logo ar Eiropas Savienības karogu un uzraksrtu zem tā: finansē Eiropas Savienība

2025. gada 27. februārī Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldē notika augsta līmeņa tikšanās, kurā piedalījās pārstāvji no Norvēģijas Agderas reģiona, Liepājas SEZ un Kurzemes plānošanas reģiona (KPR). Tikšanās mērķis bija pārrunāt iespējamo sadarbību un attīstības projektus, kas varētu veicināt reģiona ekonomisko izaugsmi, inovācijas un investīciju piesaisti.

Tikšanās laikā Uldis Hmieļevskis iepazīstināja klātesošos ar Liepājas SEZ darbību, attīstības plāniem un galvenajiem izaicinājumiem, savukārt Alla Kudiņa prezentēja projektu “MarTe: Jūras tehnoloģiju izcilības centrs ilgtspējīgai zilajai ekonomikai Baltijas valstīs”. Tika apspriesti arī iespējamie sadarbības modeļi šī projekta ietvaros. Sanāksmes noslēgumā notika diskusijas par potenciālajiem nākotnes kopprojektiem.

Pēc oficiālās daļas dalībniekiem bija iespēja iepazīt Liepājas SEZ teritoriju, apmeklējot vairākas stratēģiski nozīmīgas vietas:

  • Liepājas bāka – šobrīd slēgta, taču plānots to atvērt sabiedrībai līdz Liepājas 400 gadu jubilejai. Liepājas SEZ iecerējusi izveidot multimediālu ekspozīciju par ostas un uzņēmējdarbības vēsturi.

  • AS “NORPLAST PIEMARE” ražotne – Norvēģijas kapitāla uzņēmums, kas specializējas lielizmēra kompozītmateriālu izstrādājumu ražošanā naftas ieguves nozarei un peldošo zivju sprostu sistēmu izgatavošanā.

  • Karostas industriālais parks – tika pārrunātas tālākās attīstības iespējas un investīciju piesaiste.

  • Jūras spēku bāze un Zemessardzes 44. bataljons – tika uzsvērts, ka tuvākajos gados plānots ieguldīt 160 miljonus eiro militārās infrastruktūras attīstībā, kas stiprinās reģiona drošību un aizsardzības kapacitāti.

  • Dzeramā ūdens eksporta terminālis – jaunizveidotā Liepājas ostas infrastruktūra, kas nodota ekspluatācijā 2024. gada oktobrī, ļauj eksportēt līdz 3 miljoniem tonnu dzeramā ūdens gadā. Šis unikālais projekts var kļūt par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas eksporta attīstībā.

  • Bijušās rūpnīcas “Liepājas Metalurgs” teritorija – plānots izveidot Liepājas industriālo parku, pārvēršot industriāli degradētu teritoriju par ilgtspējīgu uzņēmējdarbības centru, kas veicinās nodarbinātību un reģiona ekonomisko attīstību.

Sadarbība starp Kurzemes plānošanas reģionu, Liepājas SEZ un Agderas reģionu paver jaunas iespējas reģiona izaugsmei, ilgtspējīgai attīstībai un inovācijām.

Par projektu “MarTe”

Projekts “MarTe: Jūras tehnoloģiju izcilības centrs ilgtspējīgai zilajai ekonomikai Baltijas jūrā” tiek īstenots ar programmas Apvārsnis Eiropa atbalstu. Tā mērķis ir veicināt jūras pētniecības un inovāciju attīstību Baltijas jūras reģionā, stiprinot sadarbību starp pētniecības iestādēm, uzņēmējdarbības vidi, valsts sektoru un piekrastes kopienām. Projekta laikā tiks izveidots reģionāls Izcilības centrs (Excellence Hub), lai palielinātu reģiona konkurētspēju un veicinātu ilgtspējīgu zilās ekonomikas attīstību.

Projekts ilgs četrus gadus (2025–2028) un ietvers pētniecības un inovāciju stratēģijas izstrādi, uzņēmumu un piekrastes kopienu kapacitātes stiprināšanu, investīciju plānošanu, kā arī Zilo inovāciju grantu konkursa organizēšanu. Kurzemes plānošanas reģions projektā iesaistīsies stratēģiskās plānošanas, reģionālās inovāciju ekosistēmas analīzes un sadarbības veicināšanas aktivitātēs.

Informāciju sagatavoja:
Anete Jansone
Projekta eksperte
e-pasts: anete.jansone@kurzemesregions.lv

Projekta finansējumu nodrošina Eiropas Savienība.