EE-LV00152

2025. gada 25. janvārī Rojas Jūras Zvejniecības muzeja filiālē “Kaltenes klubs” notika seminārs un izstādes „Stāsti no jūras dzelmes” atklāšana. Pasākumu organizēja biedrība „Domesnes” sadarbībā ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi, Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociāciju un Rojas Zvejniecības muzeju. Šī pasākuma mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību Kolkasraga zemūdens mantojumam – mazāk pētītai, taču nozīmīgai jomai. Kolkasraga apkārtējā jūra tiek uzskatīta par lielāko kuģu kapsētu Baltijas jūrā, taču zemūdens pētījumi Latvijā ir vēl salīdzinoši maz izplatīti, bieži vien balstoties uz nirēju un vēstures entuziastu ieguldījumu.

Seminārā piedalījās dažādu nozaru speciālisti un brīvprātīgie, kopā astoņi stāstnieki. Pasākuma ievadā biedrības „Domesnes” vadītāja Dženeta Marinska iepazīstināja ar biedrības darbību un Kolkasraga mantojuma nozīmību. Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Arheoloģijas un vēstures daļas speciālists Kaspars Markus Molls sniedza ieskatu zemūdens pētniecībā Latvijā, īpaši izceļot brīvprātīgo un biedrību nozīmi mantojuma apzināšanā un saglabāšanā.

Kurzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Anete Jansone un Latvijas Hidroekoloģijas institūta projektu vadītāja Ieva Putna-Nīmane seminārā prezentēja projektu „Coreel”, kura mērķis ir savākt un pārstrādāt bezsaimnieka tīklus, sadarbojoties ar Latvijas un Igaunijas partneriem. Šis projekts sniedz būtisku ieguldījumu Baltijas jūras ekosistēmas attīrīšanā un vides saglabāšanā.

Seminārā tika pieminēta arī 1999. un 2000. gadā notikusī lielākā zemūdens pētniecības ekspedīcija Latvijas piekrastē, kuru vadīja Latvijas Kara muzeja Ieroču un militārās tehnikas nodaļas vadītājs Dainis Poziņš, sadarbojoties ar zviedru un igauņu pētniekiem. Rojas un Engures ostas pārvaldnieks Jānis Megnis dalījās pieredzē par “spoku tīklu” meklēšanas ekspedīcijām, kuras izgaismoja Baltijas jūras vides piesārņojuma problēmu.

Īpašu entuziasmu par zemūdens mantojuma apzināšanu un saglabāšanu demonstrēja niršanas kluba „Baltijas ronis” pārstāve Žanna Šeļementjeva, kura dalījās ar aizraujošiem stāstiem no savas pieredzes.

Paldies par iespēju piedalīties un visiem dalībniekiem par aizraujošo un vērtīgo diskusiju!

Vairāk par projektu COREEL:

Projekts “Nolietotu un pazaudētu zvejas rīku savākšana un pārstrāde” (COREEL) tiek īstenots, lai uzlabotu Igaunijas-Latvijas pierobežas ūdenstilpņu vides stāvokli, attīrot ūdeņus no pamestiem zvejas rīkiem, nodrošinātu atbilstošas ​​un mūsdienīgas nolietotu un pamestu zvejas rīku savākšanas iekārtas četrās vietās Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas reģionā, kā arī veicinātu atbildīgu nolietoto zvejas rīku pārstrādi.

Vairāk par projektu uzziniet: https://kurzemesregions.lv/projekta-coreel-apraksts/

Informāciju sagatavoja:
Anete Jansone
Kurzemes plānošanas reģiona projekta COREEL vadītāja
Mob: 26355733
E-pasts: anete.jansone@kurzemesregions.lv