Oktobra noslēgumā Kurzemes plānošanas reģiona (KPR) speciālisti projekta Nr. LV-LOCALDEV-0004 “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Kurzemes plānošanas reģionā” (”Entrepreneurship in Kurzeme”) ietvaros devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Rogalandes novadu Norvēģijā. Pateicoties EEZ grantu programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras attīstība” piešķirtajam finansējums Divpusējās sadarbības fonda aktivitāšu īstenošanai, braucienā bija iespēja piedalīties arī visu Kurzemes reģiona pašvaldību pārstāvjiem.
Vizītes pirmajā dienā tika apmeklēts projekta partneris – Vardafjellas vidusskola. Skolā tiek piedāvāta iespēja mācīties dažādās programmās – ekonomika un uzņēmējdarbība, mediji un komunikācija, starptautiskais bakalaurs un vispārējās studijas. Skolēnu mācību uzņēmums, kurš ražo bioloģisko garšvielu sāli, viesosies Latvijā novembra sākumā.
Viesojāmies uzņēmumā Aibel, kas ir vadošais pakalpojumu uzņēmums naftas, gāzes un jūras vēja nozarē. Aibel būvē un uztur platformas un citu enerģētikas nozarei svarīgu infrastruktūru. Uzņēmums ieņem vadošo pozīciju Eiropas jūras vēja rūpniecībā un jūras naftas un gāzes iekārtu un krasta pārstrādes rūpnīcu elektrifikācijā. Aibel ir viens no lielākajiem piegādātājiem Norvēģijas kontinentālajā šelfā un pilna klāsta inovatīvu un ilgtspējīgu risinājumu piegādātājs. Uzņēmuma birojos Norvēģijā, Taizemē un Singapūrā strādā vairāk nekā 4300 darbinieku. Turklāt Aibel pieder divas modernas būvētavas Haugesundā, Norvēģijā un Laem Chabang, Taizemē, ar ievērojamu rūpnieciskās ražošanas un būvniecības jaudu. Tika nodrošināta arī unikāla iespēja uzkāpt uz Dogger Bank pārveidotāja platformas.
Apmeklējām vienu no vecākajām bākām Norvēģijā – Høyevarde bāku, kura tika uzcelta 1700. gadā un bijusi ļoti nozīmīga bāka šajā reģionā. Šobrīd, lai uzturētu ēkas labā stāvoklī, šīs ēkas tiek izmantotas tūrisma vajadzībām.
Tikāmies ar Haugesundas apgabala mēru, kurš pastāstīja par reģiona vēsturi, tagadnes izaicinājumiem un nākotnes perspektīvām. Pārrunājām kopīgās un atšķirīgās lietas mūsu pašvaldībās un valstu pārvaldēs.
Røvær akvakultūras centrā apmeklējām ekspozīciju par Norvēģiju kā jūras velšu valsti un iepazināmies ar izaicinājumiem, ar kuriem viņi sastapušies, lai kļūtu par pasaules līderi rūpnieciski audzētu lašu ražošanā. Bija iespēja nokļūt arī jūrā ierīkotajā lašu audzētavā.
Viesojāmies arī Raw Ocean Lodge, kas ir atpūtas un cita veida pasākumu norises vieta, kuru izveidoja draugu kompānija un šobrīd gan virtuvē, gan citur izmanto vietējos, Karmøy apgabalā iegūtos produktus, maksimāli ievērojot ilgtspējības pamatprincipus.
Brauciena noslēgumā apmeklējām Gründerloftet – biroju kopienu uzņēmējiem, jaunuzņēmumiem, ārštata darbiniekiem un uzņēmumiem, kuri vēlas domāt ārpus rāmjiem. Viņu mērķis ir apvienot aizraujošus cilvēkus un izveidot kontaktpunktu inovācijām un radošumam reģionā. Gründerloftet ir pazīstama ar savu silto atmosfēru un iedvesmojošo apkārtni. Tā ir vieta, kur uzņēmēji var satikt viens otru, vieta, kur idejas kļūst par realitāti. Sanāksmē piedalījās arī citas organizācijas, lai iepazīstinātu mūs ar esošajiem un topošiem uzņēmējiem pieejamo atbalstu Norvēģijā.
Vizīte tika organizēta, lai mācītos Norvēģijas pieredzi un labo praksi uzņēmējdarbības veicināšanas un atbalsta jautājumos un tas mums pilnībā izdevās. Brauciena dalībnieki ieguva daudz vērtīgas informācijas, kas būs noderīga savu pašvaldību un iestāžu darbu plānošanā un attīstīšanā
Vairāk informācijas par projektu:
Plašāka informācija par projektu Nr. LV-LOCALDEV-0004 “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Kurzemes plānošanas reģionā” (”Entrepreneurship in Kurzeme”) un atbalsta iespējām uzņēmumiem pieejama Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapā un https://eeagrants.lv.
Papildu informācijai:
Viktorija Reine
Kurzemes plānošanas reģiona projektu koordinatore
e-pasts: viktorija.reine@kurzemesregions.lv