2024. gada 21. novembrī Liepājas viesnīcā “Amrita” notika seminārs “Vides pieejamības risinājumi cilvēkiem ar redzes traucējumiem un neredzīgām personām”. Pasākumā tika apskatīti dažādi pieejamības risinājumi, dalījās pieredzē un veicināja izpratni par universālo dizainu, kas būtiski uzlabo dzīves kvalitāti dažādām sabiedrības grupām.

Projekta “Pārgājienu taku pieejamība” iepazīšana

Kurzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Aija Neilande iepazīstināja ar projektu, kura mērķis ir uzlabot Jūrtakas un Mežtakas pieejamību. Semināra laikā tika prezentēti risinājumi, kas projekta ietvaros tiks īstenoti, piemēram:

  • pludmales labiekārtojumi;
  • peldošie ratiņkrēsli un pārgājienu ratiņkrēsli;
  • pielāgota mājaslapa baltictrails.eu;
  • audio gidi un citi tehnoloģiskie risinājumi.

Praktiskas zināšanas par pieejamību

Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” vadītājs, sniedza ieskatu par invaliditāti vides kontekstā un iepazīstināja ar digitālajiem rīkiem, kas uzlabo piekļūstamību, piemēram, valsts iestāžu mājaslapās, kur pieejams virtuālais asistents.
Seminārā tika apspriesta arī suņu – asistentu un pavadoņu – loma. Līga Ķikute no Servisa suņu biedrības “Teodors” dalījās pieredzē par šo īpašo dzīvnieku ikdienu, apmācību procesu un nozīmi cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Savu ikdienu Līga aizvada kopā ar suni vārdā Rīga. Rīga ir Līgas acis un rokas, kā arī neatņemama ģimenes sastāvdaļa. Līga izskaidroja atšķirības starp suni – pavadoni, kas ir darba dzīvnieks ar specifiskām iemaņām, un mājas dzīvnieku. Viņa sniedza arī praktiskus ieteikumus par to, kā pareizi komunicēt ar vājredzīgu cilvēku un kā rīkoties, ieraugot suni – pavadoni, lai nenovērstu viņa uzmanību no darba.

Universālais dizains un tā ietekme

Jurģis Briedis, “Apeirons” eksperts, iepazīstināja ar universālā dizaina principiem un demonstrēja risinājumus, kas palīdz cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem. Vienkārša un intuitīva pieeja dizainam ne tikai atvieglo cilvēku ar invaliditāti ikdienu, bet arī uzlabo dzīves kvalitāti ikvienam.

Daudziem semināra viesiem bija pārsteigums uzzināt, ka pat šķietami vienkāršas lietas, piemēram, nauda norēķiniem, tiek izgatavotas tā, lai cilvēks ar redzes traucējumiem, izmantojot tausti, spētu noteikt tās nominālu.

Praktiska pieredze no nozares ekspertiem

Gatis Grīntāls no SIA “Exceed” piedāvāja aptaustīt dažādus pieejamības risinājumus un iepazīstināja ar jaunākajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem.

G.Grīntāls uzsvēra: “Radot risinājumus cilvēkiem ar invaliditāti, mēs uzlabojam ikdienu ikvienam.”

Semināra apmeklētājiem bija iespēja izjust, kādas ir sajūtas cilvēkam ar vājredzību, izmēģināt baltā spieķa lietošanu un pārbaudīt naudas nominālu atpazīšanu ar tausti.

Seminārs par pieejamību –  arī Sabilē

Seminārs ar līdzīgu saturu notiks arī Sabilē, 10. decembrī, no plkst. 9:30 līdz 14:00, Sabiles kultūras centrā “Kurzemes vīnoga”. Tā laikā dalībniekiem arī būs iespēja uzzināt par universālā dizaina principiem, iepazīties ar dažādiem pieejamības risinājumiem un dalīties pieredzē, veicinot iekļaujošas vides attīstību. Plašāka informācija par šo semināru pieejama Kurzemes plānošanas reģiona mājaslapā.

Semināra prezentācijas:

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības Interreg Igaunija-Latvija programmas 2021-2027 finansiālu atbalstu.

Projekta vadītāja Kurzemes plānošanas reģionā:
Aija Neilande
Tālrunis: +371 26 147 139, aija.neilande@kurzemesregions.lv