Ministru kabinetā otrdien, 2023. gada 9. jūlijā, apstiprināja Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas izstrādāto noteikumu projektu par Taisnīgas pārkārtošanās fonda (TPF) finansējuma piešķiršanu Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales plānošanas reģioniem kūdras sadedzināšanas iekārtu novērtēšanai pašvaldībās un vēsturisko kūdras ieguves vietu inventarizācijas veikšanai un rekultivācijas plānu izstrādei.

Plānošanas reģionu projekta*  mērķis ir veicināt vēsturisko kūdras ieguves vietu rekultivāciju, iegūstot datus par vēsturiskajām kūdras ieguves vietām vismaz 9000 hektāru platībā pašvaldību un privātpersonu īpašumos, to stāvokli un nosakot katrai vietai piemērotāko rekultivācijas veidu. Tāpat arī apzināt kūdras sadedzināšanas iekārtu izmantošanu Latvijas pašvaldību organizētajos siltumapgādes pakalpojumos un izpētītu alternatīvas iekārtu pielāgošanai atjaunīgo resursu izmantošanai. Pašvaldības un privātpersonas ar sagatavotajiem vēsturisko kūdras ieguves vietu rekultivācijas plāniem vai risinājumiem kūdras sadedzināšanas iekārtu aizstāšanai varēs pieteikties uz Taisnīgas pārkārtošanās fonda finansējumu.

Kopējais plānotais finansējums plānošanas reģionu projektam ir 2,25 milj. eiro, t.sk. TPF finansējums – 1,92 milj. eiro un valsts budžeta līdzfinansējums vismaz 338,13 tūkst. eiro.

Papildus projektā tiks izstrādātas vadlīnijas, piesaistot jomas ekspertus, lai atbilstoši normatīvajiem aktiem izstrādātu kārtību kādā atzīt vēsturisko kūdras ieguves vietu rekultivācijas faktu, sociālekonomisko labumu un sniegto ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanai no vēsturiskajām kūdras ieguves vietām.

Projekta  īstenošanas teritorijas ir atbilstošas Taisnīgas pārkārtošanās teritoriālajam plāna tvēruma, kurš nosaka TPF finansējuma pieejamību Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales statistiskajiem reģioniem saskaņā ar 2022.gada 25. novembrī spēkā esošo statistiski teritoriālo vienību nomenklatūras NUTS 3. līmenī. Projektā netiek ietvertas teritorijas, kas atrodas Rīgas un Jūrmalas valstspilsētās, Ādažu, Limbažu, Ogres, Ropažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Salaspils, Saulkrastu, Siguldas un Tukuma novados. Projekta iesniegumu atlasi un īstenošanas uzraudzību nodrošinās Centrālā finanšu un līgumu aģentūra. Projekts jāīsteno līdz 2026.gada 31.decembrim. Lūdzam sekot līdzi aktuālajai informācijai par projektu atlasēm Centrālās finanšu un līgumu aģentūras tīmekļvietnē:  https://www.cfla.gov.lv/lv/2021-2027-projektu-atlases.

* Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam 6.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Pārejas uz klimatneitralitāti radīto ekonomisko, sociālo un vides seku mazināšana visvairāk skartajos reģionos” 6.1.1.1. pasākuma “Atteikšanās no kūdras izmantošanas enerģētikā” projektu iesniegumu pirmās atlases kārtas īstenošanas noteikumi

Informācijas avots: VARAM