PROJEKTS “SAREDZI CITĀDĀK”

(projekta nosaukums angliski “See Another Way”, akronīms “I See”)

Projekta numurs: LLI-212

No 2017. gada maija līdz 2019. gada aprīlim Interreg Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.g. ietvaros Kurzemes plānošanas reģions īstenoja projektu Nr. LLI-212 “Saredzi citādāk” (I See).

Projektā Kurzemes plānošanas reģions ir vadošais partneris, divi partneri ir no Latvijas- Liepājas pilsētas dome un Saldus novada pašvaldība un divi no Lietuvas-Kretingas dienas aktivitāšu centrs un Klaipēdas pilsētas sociālais dienests.

Projekta mērķis ir veicināt vienlīdzīgu attieksmi pret personām ar invaliditāti un uzlabot personu ar redzes traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā.

Projekts nodrošina kompleksu risinājumu, lai uzlabotu cilvēku ar redzes traucējumiem un invaliditāti dzīves kvalitāti, samazinātu diskrimināciju un nodrošinātu labākas iespējas piedalīties pierobežas reģionu ekonomiskajā, sociālajā, politiskajā un kultūras dzīvē.

Kurzemes plānošanas reģions projekta ietvaros organizēja 10 divu dienu apmācības dažādu jomu speciālistiem, lai uzlabotu viņu kompetences darbā ar cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Apmācības notika pēc piecām apmācību programmām, kas arī tika izstrādātas šī projekta ietvaros. Lietuvā, Kretingas un Klaipēdas speciālistiem arī notika 18 apmācības, kopumā apmācot 560 speciālistus. Liepājas, Saldus un Kretingas partneri organizēja dzīves prasmju nodarbības mērķgrupai – cilvēkiem ar redzes traucējumiem, piedāvājot apgūt un uzlabot dažādas prasmes, kas uzlabo cilvēku ar invaliditāti ikdienas dzīvi. Liepājā nodarbības organizēja Liepājas Neredzīgo biedrība, kas projekta laikā 117 personām ar īpašām vajadzībām vadīja dažādas dzīves prasmju uzlabošanas nodarbības IT jomā, mājturībā, amatniecībā un orientēšanos vidē. Saldū nodarbības notika gan speciālajā bērnu dārzā, gan pieaugušajiem, apgūstot IT tehnoloģijas un dzīves prasmju nodarbībās, kopumā 52 nodarbības pieaugušajiem un 24 nodarbības bērniem.

Projekta ietvaros tika organizēti 12 publiski pasākumi sabiedrības izpratnes veicināšanai par cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Liepājā notika plašs pasākums par godu starptautiskajai neredzīgo dienai, tāpat notika apaļā galda diskusijas, iesaistot mērķa grupas un jomas speciālistus. Publisko pasākumu ietvaros, notika aktivitātes vairākās Kurzemes pilsētās, gan Priekulē, Kuldīgā, Skrundā un Saldū. Sabiedrības izpratnes veicināšanai, pasākumi notika iesaistot gan skolu jaunatni, gan plašāku sabiedrību, piedaloties pašiem cilvēkiem ar redzes traucējumiem, stāstot un rādot par savu dzīvi, iesaistot pasākuma apmeklētājus, piedāvājot dažādus simulācijas aprīkojumus- brilles, tandēmriteņus, runājošus pulksteņus, svarus, kalkulatorus uc aprīkojumu. Pasākumu laikā notika diskusijas, tika analizēts līdz šim izdarītais vides un pakalpojumu pielāgošanas jomā un nākotnē darāmās lietas, lai vēl vairāk uzlabotu gan vidu gan pakalpojumus, gan informācijas pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Projekta laikā notika trīs pieredzes apmaiņas braucieni, kur abu programmas dalībvalstu speciālisti dalījās pieredzē, apmeklēja projekta partneru iestādes pirms un pēc pielāgojumu īstenošanas, apmeklēja labās prakses piemērus gan Latvijā, gan Lietuvā. Par vienu no veiksmīgākajiem tika atzīts Dvēseles Veldzes dārzs Ziemupē, ko ir izveidojusi Liepājas Neredzīgo biedrība, kas piedāvā rehabilitācijas pakalpojumus cilvēkiem, kas zaudējuši redzi vai ieguvuši cita veida invaliditāti.

Projekta ietvaros tika uzlabota infrastruktūra. Kurzemē- Liepājas pludmalē izvietotas četras koka laipas, uzstādītas piecas taktilās kartes pilsētvidē un septiņdesmit viena taktilā zīme dažādās pašvaldības pakalpojumu sniegšanas vietās Liepājas pilsētā. Kretingas dienas aktivitāšu centrā tika izvietotas taktilās kartes un zīmes, marķētas iekštelpas saskaņā ar Universālo dizainu, izbūvētas vadulas no stāvvietas līdz iestādei, uzstādīta audio iekārta pie iestādes ieejas, ko var lietot cilvēks ar redzes traucējumiem. Klaipēdas pilsētas sociālajā dienestā tika pielāgotas iekštelpas izveidojot klientu pieņemšanas punktu, iegādājoties mobilo pacēlāju, marķējot vidi pie ēkas saskaņā ar Universālā dizaina principiem.

Kopumā projekta aktivitāšu rezultātā tika uzlabota dzīves kvalitāte cilvēkiem ar dažāda veida traucējumiem, tai skaitā, ar redzes traucējumiem un veicināta sabiedriskās domas maiņa attiecībā uz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un viņu iekļaušanos sabiedrībā.

Informāciju sagatavoja:
Projekta vadītāja
Laura Pakule-Krūče
Tālrunis: 26114020, laura.pakule@kurzemesregions.lv
Latvijas – Lietuvas sadarbības programmas mājaslapa www.latlit.eu