LLI-468 I can work
Kurzemes plānošanas reģions decembra mēnesī projekta LLI-468 „Solis uz priekšu: attīstot personīgos resursus un nodarbinātībai nepieciešamās prasmes” (I can work), ietvaros viesojās divos uzņēmumos SIA “Arčers BB” Rojā, Talsu novadā, kam pieder kafejnīca “Otra puse” un viesnīca “Roja” un sociālajā uzņēmumā “Radošās maizes laboratorija “Ramala””, Ventspilī.
Uzņēmuma “Arčers BB” vadītāja Zane Vaivode mūs laipni sagaidīja un iepazīstināja ar uzņēmuma darbību, uzsverot, ka aktīvākā ir tūrisma sezona no maija līdz oktobrim. Šajā laikā uzņēmums piesaista papildus darbiniekus, un ir pieredze cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanā. Uzņēmumā ir darbojušies divi jaunieši ar invaliditāti, no kuriem viens ir veicis teritorijas uzkopšanas darbus, bet otra darbiniece ir darbojusies lietvedības jomā. Vadītāja uzsver, ka uzņēmējam, piesaistot darbinieku ar invaliditāti, ir jāapzina invaliditātes veids un jānodrošina darbs atbilstoši viņa spējām. Jāņem vērā, ka ikdienā šim cilvēkam visdrīzāk būs nepieciešams atbalsts un uzraudzība. Uzņēmums ir izmantojis Valsts Nodarbinātības aģentūras sniegto atbalstu – subsidētās darba vietas. Šis atbalsts ir bijis noderīgs, bet būtu vajadzība šādu atbalstu nodrošināt ilgtermiņā.
Šis atbalsts ir plānots ar mērķi – veicināt uzņēmēju atbildību par cilvēku ar invaliditāti iesaistīšanu patstāvīgā darbā, bet, diemžēl, ne vienmēr uzņēmumi to var atļauties. Diskusijā arī piedalījās jaunieši ar invaliditāti, kuri dalījās ar pozitīvo darba pieredzi un uzsvēra, cik nozīmīgi viņiem ir būt noderīgiem, palīdzēt, aizpildīt savu ikdienu. Viena no jaunietēm dalījās ar pieredzi, ka, pateicoties iespējai strādāt, ir tikusi pāri emocionālām grūtībām, nomāktībai un sajūtai, ka nevienam neesi vajadzīgs. Uzņēmuma vadītāja stāsta, ka viens no jauniešiem nāk uzkopt teritoriju, palīdzēt darbos, pat tad, kad nav sezonas, un uzņēmējam nav iespējas šo cilvēku nodarbināt, jo viņš jūtas noderīgs.
Otrs uzņēmums, ko apmeklējām, ir radošā maizes laboratorija SIA “Ramala”.
Uzņēmums nodarbojas ar konditorejas izstrādājumu izgatavošanu, sniedz ēdināšanas pakalpojumus, kā arī organizē maizes terapijas nodarbības. Pirmo reizi ar maizes terapijas nodarbībām uzņēmuma saimniece iepazinās Bulgārijas organizācijā “Maizes māja”, kas radījusi maizes terapiju kā darba metodi un popularizē to visā pasaulē. Maizes terapija palīdz attīstīt sīko motoriku, raisa fantāziju un izdomu, attīsta ikdienā nepieciešamās prasmes un iemaņas, sniedz pozitīvas un neaizmirstamas emocijas.
Tikšanās laikā saimniece mums ļāva izbaudīt maizes terapijas nodarbību, kas bija brīnišķīgs piedzīvojums, un rezultātā tapa maizes klaips eglītes formā, kas ar savu siltumu un smaržu piepildīja visu telpu.
Uzņēmuma vadītāja Ruta Šenkevica dalījās ar pieredzi dažādu mērķgrupu nodarbināšanā un diskutēja par iespējām nodarbināt cilvēkus ar invaliditāti.
Diskusijā piedalījās atbalsta centra ģimenēm un bērniem ar īpašām vajadzībām “Cimdiņš” vadītāja Ieva Sāmīte. Viņa uzsvēra, ka būtiski būtu veicināt sadarbību starp pašvaldības iestādēm, uzņēmumiem un nevalstiskā sektora organizācijām, kas ikdienā strādā ar cilvēkiem ar invaliditāti. Viņa uzsver, ka jaunieši, kuri apmeklē “Cimdiņu”, ļoti labprāt iesaistās ikdienas saimniecisko darbu veikšanā, piemēram, teritorijas uzkopšanā, sniega tīrīšanā u.c aktivitātēs. Sadarbojoties un piesaistot mentoru, lai nodrošinātu atbalstu un uzraudzību darba procesā, šos jauniešus ar garīga rakstura traucējumiem veiksmīgi varētu nodarbināt tādās jomās kā sētnieka palīgs, pavāra palīgus u.c. jomās.
Savās vēlmēs un sapņos par darbu dalījās arī jaunieši ar invaliditāti. Viņi uzsvēra, ka ir ļoti priecīgi, ka var būt noderīgi un iesaistīties nodarbinātībā, un kā galvenās jomas, kurās varētu strādāt, minēja trauku mazgāšanu, apkārtnes uzkopšanu, palīgdarbus virtuvē pie produktu sagataves.
Pasākuma noslēgumā sēdāmies pie galda, diskutējām un cienājāmies ar uzņēmuma saimnieces sarūpētajiem kārumiem un tēju.
Atgādinām: ja arī Jūsu uzņēmums ir sociāli atbildīgs un vēlas iegūt plašāku informāciju par cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanas nosacījumiem un ieguvumiem, aicinām sazināties ar Kurzemes plānošanas reģiona projekta “I can work” vadītāju Ilonu Talenti: tālr. 27016380 vai e-pasts: ilona.talente@kurzemesregions.lv
Vairāk informācijas uzņēmējiem par individuālām tikšanās reizēm, kas tiek piedāvātas projekta “I can work” ietvarosProjekta “I can work” aktivitātes tiek īstenotas ar Interreg Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam atbalstu. Vairāk par projektu uzziniet Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapā: https://kurzemesregions.lv/projekti/socialas-joma/i-can-work/
Papildu informācijai:
Ilona Talente
Kurzemes plānošanas reģiona
projekta “I can work” vadītāja
Tālrunis: 27016380,
Epasts: ilona.talente@kurzemesregions.lv
Šī informācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.