No 29. augusta, 2024 Padures pagasta pilsētvidē (gājēju alejā), Kuldīgas novadā būs skatāmi mākslinieces Sabīnes Šnē darbi ar nosaukumu ”Nozagtais zaļums. Padomju mantojums” (2024). Tie sastāv no četrām digitālām izdrukām (80 x 150 cm, digitāla druka uz poliestera auduma), kas tapuši rezidences “Piezīmes uz malām: Kuldīgas novada rezidence radošajiem autoriem” ietvaros.
Rezidence jau ceturto gadu notiek Kuldīgas novada pagastos. To rīko biedrība “Kuldīgas mākslinieku rezidence” sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību un kuratori Maiju Rudovsku.
Digitālu zīmējumu izdrukas aplūko padomju okupācijas varas veiktās izmaiņas, kas būtiski ietekmējušas ainavu. Katra no izdrukām parāda dzīvās dabas pārveides procesu, – tie visi ir saistīti ar kādreiz Padurē esošo Lejaskurzemes izmēğinājumu staciju. Sabīne Šnē savos darbos pēta to, kā dažādas dzīves būtnes un organismi izjūt cilvēku veiktās darbības. Šajā darbā galvenie varoņi ir koki, kuri vēsta par: appludinātu upi un mākslīgi izveidotu dīķi Padures HES vajadzībām; meliorāciju un Umaļu kūdras purva izrakšanu; fermu, palīgēku un dzīvojamo ēku celšanu kolhoza darbiniekiem. Mākslas darbos redzamas izdomātas ainavas, kurām par iedvesmu kalpoja ciemata ainas, un vēstījumi par veiktajām vides izmaiņām. Darbos attēloti arī vietējie koki, kas pārnesti digitālā vidē, izmantojot 3D skenēšanas tehnikas, un Padures karte, kurā atzīmētas vietas, kur notikušas pārmaiņas.
Rezidences “Piezīmes uz malām” mērķis ir veicināt radošo personu iesaisti Kurzemē, Kuldīgas novadā, pievēršot uzmanību vietējās kultūrvides izzināšanai, pētniecībai, zināšanu un pieredžu apmaiņai. Šogad rezidences tēma ir neērtā un aizmirstā pagātne un mantojums. Rezidencēs šogad piedalās trīs autores: Sabīne Šnē (Padurē), Baiba Tetere (Rudbāržos) un Elīna Semane (Rendā).
Atbalsta: Kuldīgas novada pašvaldība un Padures pagasts. Finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2024” ietvaros Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.
Mākslinieces biogrāfija:
Sabīne Šnē radošajā darbībā pēta kultūras un dabas krustpunktus, īpašu uzmanību pievēršot attiecībām starp cilvēkiem un citām dzīvām būtnēm un organismiem. Apvienojot zinātniskus pētījumus, laikmetīgas teorijas un fikciju, viņa veido pasaules, kas izgaismo attiecības eksostēmās un daudzsugu saprātu tajās. Šnē darbojas starpdisciplināri, apvienojot video, 3D animāciju, skaņu, skulptūru un zīmējumu. Māksliniece aktīvi piedalās izstādēs Latvijā un ārzemēs, ieskaitot izstādes ArtSect galerijā, Londona (2024), Rīgas fotogrāfijas biennālē, Sigulda (2024), Kupfer galerijā, Londona (2024), RIVA Studios, Londona (2023), Lot Projects, personālizstāde, Londona (2023), Nacionālā mākslas galerijā, Viļņa (2023), Vent Space, Tallina (2022), LLMC festivālā “Survival Kit 13”, Rīga (2022), RIXC Mākslas un zinātnes festivālā, Rīga (2022), Kim? Laikmetīgās mākslas centrā, personālizstāde, Rīga (2022).
Turpmākai informācijai:
Maija Rudovska (rezidences kuratore)
Tālr. 29507442, e-pasts: maijarudovska@gmail.com