CB786 “Dabas pieejamība visiem (NatAc)”
27.-28.septembrī Dabas pieejamības projekta NatAc partneri tikās Turku (Somija), lai izrunātu pēdējā pusgadā paveikto un sasniegtos rezultātus projektā kopumā. Apskatījām arī projekta somu partnera – Somijas Parku un Dabas Pārvaldes (Metsahallitus) – veiktos infrastruktūras uzlabojumus vides pieejamības veicināšanai Kurjenrahkas Nacionālajā parkā!
Ieskatam foto no projekta noslēguma sanāksmes un projektā īstenotajiem infrastruktūras darbiem Kurjenrahkas Nacionālajā parkā!
Projekts ilga 2,5 gadus, tas bija ļoti apjomīgs, ar daudz un dažādām aktivitātēm, vides pieejamības ekspertu iesaisti, vietējo pašvaldību iesaisti, būvniecības darbiem, taču par spīti visam – tas nesis būtisku ieguldījumu dabas pieejamības uzlabošanā Centrālbaltijas reģionā un esam patiesi gandarīti par paveikto. Ar projekta atbalstu Kurzemē:
- Liepājas ezera Zirgu salas takā izveidota āra dabas klase un uzstādīta cilvēkiem ar invaliditāti pieejama tualete;
- Skrundas pastaigu takā gar Ventu uzstādīta cilvēkiem ar invaliditāti pieejama tualete;
- Būšnieku ezera dabas takā Ventspilī uzstādīti 9 atpūtas soliņi visas takas garumā un aizsargapmales ezera koka laipai, kā arī uzstādīta cilvēkiem ar invaliditāti pieejama tualete;
- Alsungas Žibgravas dabas takā izbūvēts takas papildu loks – “Mazātak”, kurā ieklāts līdzens, apmeklētājiem ratiņkrēslos pieejams segums, uzstādīts atpūtas soliņš un cilvēkiem ar invaliditāti pieejama tualete;
- Kalētu mežparkā “Priediens” izbūvēts takas papildu loks – “Dzēlēju taka”, kurā ieklāts līdzens, apmeklētājiem ratiņkrēslos pieejams segums, uzstādīti atpūtas soliņi, galds ar soliem un pagarinātu galda daļu piekļūšanai ratiņkrēslā, rampa pieejai informācijas namiņam un cilvēkiem ar invaliditāti pieejama tualete;
- Kazdangas parkā izbūvēts līdzens, apmeklētājiem ratiņkrēslos pieejams celiņš, kas savieno autostāvvietu un ezera koka laipu, tādējādi izveidojot pieeju pašai laipai un parka daļai aiz laipas, izbūvēts atpūtas laukumiņš parka daļā aiz laipas, uzstādīta cilvēkiem ar invaliditāti pieejama tualete;
- Izbūvēta jauna dabas taka – Kazdangas Pīlādžu aleja, kurā ieklāts līdzens, apmeklētājiem ratiņkrēslos pieejams segums un cilvēkiem ar invaliditāti pieejama tualete.
Vienlaikus, pirms infrastruktūras darbu uzsākšanas projektā, sadarbībā ar vides pieejamības ekspertiem, izveidota īsa un viegli uztverama Dabas taku pieejamības anketa, kas izplatīta visām pašvaldībām un Dabas aizsardzības pārvaldei, zināšanu un informētības veicināšanai par ieteicamajiem pieejamības kritērijiem septiņās sadaļās: dabas taka un atputas vieta, autostāvvieta, tualete, informācija un norādes, kāpnes, skatu platforma, makšķerēšanas/laivošanas vieta, kā arī praktiska video pamācība dabas taku pieejamības apsekojumu veikšanai.
Paralēli infrastruktūras uzlabojumu veikšanai dabas takās, tika īstenotas arī vairākas citas būtiskas aktivitātes vides pieejamības veicināšanas jomā.
- Būtiski uzlabota un modernizēta mapeirons.lv vietne, iekļaujot detalizētu informāciju par vairāk kā 100 jaunām, cilvēkiem ar invaliditāti pieejamām dabas takām Latvijā, Igaunijā un Somijā (t.sk. foto, Relive video, GPX failiem);
- Pievienotas vairāk kā 100 pieejamās dabas takas pasaulē populārākajās ceļošanas vietnēs un aplikācijās – AllTrails un Wikiloc;
- Sagatavots Pieejamo dabas taku ceļvedis četrās valodās (latviešu, igauņu, somu, angļu) ar vairāk kā 100 pieejamām dabas takām Latvijā, Igaunijā un Somijā;
- Izveidotas taktilās kartiņas ar Braila rakstu par Alsungas Žibgravas dabas taku, Kalētu mežparku, Kazdangas parku, Kazdangas Pīlādžu aleju, Būšnieku ezera dabas taku, Liepājas ezera Zirgu salas taku, Skrundas pastaigu taku gar Ventu;
- Izveidots inovatīvs mācību līdzeklis, kas palīdz iepazīt dabu cilvēkiem invaliditāti, sevišķi – cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Mācību līdzeklis veidots maksimāli parocīgs, lai ļautu gan dabas izglītības speciālistam vai gidam, gan pašam cilvēkam, iziet dabā un, izmantojot sajūtu somu, iepazīt trīs dažādas ekosistēmas (mežs, purvs, piekraste) un tajās mītošo dzīvnieku un sastopamo augu raksturīgās iezīmes, izmantojot dažādas maņas – redzi, dzirdi, tausti, ožu. Dažādajos sajūtu somu nodalījumos atrodami gan ģipsī veidoti dzīvnieku pēdu nospiedumi, gan dažāda izmēra putnu olas, dažādi augi, akmeņi, fosīlijas un daudz, daudz kas cits, kas ļauj saprast augu un dzīvnieku valsti caur visām piecām pamata maņām. Sajūtu somās atrodamas arī katru ekosistēmu raksturojošas taktilās kartiņas ar iztaustāmiem augu un dzīvnieku foto, kā arī QR kodiem ar dažādu dzīvnieku un putnu balsīm.
- maijā sadarbībā ar Eiroparku Federāciju organizēts starptautisks vebinārs par dabas tūrisma pieejamību visiem, kurā NatAc projekta vadītāja A.Lūse prezentēja projektā paveikto un dalībnieki diskutēja par dabas pieejamības nozīmi gan no vides pieejamības ekspertu, gan arī no pašu lietotāju puses, apspriežot dažādus dabas taku un to labiekārtojuma elementu pielāgošanas risinājumus, vajadzības un iespējas dažādās Eiropas daļās. Vebinārā piedalījās 365 dalībnieki no visas Eiropas – Nacionālo parku, pašvaldību un nevalstisko organizāciju pārstāvji.
- augustā Kalētu mežaparkā organizēts Dabas Pieejamības dienu pasākums, sniedzot iespēja ģimenēm, kurās kāds no ģimenes locekļiem ir ar invaliditāti, satikties un būt kopā, iepazīstot jaunākās visiem pieejamās Kurzemes dabas takas, mācoties par dabu caur dažādām maņām un vienkārši pavadot patīkamu, aktīvu un piepildītu dienu pie dabas. Pasākumā piedalījās pavisam 40 dalībnieki. Pasākuma laikā ģimenes saņēma arī roll-top mugursomas, kas viegli uzliekamas uz ratiņkrēsla un kurās atrodamas galvenās, īsai atpūtai pie dabas noderīgas lietas – termoss ēdienam, nelieli, salokāmi ēdamrīki, jostas soma, cepure ar nagu, ūdens pudele. Gados jaunākie dalībnieki saņēma arī puzles un pop-it spēli roku un pirkstu motorikas attīstībai.
- Visos projekta infrastruktūras objektos uzstādīti arī taktili informācijas stendi ar iztaustāmām taku līnijām, norādes zīmes ar pieejamības piktogrammām un taktili vides objekti (koka skulptūras, organiskā stikla figūras, 3D pilskalna makets, kas katra tematiski raktsuro un iederas katrā attiecīgajā dabas takā).
Septembra vidū projektā sagatavotas arī 7 sirsnīgas video sērijas par visiem pieejamām dabas takām Kurzemē un Centrālās Baltijas reģionā un personīgiem cilvēku stāstiem par to, kāpēc cilvēkiem ar invaliditāti, ģimenēm, senioriem ir svarīgi būt aktīviem, būt kopā, būt dabā un iegūt plašākas iespējas iet dabā.
Līdzīgi vides pieejamības labiekārtojumi ar projekta partneru spēkiem veikti arī Igaunijā un Somijā, kur izbūvētas vairākas visiem pieejamas dabas takas and dabas objekti, uzstādītas cilvēkiem ar invaliditāti pieejamas tualetes, ierīkoti taktilie vides objekti un informācijas stendi, norādes zīmes ar pieejamības piktogrammām, izveidotas taktilās kartiņas un taku video, organizētas pieejamības dienas.
Projekts īstenots ar Centrālās Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020.gadam atbalstu.
Informāciju sagatavoja:
Projekta vadītāja
Alise Lūse
Tālrunis: 26567874, alise.luse@kurzemesregions.lv