No 18. līdz 19. septembrim WaterMan projekta komanda tikās Hamburgā, lai apspriestu projekta gaitu, plašāk pievērstos vietējām lietus ūdens un notekūdens atkārtotas izmantošanas stratēģijām, iepazītos ar citiem projektiem, kuros bijusi nepieciešamība iesaistīt sabiedrību, un klātienē apmeklētu uzņēmumu “Hamburgas ūdens”.

Par to, kā veicināt iedzīvotāju iesaisti un līdzdalību, Džesika Nuske (Jessica Nuske) no Brēmenes Universitātes Sociālās kohēzijas pētniecības institūta dalījās ar pārskatu par jēdzieniem, formām, metodēm un savu pieredzi.

Džesikas Nuskes prezentācija lejupielādei .pdf formātā

Tīna Šneidere (Tina Schneider) un Anna Burhorsta (Anna Burhorst) no Brēmenes Universitātes Darba un ekonomikas institūta stāstīja par “pārejas arēnas metodi”, kas palīdz kopā ar pilsonisko sabiedrību un inovāciju dalībniekiem radīt ekoloģiskās un sociālās ilgtspējas risinājumus. Viņas dalījās ar pieredzi no Interreg projekta “We make transition”, kur Vācijā tika ieviesta ideja par ekoloģiskām maltītēm skolēniem ar 1 eiro vecāku līdzmaksājumu. Prezentāciju var skatīt šeit.

Brēmenes Universitātes pārstāvju prezentācija .pdf formātā

Viņas arī sagatavojušas informatīvo video (vācu valodā ar subtitriem angļu valodā) par projekta ideju un mērķiem:

Šīm prezentācijām sekoja WaterMan projekta partneru prezentācijas par stratēģiju modeļiem, kā arī vadošā partnera rosinātas diskusijas par projekta turpmāko gaitu un nākotnes aktivitātēm.

Braucienu padarīja īpaši vērtīgu arī uzņēmuma “Hamburg Wasser” apmeklējums, kur bija iespēja iepazīties ar tā darbību un Interreg projekta “Anchor” mērķiem. Uzņēmums atrodas blakus dzīvojamajam masīvam un biznesa centram, kas piedalās šī projekta īstenošanā. Hamburgas ūdens attīra trīs veidu ūdeni – lietus, “pelēko” (no izlietnēm, veļas un trauku mazgājamām mašīnām) un “melno” (tualetes saturs).

Lai to īstenotu, dzīvojamajā masīvā tika izveidota atsevišķa ūdens kanalizācijas sistēma un tualetēs uzstādīta vakuuma savākšanas metode, lai WC saturs būtu ar minimālu ūdens piejaukumu un to varētu izmantot biogāzes ražošanai. “Pelēkais” ūdens tiek attīrīts un izmantots blakus esošajā biznesa centrā tualetēm, kā arī zālienu laistīšanai. Lietus ūdens tiek uzkrāts dīķos un izmantots rekreācijas vajadzībām vai novadīts upē.

Ar Gregora Rūdolfa Šopinga (Gregor Rudolph-Schöpping) prezentāciju var iepazīties vācu valodā, pieejama arī versija angļu valodā, kas tulkota ar mākslīgā intelekta palīdzību.

Projektu WaterMan īsteno Kurzemes plānošanas reģions kopā ar partneriem Interreg Baltijas Jūras reģiona programmas ietvaros, lai veicinātu ūdens atkārtotu izmantošanu un stiprinātu ūdensapgādi klimata pārmaiņu laikā.

Pasākuma mērķis ir veicināt sadarbību starp dažādām organizācijām un valstīm, lai veidotu ilgtspējīgas ūdens pārvaldības risinājumus Baltijas jūras reģionā.

Informāciju sagatavoja:
Aija Neilande,
projektu vadītāja,
aija.neilande@kurzemesregions.lv