Kvantitatīvā mikrobioloģiskā riska novērtēšana (QMRA), ko izstrādājis vācu uzņēmums KWB, ir tiešsaistes simulācijas rīks, kas paredzēts cilvēku veselībai bīstamo mikrobioloģisko  risku izvērtēšanai dažādos ūdens izmantošanas scenārijos. Rīks izstrādāts, ņemot vērā starptautiskos standartus, tostarp Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vadlīnijas, un tas atbalsta ar pierādījumiem pamatotu lēmumu pieņemšanu ūdens izmantošanas sistēmu plānošanā un darbībā.

Mērķis un lietotāju grupa

QMRA rīks ir paredzēts plašam lietotāju lokam, kas iesaistīti ūdens apsaimniekošanā un drošības nodrošināšanā – ūdenssaimniecību speciālistiem, inženieriem, pētniekiem, sabiedrības veselības speciālistiem un lēmumu pieņēmējiem. Tas ir īpaši noderīgs tiem, kuri plāno vai pārvalda sistēmas, kurās attīrītais ūdens tiek izmantots atkārtoti – piemēram, apūdeņošanai, rūpnieciskiem nolūkiem, tualetes skalošanai vai pat dzeršanai kontrolētos apstākļos.

Lietošanas iespējas

Rīku analīzi var izmantot divos būtiskos ūdens izmantošanas projekta posmos.

Plānošanas posmā tas palīdz izvērtēt, vai iecerētā ūdens attīrīšanas sistēma spēj samazināt mikrobioloģiskos riskus līdz pieņemamam līmenim. Tas ļauj lietotājiem izvēlēties piemērotāko ūdens avotu konkrētam mērķim vai, pretēji, noteikt drošāko pielietojumu dotajam attīrītā ūdens avotam.

Ekspluatācijas posmā rīks sniedz iespēju pārbaudīt, vai esošā attīrīšanas sistēma joprojām atbilst drošības prasībām. Lietotāji var ievadīt konkrētajai vietai raksturīgus datus – piemēram, patogēnu koncentrācijas, attīrīšanas posmu efektivitāti un reālistiskus saskares scenārijus, lai izveidotu individuālu riska profilu.

Svarīgi uzsvērt, ka QMRA nav paredzēts kā attīrīšanas iekārtu projektēšanas rīks – tas ir paredzēts tieši risku novērtēšanai.

Darbības princips

QMRA rīku var izmantot gan ar noklusētajiem (literatūrā un vadlīnijās balstītiem) datiem, gan ar konkrētiem projekta datiem. Lietotāji ievada parametrus, piemēram:

  • saskares scenārija veidu (piemēram, apūdeņošana, tualetes skalošana),
  • saskares biežumu un apjomu,
  • atsauces patogēnu koncentrācijas avota ūdenī (piemēram, rotavīruss, Campylobacter jejuni, Cryptosporidium parvum),
  • dažādu attīrīšanas posmu efektivitāti (t.s. log-removal values jeb LRV vīrusiem, baktērijām un vienšūņiem).

Pamatojoties uz šiem datiem, rīks simulē infekcijas risku gada griezumā un aprēķina ar to saistīto slimību slogu, izmantojot DALY (Disability-Adjusted Life Years) vienības – tas ir rādītājs, kas apzīmē zaudētos veselīga dzīves ilguma gadus. Rezultāti tiek salīdzināti ar PVO ieteikumiem: ne vairāk kā viena infekcija uz 10 000 cilvēku gadā vai viens mikro-DALY (10⁻⁶ DALY) uz cilvēku gadā.

Kādi riski tiek novērtēti?

QMRA rīks fokusējas uz mikrobioloģiskajiem riskiem, īpaši uz tiem, kas saistīti ar fekālu piesārņojumu. Tas analizē trīs galvenās patogēnu grupas:

  • Baktērijas, piemēram, E. coli un Campylobacter jejuni;
  • Vīrusi, piemēram, norovīruss, rotavīruss un adenovīruss;
  • Vienšūņi, piemēram, Giardia un Cryptosporidium.

Šie patogēni izvēlēti, pamatojoties uz to nozīmību sabiedrības veselības jomā un datu pieejamību.

Priekšrocības un ierobežojumi

Viens no galvenajiem QMRA rīka ieguvumiem ir tā spēja nodrošināt strukturētu un caurskatāmu risku novērtējumu dažādiem ūdens izmantošanas scenārijiem. Rīks ir īpaši noderīgs “kas būtu, ja” scenāriju testēšanai un dažādu attīrīšanas posmu efektivitātes salīdzināšanai.

Taču, kā jau jebkuram modelēšanas rīkam, arī QMRA ir vienkāršojumi. Piemēram, tas pieņem nemainīgu attīrīšanas efektivitāti katram posmam, neatkarīgi no to secības vai darbības svārstībām. Netiek modelēti tādi reālie faktori kā filtrācijas ātrums vai dezinfekcijas kontakta laiks. Tāpēc rezultāti ir jāinterpretē kopā ar vietējo ekspertu zināšanām un papildu analīzi.

QMRA rīks ir praktisks un pieejams līdzeklis mikrobioloģisko risku izpratnei un pārvaldībai ūdens izmantošanas projektos. Tas savieno zinātniskos pierādījumus ar praktisku pielietojumu, sniedzot lietotājiem iespēju kvantificēt potenciālos veselības riskus un pielāgot savas darbības starptautiskajiem drošības standartiem. Neatkarīgi no tā, vai tas tiek izmantots jaunu risinājumu plānošanā vai esošo sistēmu uzraudzībā, QMRA rīks palīdz pieņemt drošākus un pārdomātākus lēmumus ūdens apsaimniekošanā.

Rīku iespējams izmēģināt un iepazīt tiešsaistē: www.qmra.org

Projektu “WaterMan” īsteno Kurzemes plānošanas reģions kopā ar partneriem Interreg Baltijas Jūras reģiona programmas ietvaros, lai veicinātu ūdens atkārtotu izmantošanu Baltijas jūras reģionā, tādējādi papildinot ūdens apsaimniekošanu ar jaunu elementu, kas var padarīt ūdensapgādi noturīgāku pret klimata pārmaiņām.

Vairāk par projektu lasi www.interreg-baltic.eu/project/waterman/

Informāciju sagatavoja:
Aija Neilande,
projektu vadītāja,
aija.neilande@kurzemesregions.lv