No 13. līdz 17. februārim Kurzemes plānošanas reģions (turpmāk tekstā -KPR) sadarbībā ar Liepājas Universitātes Mūžizglītības nodaļu (turpmāk tekstā – LiepU MN), Ventspils Digitālo centru un biedrību “Radošo personību klubs “LIGZDA”” Tukumā (turpmāk tekstā – LIGZDA) ERASMUS+ KA1 projektā Nr. 2022-1-ES01-KA121-ADU-000061780 darba ēnošanas vizītē uzņēma pieaugušo izglītības mācību centra CEPA Tenerifē (turpmāk tekstā – CEPA) direktori Ana Belen Gonzalez Matos.
Vēl pagājušajā gadā, ģenerējot idejas un meklējot potenciālos partnerus ERASMUS+ programmas projektu konkursam pieaugušo izglītības jomā, KPR izveidojās veiksmīga komunikācija ar CEPA pārstāvjiem par sadarbības iespējām. Pirmā mūsu vienošanās par sadarbību bija, KPR būt uzņemošajai organizācijai Latvijā CEPA ERASMUS+ mobilitātes projekta darba ēnošanas vizītes īstenošanai. Tika izrunātas interesējošie jautājumi, saskaņota vizītes programma un varējām uzsākt aktivitātes īstenošanu.
Protams, galvenā interese no CEPA bija iepazīties ar pieaugušo izglītības organizēšanas un koordinēšanas nosacījumiem Latvijā, iepazīstot gan pieaugušo izglītības sistēmu, gan politiku, kā arī apmeklējot pieaugušo izglītības nodrošinātājus, lai ar viņiem diskutētu par problēmām un izaicinājumiem pieaugušo izglītībā, vērotu praktiskās nodarbības, satiktos ar pieaugušo izglītojamajiem. Tāpat viens no aktuālajiem jautājumiem bija, kādas ir Latvijas iedzīvotāju, īpaši pieaugušo ar zemu izglītības līmeni, digitālās prasmes, kā pie mums tiek īstenota digitālo prasmju apmācība un kā ar to veicas.
Savukārt es kā KPR reģionālā izglītības koordinatore, lai vizīte būtu interesantāku un daudz vērtīgāka, jau pašā plāna izstrādes sākumā piedāvāju iepazīties ar pieaugušo izglītības organizēšanu Latvijā dažādos līmeņos – formālā un neformālā izglītība; augstākā izglītības iestāde (LiepU), digitālo prasmju apguves centrs (Ventspils Digitālais centrs) un interešu izglītības programmas (LIGZDA)-, kā arī tā, lai būtu iespēja ar Kurzemes reģionu iepazīties plašāk.
CEPA darba ēnošanas vizīte sākās pirmdien, 13.februāri, kad Ana Belena tikās ar LiepU vadītāju Ilmu Neimani un projektu vadītāju Viktoriju Jākobsoni. Diena sākās ar nodaļas ikdiena darba organizēšanu, diskutējot gan par administratīvā darba organizēšanu, gan mārketinga aktivitātēm. Tāpat tika apspriesti un salīdzināti Latvijas un Spānijas pieaugušo izglītības organizēšanas izaicinājumi, finansējuma iespējas un mērķauditoriju aktivitāte, iesaiste. Un vakarpusē CEPA direktorei bija iespēja pašai iekāpt pieaugušā, kurš mācās, kurpēs un piedalīties angļu valodas grupas apmācībās. Pēc mācībām, kā atzina Ana Belena, tā bija lieliska iespēja un ļoti vērtīga pieredze, kas ļāva gan redzēt darba organizāciju, gan satikties ar pieaugušajiem studentiem, pašai esot vienlīdzīgā lomā ar izglītojamajiem.
Otrdien Ana Belen devās uz Ventspili, kur jau trešdien bija ieplānota tikšanās ar Ventspils Digitālajā centra pārstāvjiem. Šo centru iekļāvām darba ēnošanas vizītē, jo gan cenyra viena no darbības jomām, gan arī CEPA interesējošā joma ir digitālās prasmes, digitālo prasmju apmācību programmas un apmācību organizēšana pieaugušajiem. Ana Belena stāstīja, ka Spānijā cilvēkiem ir ļoti lielas problēmas ar digitālajām kompetencēm un tā ir viena no galvenajām problēmām īpaši, ja runa ir par iedzīvotājiem ar zemu izglītības līmeni.
Darba ēnošanas vizīte trešdien un ceturtdien Ventspils Digitālajā centrā un arī Ventspils zinātnes centrā VIZIUM bija ļoti vērtīga, lai gūtu priekšstatu par šīs jomas apmācībām visu paaudžu iedzīvotājiem, cilvēkiem ar dažādu izglītības līmeni, atklājot izcilu sadarbības modeli starp starp šīm iestādēm, lai digitālās un IKT prasmes apgūt interesantāk, arī ar inovatīvām tehnoloģijām un daudz augstākā līmenī.
Ceturtdien Ana Belen darba ēnošanas vizītei Ventspilī pievienojos arī es un arī man bija interesanti uzzināt gan par abu centru ikdienu, gan par dažādajiem vietēja mēroga un starptautiskajiem projektiem. Pēc viesošanās zinātnes centrā VIZIUM abas devāmies uz Tukumu, kur notika CEPA direktores iepazīšanās ar biedrības “LIGZDA” vadītāju un aktīvākajiem biedriem. “LIGZDA” darbojas jau vairāk kā 10 gadus un aktīvi īsteno dažādas interešu izglītības un brīvā laika pavadīšanas nodarbības vietējās kopienas visu paaudžu pārstāvjiem. Šī viesošanās CEPA direktorei bija vērtīga pieredze, jo biedrība ikdienā strādā gana ar bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem, gan ar sociālajam riskam pakļautām personām, ar personām ar īpašajām vajadzībām un personām ar zemu izglītības līmeni, kas ļoti aktuāli ir arī Spānijā. Tāpat “LIGZDA” īstenotās aktivitātes un izglītības programmas ir iekļaujošas un ERASMUS+ programmas kvalitātes standartiem atbilstošas, popularizējot un organizējot brīvprātīgo darbu, kā partnerorganizācija iesaistoties ERASMUS+ apmaiņas programmās jauniešiem, organizējot dažādas apmācības, piemēram, herbalistika, keramika, ECO kosmētikas izgatavošana, popularizējot zaļo dzīvesveidu un darot daudz citas vērtīgas un nozīmīgas lietas vietējās kopienas izaugsmes veicināšanai.
Arī mēs, Ana Belen un es, “LIGZDA” mājvietā Brīvības laukumā 13, Tukumā piedalījāmies ECO kosmētikas izgatavošanas meistarklasē. Ana Belen bija ļoti priecīga par šādu pieredzi, jo kā viņa pati atzina, arī viņu skolā tiek organizētas šādas apmācības, bet šeit tas esot bijis daudz profesionālāk, daudz aizraujošāk un, ka tagad viņa varēs pamācīt CEPA pedagogus.
Piektdien no rīta ar Ana Belen tikos Tukumā, lai pārrunātu vēl interesējošos jautājumus par Latvijas un Spānijas izaicinājumiem pieaugušo izglītībā, apspriestu kādu globālu politisku aktualitāti un, lai dotos uz Rīgu. Pēdējā darba ēnošanas vizītes dienā Rīgā apmeklējām Nacionālo mākslas muzeju, kur CEPA direktore iepazinās ar muzeja piedāvājumu pieaugušo izglītībā un salīdzināt to ar muzeju piedāvājumu Spānijā šajā jomā. Ana Belen pēc tam smejoties teica, ka žēl, ka piektdiena nebija tā diena, kad kādā no programmām varētu piedalīties arī viņa, bet laikam labi, jo viesošanās Kurzemē bija ļoti intensīva un gana praktiska, ka nezin vai pietiktu izturības.
Lai arī šajā reizē KPR bija tikai uzņemošā organizācija, taču sadarbībā ar LiepU, Ventspils Digitālo centru un “LIGZDA” mēs organizējām vērtīgu un interesantu darba ēnošanas vizīti CEPA direktorei. Šī vizīte arī mums bija interesanta, jo vēlreiz iepazinām viens otru un arī savādāku pieredzi, uzzinot par Spānijas izaicinājumiem un problēmām pieaugušo izglītošanā. Kā arī, cerams, ka šī vizīte nākotnē dos jaunas un noderīgas projektu idejas un sadarbības iespējas pieaugušo izglītības organizēšanai Kurzemē.
Paldies par sadarbību Viktorijai no LiepU, Dacei no Ventspils Digitālā centra un Raimondai no “LIGZDA”, kā arī visiem pārējiem, kuri iesaistījās un dalījās ar pieredzi un zināšanām!
Lai veiksmīga sadarbība arī nākotnē!
Agnese Lāce
KPR reģionālā izglītības koordinatore