Projekta “Atbalsts vēsturisko kūdras ieguves vietu revitalizācijai” apraksts
Viens no Latvijas tautsaimniecības nozīmīgākajiem resursiem ir kūdra. Tomēr Latvijas kūdras nozarē konstatētas vairākas pastāvošas problēmas, t.sk., tautsaimniecības, normatīvā regulējuma, kūdras nozares pārvaldības, ģeoloģiskās informācijas kvalitātes un saglabāšanas, rekultivācijas jomas. Lai veiksmīgi apsaimniekotu vēsturiski degradētas kūdras teritorijas, nepieciešams veikt to inventarizāciju, apkopojot pieejamos datus un veicot tālāku izpēti par teritorijas attīstības un izmantošanas iespējām. Tā novedot pie iespējas veikt šo degradēto kūdras ieguves vietu rekultivāciju, lai degradētas teritorijas atgrieztu saimnieciskajā apritē.
Projekta mērķi:
- Veicināt vēsturisko kūdras ieguves vietu sanāciju, iegūstot un analizējot datus par vēsturiskām kūdras ieguves vietām Taisnīgas pārkārtošanas fonda mērķteritorijās, to stāvokli un iespējamajiem rekultivācijas veidiem.
- Iegūt un apkopot informāciju par kūdras izmantošanu enerģētikā pašvaldību organizētajos siltumapgādes pakalpojumos un iespējamos risinājumus cita atjaunojama enerģijas resursa izmantošanai.
- Nodrošināt potenciālos projektu iesniedzējus, pašvaldības un privātpersonas, ar kvalitatīvu informāciju projektu dokumentācijas sagatavošanai Taisnīgas pārkārtošanas fonda investīciju piesaistei.
Plānotie iznākuma rezultāti un rādītāji:
- Veikta izpēte un inventarizācija pašvaldību un privātpersonu īpašumā esošajās vēsturiskajās kūdras ieguves vietās, sasniedzot vismaz 9000 ha platību.
- Izstrādāti rekultivācijas plāni vēsturiskajām kūdras ieguves vietām, kuru īpašnieki (pašvaldības, privātīpašnieki) ir izrādījuši interesi. Rekultivācijas plāni ietvers informāciju par rekultivējamo platību, rekultivācijas metodēm, kurām ir potenciāli vislielākais SEG emisiju samazinājums, iekļaujot samazinājuma aprēķinu, rekultivācijas izmaksu aplēses, kā arī informāciju par praktiskajiem rekultivācijas procesa soļiem.
- Izstrādātas vadlīnijas:
- par principa “nenodarīt būtisku kaitējumu” klimata un vides mērķu novērtējumu vēsturiskajās kūdras ieguves vietās;
- par sociālekonomisko novērtējumu katram no vēsturisko kūdras ieguves vietu rekultivācijas veidiem;
- par ekosistēmu pakalpojumu novērtējumu katram no vēsturisko kūdras ieguves vietu rekultivācijas veidiem;
- par vēsturisko kūdras ieguves vietu atzinumu par rekultivētām.
- Apkopota informācija par kūdras izmantošanu enerģētikā pašvaldību organizētajos siltumapgādes pakalpojumos un iespējamajiem risinājumiem cita atjaunojamā enerģijas resursa izmantošanai.
- Noorganizēti sabiedrības informēšanas, izglītošanas, komunikācijas un vizuālās identitātes pasākumi — semināri un pieredzes apmaiņas vizītes, no kuriem trijos tiks nodrošināti cilvēkiem ar dažāda veida funkcionāliem traucējumiem piekļūstami formāti — pasākumu ieraksti ar titriem.
Projekta partneri:
- Vidzemes plānošanas regions (Vadošais partneris);
- Kurzemes plānošanas reģions;
- Latgales plānošanas reģions;
- Zemgales plānošanas reģions;
Projekta finansējums:
- 2 253 707,27 EUR, tai skaitā Taisnīgas pārkārtošanās fonda finansējums 1 915 651,18 EUR apmērā un valsts budžeta līdzekļi 338 056,09 EUR.
Īstenošanas laiks:
- 01.10.2024. – 31.12.2026.