gadiem nesen atgriezušies Latvijā, īsā laikā izdevies uz dejošanu iedvesmot vidējo paaudzi.
Deja bija tā, kas abus jauniešus saveda kopā, kad viņi vēl Latvijā darbojās deju kolektīvā “Ačkups”. Savukārt aiz sevis Norvēģijas pilsētā Bergenā viņi atstājuši arī pašu izveidoto deju kolektīvu “Pērkonkalns”. Lai uzturētu latvietību svešumā, abi bija vieni no latviešu biedrības dibinātājiem Bergenā, mācījuši tautas dejas latviešu bērnu skoliņā un uz Dziesmu un deju svētkiem Latvijā izdevies atvest gan bērnu, gan pieaugušo deju kolektīvus.
“Šeit es jūtos kā pasakā, jo nav jāmaksā par telpām, nav jākrāj tērpiem. Tur tas bija liels izaicinājums, liela nauda bija jāmaksā par telpām, to sametām kopā no saviem ienākumiem,” stāsta Zane Babre.
Artis Rīgā studējis uzņēmējdarbību, bet Zane – jurisprudenci. Kad Arta brālis, kurš jau bijis Bergenā, rosinājis doties turp, Artis domājis – gadu piepelnīsies būvniecībā un būs atpakaļ, tomēr tas izvērties daudz ilgāk. Zane strādājusi darba apģērbu veikalā.
Vēl esot Norvēģijā, kopā ar sievas māsas ģimeni Latvijā izveidojuši sietspiedes darbnīcu, jo Zanes tētis ir mākslinieks. Tā kā Artis nāk no Skrundas, tad piemērotu telpu dēļ darbnīca no Rīgas tika pārcelta uz mazpilsētu, kas nu kļuvusi par ģimenes dzīvesvietu. Uzņēmumam dotais norvēģiskais nosaukums “Ting Print” latviski skan “lietu apdruka” un viens no vēstījumiem, kas aiziet pasaulē no “Ting Print”, ir “Latvietis māk”.
“Nevajag sevi noniecināt, jo mēs mākam, protam, varam izdarīt, katrs pa savam veidam, bet latvieši ir visur,” saka Artis Babris.
Lai arī Norvēģijā ģimenei klājies labi, domājot par sava uzņēmuma nākotni, sapratuši, ka to vieglāk vadīt, esot klāt. Ideja atgriezties nākusi spontāni. Zanes un Arta ģimenē ir divi bērni, kuri dzimuši Norvēģijā, bet ģimene darījusi visu, lai viņi prastu latviešu valodu. Tāpēc šobrīd ģimenei Latvijā bijis viegli iedzīvoties.
“Ir divas lietas, kuru dēļ atgriezāmies. Viena ir ļoti liela mīlestība pret Latviju, otra ir uzņēmums, jo
mums tik ļoti interesē un aizrauj tas, ko darām, ka mēs nolēmām, ka to gribam darīt katru dienu,” saka Zane Babre.