Kurzemes plānošanas reģiona Administrācija turpina 2015.gada janvārī uzsāktās tikšanās ar reģiona pašvaldībm, lai diskutētu par deinstitucionalizācijas (DI) īstenošanas iespējām konkrētajās pašvaldībās un reģionā kopumā.
Līdz šim informāciju uzklausīja 17 Kurzemes pašvaldību attīstības plānotāji, sociālo dienestu, bāriņtiesu un pašvaldību domes pārstāvji, sociālo un izglītības iestāžu vadītāji.
Diskusijas galvenokārt skāra jautājumus par pakalpojumu sistēmu personām ar garīga rakstura traucējumiem un tās pilnveides iespējām. Jāsecina, ka bieži visiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem tiek piedēvētas uzvedības izpausmes, kas rakstūrīgas vienam konkrētam cilvēkam pašvaldībā. Tas veicinājis nepatiesu stereotipu veidošanos un izpratnes trūkumu par šo cilvēku dažādību un arī atšķirīgajām vajadzībām. Diskusiju laikā tika meklēta jauna izpratne un jauni risinājumi specifisku situāciju risināšanai gan gadījumos, kad cilvēkam ir psihiskas saslimšanas, gan ja ir garīgas attīstības traucējumi. Grupu dzīvokļu pakalpojumi un dienas aktivitāšu nodrošināšana ir galvenie iztrūkstošie risinājumi. Būtiska nozīme būs atbalsta grupu izveidei un darbībai.
Vairākās pašvaldībās aktuāls bija arī jautājums par bērnu namu klientu atgriešanos dzīvē sabiedrībā. Te jāsecina, ka jāuzlabo situācija ar audžuģimenēm, aizbildņiem un adoptētājiem.
Kopumā ikdienas prasmju trūkums un materiālā nenodrošinātība, strādājošo speciālistu un visas sabiedrības attieksme var ietekmēt plānoto mērķa grupu integrācijas veiksmi vai neveiksmi.
Kurzemes plānošanas reģiona Sociālo pakalpojumu attīstības ekspertes Ingas Kalniņas prezentācija Buklets par Grupu dzīvokļiem personām ar garīgās attīstības traucējumiem, to izveides iespējām Latvijā