Aizvadītais gads Kurzemes kultūrā bija nozīmīgs un ražīgs. “Kurzemes kultūras programma 2024”, kas tika īstenota ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” atbalstu, sniedza iespēju īstenot daudzveidīgus pasākumus, kas bagātināja reģiona kultūras dzīvi visplašākajās jomās. Atbalstītie projekti aptvēra mūziku, literatūru, vizuālās mākslas, vēsturiskā mantojuma izpēti un saglabāšanu, kā arī tradīciju popularizēšanu un laikmetīgās mākslas attīstību. Šie pasākumi sekmēja gan tradicionālo vērtību saglabāšanu, gan inovāciju un radošuma iedzīvināšanu, padarot Kurzemi par dinamisku un iedvesmojošu kultūras telpu.
“Kurzemes kultūras programma 2024” sniedza iespēju kurzemniekiem aktīvi piedalīties reģiona kultūras dzīves bagātināšanā. Kurzemnieki kopumā programmas atbalstam iesniedza 141 projekta pieteikumu, apliecinot reģiona radošumu un iniciatīvu. Ekspertu komisijai bija grūts uzdevums izvērtēt daudzos kvalitatīvos pieteikumus, lai atlasītu projektus ar vislielāko potenciālu reģiona kultūras dzīves stiprināšanā. Atbalstu saņēma 67 projekti, kopumā piešķirot finansējumu vairāk nekā 167 tūkstošu eiro apmērā,” uzsvēra Kurzemes plānošanas reģiona Kurzemes kultūras programmas projekta vadītāja Evita Taupmane.
Atbalstītie projekti 2024. gadā
“Kurzemes kultūras programma 2024” veicināja daudzveidīgu pasākumu un projektu īstenošanu, aptverot mūziku, literatūru, vizuālās mākslas, vēsturiskā mantojuma izpēti un tradīciju saglabāšanu. Apstiprinātie projekti izcēla Kurzemes kultūras bagātību un radošumu, tostarp, …..
- Lībiešu kultūras dienas Ventspilī, kas iepazīstināja ar lībiešu valodas un tradīciju nozīmi, piedāvājot dzejas lasījumus, muzikālus priekšnesumus un izglītojošas darbnīcas.
- Liepājas muzeja izstāde “Liepājas sudrabs”, kas atklāja unikālu sudraba mākslas kolekciju un tās kultūrvēsturisko nozīmi.
- Grāmatu izdošana, tostarp darbi “Rucavas valodas mantojums” un “Būtiņės un Sventājas valodas vārdnīca,” kas saglabāja un popularizēja latviešu valodas paveidus.
- Suitu amatu dienas, kas piedāvāja apgūt un pieredzēt unikālās suitu tradīcijas, piesaistot gan vietējos, gan tūristus.
- Tradicionālie Maizes svētki Otaņķos, kas akcentēja latviešu kulinārā mantojuma nozīmi, īpaši tradicionālās maizes cepšanas prasmes.
- Starptautiskais burdona festivāls, kas Dienvidkurzemē pulcēja folkloras ansambļus un muzikālos kolektīvus, demonstrējot tautas mūzikas daudzveidību.
- Pasaules mazākās izstāžu zāles projekti Aizputē, kur laikmetīgā māksla tika demonstrēta ar paplašinātās realitātes tehnoloģijām.
- Meistarklašu cikls restaurācijā Liepājā, kas piedāvāja praktiskas nodarbības un zināšanu apmaiņu ar restaurācijas speciālistiem.
- Ventspils grāmatu svētki, kas piedāvāja literatūras programmu un radošās darbnīcas bērniem un pieaugušajiem.
Papildus tam norisinājās dziesmu un deju festivāli, amatniecības izstādes, vēsturiskā mantojuma ekspedīcijas un dažādi mūzikas koncerti, kas bagātināja kultūras dzīvi.
““Kurzemes kultūras programmas” ietvaros notikušie pasākumi bija rūpīgi plānoti un organizēti, saņemot daudz pozitīvu atsauksmju gan no apmeklētājiem, gan no nozares profesionāļiem. Šie projekti ne tikai bagātināja Kurzemes kultūras dzīvi, bet arī apliecināja to nozīmīgo ieguldījumu reģiona attīstībā. Vēlos pateikties ikvienam projekta īstenotājam par ieguldīto darbu un sadarbību – jūsu iniciatīvas un centieni padarīja Kurzemi par vēl bagātāku un iedvesmojošāku kultūras telpu,” uzsvēra E. Taupmane.
Kultūras programma – atbalsts Kurzemes kultūras vērtībām un jaunradei
“Kurzemes kultūras programma” kopš 2015. gada veicina reģiona kultūras dzīves daudzveidību un stiprina tā identitāti. Programmas mērķis ir saglabāt un aktualizēt tradicionālās vērtības, vienlaikus atbalstot laikmetīgas jaunrades attīstību. Tā sniedz iespēju īstenot projektus, kas ne tikai iesaista sabiedrību, bet arī nodod zināšanas nākamajām paaudzēm.
2024. gadā programma tika īstenota, pamatojoties uz Latviešu vēsturisko zemju likuma iedalījumu, aptverot Kurzemes kultūrvēsturiskajai teritorijai piederošos novadus un pilsētas: Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu un Ventspils novadus, kā arī Liepājas un Ventspils valstspilsētas. Programma daļēji aptvēra arī Tukuma novadu, ietverot Engures, Zentenes, Sēmes, Smārdes un Pūres pagastus. Savukārt Jaunpils, Džūkstes, Lestenes un Slampes pagastiem, kas pieder Zemgales kultūrvēsturiskajai teritorijai, un Lapmežciema pagastam, kas pieder Vidzemes kultūrvēsturiskajai teritorijai, bija iespēja piedalīties attiecīgi Zemgales un Vidzemes kultūras programmās. Šāda pieeja ļāva veicināt šo teritoriju kultūras dzīves attīstību un tradīciju saglabāšanu, tādējādi nodrošinot visu reģionu kultūrvēsturiskās vērtības.
“Katrs atbalstītais projekts pierāda, ka Kurzemes kultūras telpa ir dzīva, daudzveidīga un turpina attīstību,” uzsver E. Taupmane. Noslēdzoties 2024. gada programmai, Kurzemes plānošanas reģions pauž apņēmību turpināt tās īstenošanu arī 2025. gadā. “Ja saņemsim nepieciešamo finansējumu Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” ietvaros, varēsim veidot Kurzemi vēl bagātāku un kultūras pasākumiem piepildītāku”, norāda E. Taupmane.
Aicinām uzzināt vairāk par “Kurzemes kultūras programmu” un iepazīties ar paveikto Kurzemes plānošanas reģiona mājaslapas sadaļā Kultūra.
Informāciju sagatavoja:
Evita Taupmane
Kurzemes plānošanas reģiona
Kurzemes kultūras programmas projekta vadītāja